Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Co zawiera Twoje assistance?
kalendarz 07/03 2014

Co zawiera Twoje assistance?

Finanse / Ubezpieczenia

Na co zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie samochodu.

Istotne mogą się okazać warunki dotyczące assistance. To od nich będzie później zależało, czy otrzymamy na drodze pomoc w przypadku awarii samochodu. Przypomnijmy, że pakiety assistance przeznaczone są dla właścicieli samochodów osobowych, ciężarowych do 3,5 tony, kamperów i przyczep kempingowych, a także przyczep do 750 kg oraz motocykli. Takie ubezpieczenie daje ich właścicielom możliwość skorzystania z pomocy technicznej w przypadku problemów z pojazdem.

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że na zakres usług pomocowych składają się zwłaszcza: holowanie (gdy niemożliwe okaże się kontynuowanie jazdy), uruchomienie auta zimą po wyczerpaniu akumulatora, pomoc w przypadku przegrzanego silnika czy zmiana koła. Elementów assistance jest jednak więcej.

"Założeniem ubezpieczenia assistance jest zapewnienie jak największego komfortu i bezpieczeństwa podróżowania w Polsce i za granicą. Aby tak się stało, kierowca musi mieć ciągły dostęp do centrum alarmowego, które w razie potrzeby zorganizuje mu pomoc” - tłumaczy Robert Tkaczyk z Gothaer TU. "Często jednak zdarza się tak, że kierowca albo nie zdaje sobie sprawy, że może liczyć na wsparcie w jakiejś sytuacji, lub nie jest świadomy, że jego ubezpieczenie czegoś nie obejmuje".

W pełnej orientacji kierowcom nie pomaga na pewno fakt, że zakres pomocy jest różny w zależności od towarzystwa, które sprzedało ubezpieczenie. Oto kilka przykładów niestandardowych elementów assistance, o których warto wiedzieć przed zakupem:

Dowóz paliwa

"Mam jeszcze trochę paliwa, zatankuję jutro". Wielu kierowców pokutuje za takie myślenie, gdyż jazda na oparach może skończyć się unieruchomieniem pojazdu. Wyjątkowo kłopotliwe może to być np. na autostradzie, pomiędzy jedną a drugą stacją benzynową. Tego typu stresująca sytuacja powoduje nie tylko przerwę w podróży, ale generuje też koszty (odholowanie pojazdu i nawet 300 zł mandatu).

Niektóre pakiety assistance gwarantują kierowcom dostarczenie paliwa w maksymalnie 30 minut od zgłoszenia, co bez wątpienia jest dużą pomocą w takiej sytuacji.

Wyciąganie pojazdu z rowu

Standardowy zakres assistance zawiera wsparcie na wypadek wjechania w zaspę, utknięcia w błocie czy najechania na wysoką przeszkodę. Mniej powszechną usługą jest natomiast pomoc, gdy samochód ubezpieczonego kierowcy wjedzie do rowu. Podczas zakupu warto zapytać doradcy, czy wybrany pakiet zawiera również taką możliwość.

Kierowca zastępczy za granicą

Do podstawowego zakresu assistance przeważnie nie zalicza się pomoc oferowana kierowcy i jego pasażerom w razie nagłego zachorowania za granicą. Taką ochronę można już jednak znaleźć na polskim rynku. Polega ona na pokryciu kosztów leczenia i hospitalizacji (np. do 5 000 euro), a także na zorganizowaniu kierowcy zastępczego, który zajmie się prowadzeniem pojazdu z powrotem do Polski (bez limitu km).

Pomoc także pod domem

Bardzo ważne jest także sprawdzenie, jakie wykluczenia odpowiedzialności zawiera posiadany pakiet assistance. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy pomoc na pewno obejmuje uruchomienie akumulatora bezpośrednio pod domem właściciela samochodu (tam najczęściej się to zdarza), w jakiej odległości od miejsca zamieszkania można liczyć na holowanie. Nieraz może to być nawet 700 km, co oznacza, że pomoc jest możliwa właściwie w całej Polsce.

Pomoc fachowca

Unieruchomienie pojazdu może mieć czasem bardzo prozaiczną przyczynę, np. zagubienie lub zatrzaśnięcie w aucie kluczyków czy pilota umożliwiającego start silnika. Elementem assistance jest niekiedy pomoc także w takich sytuacjach, polegająca np. na wezwaniu fachowca, który otworzy "zablokowany" przez nieuwagę samochód.

Zobacz podobne artykuły:

AC vs coraz droższe naprawy aut
kalendarz 29/02 2024

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
 Zimowe wyzwania dla kierowców
kalendarz 14/02 2024

Zimowe wyzwania dla kierowców

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.14

Jakie ubezpieczenie chroni przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?
Co z AC przy zakupie używanego samochodu?
kalendarz 01/02 2024

Co z AC przy zakupie używanego samochodu?

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.01

Do formalności po zakupie używanego samochodu należą kwestie związane z ubezpieczeniami.
Najnowsze artykuły:
Strefa Czystego Transportu w Polsce – czy powstanie w tym roku?

Strefa Czystego Transportu w Polsce – czy powstanie w tym roku?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.03.04

To kontrowersyjny temat, który sieje burzę w społeczności polskich zmotoryzowanych.
 Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Wiadomości / Moto sport

2024.03.03

Na sezon 2024 Toyota zaplanowała kolejne edycje imprezy GR Zlot, połączone z serią Toyota GR Cup.
Fuzja Renault ze Stellantisem?

Fuzja Renault ze Stellantisem?

Wiadomości / News

2024.03.02

Czy Renault połączy się z koncernem Stellantis?