Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc
kalendarz 24/03 2019

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc

Ciekawostki / BMW

Hybrydowy model BMW jako „płótno malarskie”.

Samochody i sztuka. W BMW to połączenie jest znane od dość dawna. Spółka BMW Czech Republik pokazała np. w ubiegłym roku BMW i3 oraz i8 Starlight Edition. BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zaprojektowane przez znanego na całym świecie czesko-niemieckiego artystę Milana Kunca we współpracy z praską galerią Cermak Eisenkraft luźno nawiązuje do tych modeli. Projekt ma na celu zwrócenie w oryginalny sposób uwagi na tematy związane z ochroną środowiska i długotrwałym zrównoważonym rozwojem. Dlatego też jako „płótno malarskie” wybrany został sportowy model hybrydowy plug-in – BMW i8 Roadster. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany organizacji The Ocean Cleanup, która zajmuje się oczyszczaniem oceanów z plastiku.

Galeria Cermak Eisenkraft zaproponowała Milana Kunca często krytykującego w swoich dziełach sztuki konwencjonalne samochody i ich wpływ na środowisko przygotowanie specjalnego dzieła. Ideą całego projektu była przyroda, a konkretnie środowisko i jego cztery żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze.

„Od dawna zastanawiałam się nad tym, jak nawiązać do unikalnego projektu Starlight Edition, który przyciągnął uwagę na całym świecie, a ze względu na swoją wyjątkowość był również wystawiany w BMW Welt w Monachium jako pierwszy projekt spoza macierzystego rynku BMW. Było to dużym wyróżnieniem dla Republiki Czeskiej. Wraz z nowym projektem postanowiłam przejść od designu do sztuki o globalnym znaczeniu. BMW i ma absolutnie wyjątkowe podejście do kwestii ochrony środowiska. Dlatego też zysk ze sprzedaży tego samochodu zostanie przekazany organizacji The Ocean Cleanup zajmującej się czyszczeniem oceanów,” mówi Jana Dvořáková, dyrektor BMW i w Republice Czeskiej.

Milan Kunc (1944) jest malarzem, który tworzył głównie w Niemczech, Włoszech, USA, Holandii, Indiach i Czechach, z których wyemigrował w 1969 r. i dokąd powrócił w 2004 r. Jego sztuka urzeka oryginalnym stylem i treścią. Uznawany jest za reprezentanta jednocześnie kilku stylów sztuki, takich jak pop-surrealizm, ost pop czy lowbrow; stworzył własną malarską ekspresję, co widać na rysunkach, fotokolażach, a przede wszystkim na płótnie, czy złocie płatkowym. To, że twórczość Milana Kunca wykracza poza granice państw, najlepiej dokumentują liczne wystawy jego obrazów i ceramiki na całym świecie. W swojej pracy często przedstawia tematy związane z negatywnym wpływem współczesnego świata na przyrodę i środowisko w ogóle.

Motywy czterech żywiołów z każdej perspektywy. Karoserię BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zdobi popsurrealistyczna ilustracja czterech żywiołów natury w wyraźnie rozpoznawalnym stylu Milana Kunca. Każda część samochodu opowiada osobną historię danego żywiołu – ognia, wody, powietrza i ziemi. Malarz specjalnie prowokuje widza, wskazując na stan naszej planety. Obraz stawia pytania o kierunek dalszego rozwoju ludzkości i planety Ziemi.

Premiera BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc odbyła się pod koniec lutego 2019 r. w Pradze; teraz w planach są prezentacje w różnych miejscach i wystawach, gdzie poruszana będzie idea samochodu przyjaznego dla środowiska. Pierwszym przystankiem będzie galeria Invelt w Pradze, gdzie samochód można było oglądać do połowy marca. Jednym z kolejnych przystanków będzie Muzeum BMW w Monachium. Po zakończeniu misji BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zostanie sprzedane./oprac. ns/

źródło: BMW


Tagi:
BMW, BMW i8 Roadster, Milan Kunc, galeria Cermak Eisenkraft, The Ocean Cleanup

Zobacz podobne artykuły:

Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów
kalendarz 21/04 2019

Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów

Wiadomości / Ciekawostki

2019.04.21

W 2019 r. Mercedes-Benz świętuje okrągłe urodziny założycieli firmy – Gottlieba Daimlera i Carla Benza.
Pierwszy na świecie McLaren Senna z klocków LEGO w skali 1:1!
kalendarz 13/04 2019

Pierwszy na świecie McLaren Senna z klocków LEGO w skali 1:1!

Wiadomości / Ciekawostki

2019.04.13

Pełnowymiarowy model McLarena Senny z klocków LEGO złożono z blisko pół miliona pojedynczych elementów.
45. urodziny VW Golfa
kalendarz 31/03 2019

45. urodziny VW Golfa

Wiadomości / Ciekawostki

2019.03.31

29 marca 1974 r. Volkswagen rozpoczął produkcję najpopularniejszego auta w Europie.
Najnowsze artykuły:
Ott Tänak przed Rajdem Argentyny

Ott Tänak przed Rajdem Argentyny

Wiadomości / Moto sport

2019.04.24

Wszyscy kierowcy zespołu Toyoty odnosili sukcesy w Argentynie, ale tylko Tänak jako kierowca Yarisa WRC.
Ile kosztuje tydzień parkingu na polskich lotniskach?

Ile kosztuje tydzień parkingu na polskich lotniskach?

Wiadomości / News

2019.04.23

Każdy podróżujący przed urlopem musi zdecydować o tym, jak dojechać na lotnisko - niektórzy angażują w to swoją rodzinę, inni zamawiają taksówkę lub korzystają z transportu publicznego.
Używane Mercedesy z certyfikatem

Używane Mercedesy z certyfikatem

Wiadomości / News

2019.04.23

Mercedes-Benz wprowadza w Polsce program certyfikowanych samochodów używanych.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.