Bugatti Chiron z klocków LEGO w skali 1:1
Z ponad 1 000 000 elementów LEGO Technic zbudowano pierwszy mobilny model w rzeczywistej skali.
Twórcy modelu znakomicie odtworzyli kształty supersportowego auta - słynnego Bugatti Chiron. Powstał samochód rzeczywistych rozmiarów dla dwóch osób, osiągający prędkość ponad 20 km/h. Za napęd pojazdu odpowiadają silniki LEGO Technic Power Functions. Cały model składa się z 2 304 takich silników oraz 4 032 kół zębatych LEGO Technic. Silnik tego ważącego 1,5 tony samochodu osiąga moc 5,3 KM, a wartość i momentu obrotowego osiąga 92 Nm.
- Chcemy przekraczać granice naszej wyobraźni, a model Bugatti Chiron rzeczywistych rozmiarów jest pierwszy w swoim rodzaju. Przez ponad 40 lat LEGO Technic pozwalał fanom w każdym wieku rozwijać kreatywność podczas budowania jakichkolwiek modeli, które przyszły im do głowy, z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie funkcji. Dziś projektanci LEGO Technic i inżynierowie z fabryki w Kladnie w Czechach, którzy odpowiadają również za produkcję zachwycających modeli dla sklepów LEGO Store i parków rozrywki LEGOLAND, wykonali niesamowitą pracę, konstruując z klocków model Bugatti Chiron, który jeździ! To niesamowity moment, żeby zobaczyć LEGO Technic w akcji i poznać potencjał tej serii przy tworzeniu wynalazków - mówi Lena Dixen, Senior Vice President of Product and Marketing w LEGO Group.
Struktura karoserii została zbudowana z połączonych ze sobą trójkątnych segmentów, po to aby uzyskać kształty identyczne jak w prawdziwym Bugatti Chiron. Również wewnątrz samochodu każdy detal został precyzyjnie odtworzony - od siedzeń poprzez deskę rozdzielczą, aż po kierownicę. Ponadto wyposażenie obejmuje również tylny spoiler, prędkościomierz, przednie i tylne światła, odczepianą kierownicę i pedał hamulca. Stworzenie pojazdu wymagało użycia 339 rodzajów różnych elementów LEGO Technic i ponad 13 000 godzin projektowania i składania.
Zbudowanie modelu z klocków to tylko pierwsza część wyzwania. Sprawdzenie jego możliwości podczas jazdy to druga. A czy może być miejsce lepsze niż tor Ehra-Lessien w Niemczech, gdzie testowany był oryginalny Bugatti Chiron? Jeździe próbnej, która odbyła się pewnego popołudnia, towarzyszyło podekscytowanie wielu osób. I nawet jeśli niemożliwym było osiągnięcie oszałamiających 420 km/h oryginalnego Bugattti Chiron, silnik z klocków LEGO Technic dał popis, rozpędzając model do prędkości nieco ponad 20 km/h.
Za kółkiem Bugatti Chiron z klocków LEGO Technic usiadł Andy Wallace, były kierowca wyścigowy mający na koncie wiele zwycięstw w wyścigach Le Mans i Daytona, a dziś oficjalnie kierowca testowy Bugatti. Andy stwierdził: - Kiedy po raz pierwszy ujrzałem LEGO Chiron, byłem pod wielkim wrażeniem precyzji wykonania modelu i poświęcenia dla detali. Z odległości 20 metrów nie jest oczywistym, czy patrzysz na model z klocków LEGO, czy oryginalny samochód. Prowadzenie LEGO Chiron było ekscytującym doświadczeniem, które dało mi wiele zabawy. Dawniej nigdy nie pomyślałbym, że pewnego dnia będę mógł prowadzić samochód z klocków LEGO.
Bugatti Chiron to supersportowy, ekskluzywny bolid dysponujący mocą 1500 KM i rekordowo wysokim momentem obrotowym 1600 Nm (w zakresie 2000-6000 obr/min). Chiron z klocków LEGO Technic został po raz pierwszy pokazany 30 sierpnia podczas Grand Prix Formuły 1 w Monza we Włoszech.
Fakty i liczby:
• Po raz pierwszy zostały wyprodukowane klocki LEGO Technic (użyte w światłach przednich i tylnych);
• Ponad 1 000 000 użytych elementów LEGO;
• Wykorzystanych 339 rodzajów elementów LEGO Technic;
• Masa całkowita: 1500 kg
• Napęd:
• 2304 silniki LEGO Power Function
• 4032 koła zębate LEGO Technic
• 2016 osi poprzecznych LEGO Technic
• Teoretyczna wydajność: 5,3 KM;
• Szacowany moment obrotowy 92 Nm;
• Tylny spoiler (wykorzystujący zarówno LEGO Power Function, jak i pneumatykę);
• Prędkościomierz zbudowany całkowicie z elementów LEGO Technic;
• 13 438 godzin pracy spędzonych na projektowaniu i budowie modelu;
• Prawdziwe koła i emblematy Bugatti Chiron.
Zobacz podobne artykuły:
Ford Mustang GTD z rekordem na Nürburgringu
Wiadomości / Ciekawostki
2024.12.11
Mercedes W124 – Wszechstronny klasyk
Wiadomości / Ciekawostki
2024.12.02
Lamborghini rozważało sedana
Wiadomości / Ciekawostki
2024.11.23
Nowy Fiat 500 w 2032 r.
Wiadomości / News
2024.12.11
Porsche zredukuje liczbę salonów w Chinach
Wiadomości / News
2024.12.11
Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?
Warsztat / Porady
2024.12.11