Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Chika Kako - Kobieta, która zmieniła reguły gry w świecie projektowania aut
kalendarz 08/03 2019

Chika Kako - Kobieta, która zmieniła reguły gry w świecie projektowania aut

Wydarzenia / Lexus

Chika Kako należy do najbardziej inspirujących kobiet w branży motoryzacyjnej. Stanowisko głównego inżyniera zajęła jako pierwsza kobieta nie tylko w Lexusie, ale i w całej Japonii.

Pani Kako jest też wiceprezesem Lexus International, stanowiąc wzór dla wielu Japonek, które – podobnie jak ona – były wychowywane przez niepracujące matki. Jak przyznaje w wywiadzie dla magazynu ELLE, na początku nie planowała robić kariery ani pracować przez całe życie. Jednak studia techniczne i praca w Lexusie rozbudziły jej apetyty.

Początkowo rozważała pójście na medycynę ze względu na rodzinną tradycję – jej ojciec był lekarzem. Ostatecznie Kako-san wybrała inżynierię chemiczną. „Podczas studiów pasjonowałam się eksperymentowaniem, dlatego szukałam pracy, która stworzy mi warunki do eksperymentów i tworzenia nowych rzeczy” – wyjaśnia.

Chika Kako rozpoczęła pracę w Lexusie w 1989 r – w tym samym roku firma umożliwiła kobietom zajmowanie stanowisk, z którymi wiązały się atrakcyjne ścieżki kariery. Głównym inżynierem została po spotkaniu z zarządem firmy, na którym śmiało przeciwstawiła się zwierzchnikom, mówiąc co jej zdaniem nie sprawdza się w stylu marki i że potrafi to naprawić. Jej stanowczość się opłaciła – pierwszym zadaniem, jakie otrzymała w nowej roli głównego inżyniera, był facelifting hybrydowego hatchbacka CT.

Sukces Kako-san odbił się szerokim echem w Japonii i poza nią. Jej awans sprawił, że wielu polityków i managerów w jej rodzimym kraju zaczęło dostrzegać potrzebę wspierania karier kobiet. Premier Shinzo Abe zobowiązał się, że do 2020 r. 30 proc. najwyższych stanowisk w japońskich firmach będą zajmowały kobiety.

Na co dzień Chika Kako opracowuje nowe modele Lexusa. Jej ostatnim dziełem jest Lexus UX, pierwszy kompaktowy crossover marki. Lexusa. Zgrabny, opływowy styl łączy – zdaniem jego autorki – elegancję i sportowy charakter.

„Moim celem przy projektowaniu UX-a nie było dostosowanie się do ustalonych zasad rządzących segmentem crossoverów, lecz stworzenie zwartego designu, który będzie jednocześnie mocny i stylowy. Chciałam przełamać konwencje tej klasy aut i stworzyć auto dynamiczne i wyróżniające się” – wyjaśnia główna inżynier nowego modelu.

UX zapewnia dobrą widoczność z miejsca kierowcy. Wnętrze zostało wykończone skórą i innymi wysokiej jakości materiałami. Zastosowano w nim japońską technikę wyszywania Sashiko, używaną m.in. do wykańczania strojów do uprawiania sztuk walki w taki sposób, aby zapewnić maksymalną wygodę.

Nowy crossover to realizacja filozofii YET Lexusa – poszukiwania nowej kreatywności przez łączenie, jak się wydaje, niezgodnych elementów. Można ją wyrazić w skrócie: „harmonia zamiast kompromisu”.

Chika Kako podkreśla, że styl pracy w Lexusie różni się od funkcjonującego u innych producentów samochodów. „Naszą markę wyróżniają cztery główne aspekty, które sprawiają, że Lexus jest tak wyjątkowy: odważny design, ekscytujące osiągi, sztuka rzemieślnicza mistrzów Takumi i technologie tworzone z wyobraźnią. Zależy nam przy tym, żeby dostarczać naszym klientom unikalnych wrażeń, dla których inspiracją jest japońska tradycja gościnności Omotenashi”. Główną ideą Omotenashi jest służenie na najwyższym poziomie bez oczekiwania niczego w zamian./oprac. ns/


Tagi:
Chika Kako, Lexus, Lexus UX

Zobacz podobne artykuły:

Driftingowy Lexus RC F
kalendarz 14/05 2019

Driftingowy Lexus RC F

Wiadomości / Ciekawostki

2019.05.14

Emiracki importer Al-Futtaim Lexus i doświadczony drifter Ahmad Daham opracowali pierwszego na świecie Lexusa RC F w specyfikacji Pro Drift.
Jürgen Stackmann o nowym rozdziale w historii Volkswagena
kalendarz 14/05 2019

Jürgen Stackmann o nowym rozdziale w historii Volkswagena

Wiadomości / Wydarzenia

2019.05.14

Rozmowa z Członkiem Zarządu VW ds. Sprzedaży – Jürgenem Stackmannem – o codziennym użytkowaniu elektrycznych samochodów, o planach dotyczących sprzedaży i o początku nowej epoki w motoryzacji.
 Lexus planuje kompaktowego hatchbacka
kalendarz 08/05 2019

Lexus planuje kompaktowego hatchbacka

Wiadomości / News

2019.05.08

Następca modelu CT w 2021 roku?
Najnowsze artykuły:
Drugie spotkanie Abarth Rally Cup – Łotewski Rajd Lipawy

Drugie spotkanie Abarth Rally Cup – Łotewski Rajd Lipawy

Wiadomości / Moto sport

2019.05.25

Rajd Lipawy odbywać się będzie w dniach 24-26 maja, na liczącej 859 km trasie z 13 bardzo szybkimi odcinkami specjalnymi.
Plebiscyt Fleet Derby 2019

Plebiscyt Fleet Derby 2019

Wiadomości / News

2019.05.24

To już 8 edycja Fleet Derby, ogólnopolskiego plebiscytu produktów i usług niezbędnych do zarządzania autem firmowym.
500 000 egzemplarzy Fiata 500X

500 000 egzemplarzy Fiata 500X

Wiadomości / News

2019.05.24

W fabryce w Melfi został wyprodukowany Fiat 500X numer 500 000.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.