Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Co oznaczają indeksy na oponach?
kalendarz 12/04 2016

Co oznaczają indeksy na oponach?

Warsztat / Eksploatacja / Porady / slider

Odpowiedni dobór opon to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. To, na co musimy zwracać uwagę przy zakupie ogumienia, to przede wszystkim rodzaj opony ze względu na porę roku, rozmiar opon, znajdujące się na nich symbole i etykiety, ale także indeksy – nośności i prędkości. Na każdej oponie znajduje się charakterystyczny ciąg cyfr i znaków, np. 175/65R13 80T, który dokładnie opisuje właściwości ogumienia, takie jak szerokość opony (175), wysokość profilu (65) oraz średnicę felgi (R13). Na końcu takiego szeregu znajdziemy natomiast indeksy – nośności (np. 80) i prędkości (np. T). Dlaczego dobór odpowiednich indeksów opon do naszego samochodu jest tak ważny? Odpowiedź jest prosta – dzięki niemu zakupione ogumienie zapewni nam bezpieczeństwo, a jazda będzie przyjemnością, a nie pasmem problemów. Jak je dobrać? – Koniecznie sprawdźmy instrukcję obsługi naszego samochodu. To jego producent dobiera rozmiar opon i ich indeksy do danego modelu, a nawet do wersji silnikowej czy rodzaju zawieszenia. I to tylko na oponach danego typu nasz samochód został homologowany. To oznacza, że możemy dowolnie zmieniać markę opon, ale musimy trzymać się tych parametrów, które określił producent samochodu w instrukcji obsługi – wskazuje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

1 Indeks prędkości informuje nas o maksymalnej prędkości pojazdu, z jaką może się bezpiecznie poruszać, gdy ma zamontowaną daną oponę. Oznaczony jest najczęściej pojedynczą literą (w niektórych przypadkach, np. opon do samochodów sportowych, mogą być to dwie litery), do której przypisana jest wartość prędkości wyznaczona w kilometrach na godzinę. Z kolei oznaczany liczbami indeks nośności przedstawia wartość maksymalnego obciążenia jednej opony przy zachowaniu prędkości dopuszczonej przez producenta pojazdu. Wyrażany jest w kilogramach.

2 Jeśli jesteśmy na przykład właścicielami pojazdu, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi 2 000 kg, a maksymalna prędkość przewidziana przez producenta pojazdu 200 km/h, powinniśmy dobrać opony z indeksem prędkości H oraz indeksem nośności 85 lub innymi, przewidzianymi przez producenta. Warto pamiętać, że stosowanie opon z indeksami niższymi, niż przewidział producent pojazdu, wiąże się ze znaczącym spadkiem bezpieczeństwa. Opony ze zbyt małym indeksem prędkości lub nośności stwarzają zagrożenie na drodze, gdyż nie są w stanie przenosić obciążeń przewidzianych przez producenta auta. Ponadto nieprawidłowo się odkształcają i szybciej zużywają. Mają też gorszą przyczepność i mogą np. wystrzelić podczas jazdy. Jednak źle dobrana opona to także konsekwencje prawne. – Polskie prawo zakazuje używania opon z indeksami niższymi, niż przewidział producent pojazdu. Miejmy na uwadze, że może to zostać sprawdzone podczas kontroli drogowej oraz przez ubezpieczyciela w razie wypadku – dodaje Piotr Sarnecki.

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Dobre i złe retrofity
kalendarz 29/03 2024

Dobre i złe retrofity

Warsztat / Porady

2024.03.29

Jak je rozróżnić?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Wiadomości / News

2024.04.15

Tegoroczne Concorso d'Eleganza Villa d'Este może być miejscem prezentacji nowego M4 CS.
 Historyczna zmiana u Lubiaka

Historyczna zmiana u Lubiaka

Wiadomości / Moto sport

2024.04.15

Sezon 2024 oznacza sporo nowości w rajdowym życiu Macieja Lubiaka i Grzegorza Dachowskiego.