Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc
kalendarz 24/03 2019

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc

Ciekawostki / BMW

Hybrydowy model BMW jako „płótno malarskie”.

Samochody i sztuka. W BMW to połączenie jest znane od dość dawna. Spółka BMW Czech Republik pokazała np. w ubiegłym roku BMW i3 oraz i8 Starlight Edition. BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zaprojektowane przez znanego na całym świecie czesko-niemieckiego artystę Milana Kunca we współpracy z praską galerią Cermak Eisenkraft luźno nawiązuje do tych modeli. Projekt ma na celu zwrócenie w oryginalny sposób uwagi na tematy związane z ochroną środowiska i długotrwałym zrównoważonym rozwojem. Dlatego też jako „płótno malarskie” wybrany został sportowy model hybrydowy plug-in – BMW i8 Roadster. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany organizacji The Ocean Cleanup, która zajmuje się oczyszczaniem oceanów z plastiku.

Galeria Cermak Eisenkraft zaproponowała Milana Kunca często krytykującego w swoich dziełach sztuki konwencjonalne samochody i ich wpływ na środowisko przygotowanie specjalnego dzieła. Ideą całego projektu była przyroda, a konkretnie środowisko i jego cztery żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze.

„Od dawna zastanawiałam się nad tym, jak nawiązać do unikalnego projektu Starlight Edition, który przyciągnął uwagę na całym świecie, a ze względu na swoją wyjątkowość był również wystawiany w BMW Welt w Monachium jako pierwszy projekt spoza macierzystego rynku BMW. Było to dużym wyróżnieniem dla Republiki Czeskiej. Wraz z nowym projektem postanowiłam przejść od designu do sztuki o globalnym znaczeniu. BMW i ma absolutnie wyjątkowe podejście do kwestii ochrony środowiska. Dlatego też zysk ze sprzedaży tego samochodu zostanie przekazany organizacji The Ocean Cleanup zajmującej się czyszczeniem oceanów,” mówi Jana Dvořáková, dyrektor BMW i w Republice Czeskiej.

Milan Kunc (1944) jest malarzem, który tworzył głównie w Niemczech, Włoszech, USA, Holandii, Indiach i Czechach, z których wyemigrował w 1969 r. i dokąd powrócił w 2004 r. Jego sztuka urzeka oryginalnym stylem i treścią. Uznawany jest za reprezentanta jednocześnie kilku stylów sztuki, takich jak pop-surrealizm, ost pop czy lowbrow; stworzył własną malarską ekspresję, co widać na rysunkach, fotokolażach, a przede wszystkim na płótnie, czy złocie płatkowym. To, że twórczość Milana Kunca wykracza poza granice państw, najlepiej dokumentują liczne wystawy jego obrazów i ceramiki na całym świecie. W swojej pracy często przedstawia tematy związane z negatywnym wpływem współczesnego świata na przyrodę i środowisko w ogóle.

Motywy czterech żywiołów z każdej perspektywy. Karoserię BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zdobi popsurrealistyczna ilustracja czterech żywiołów natury w wyraźnie rozpoznawalnym stylu Milana Kunca. Każda część samochodu opowiada osobną historię danego żywiołu – ognia, wody, powietrza i ziemi. Malarz specjalnie prowokuje widza, wskazując na stan naszej planety. Obraz stawia pytania o kierunek dalszego rozwoju ludzkości i planety Ziemi.

Premiera BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc odbyła się pod koniec lutego 2019 r. w Pradze; teraz w planach są prezentacje w różnych miejscach i wystawach, gdzie poruszana będzie idea samochodu przyjaznego dla środowiska. Pierwszym przystankiem będzie galeria Invelt w Pradze, gdzie samochód można było oglądać do połowy marca. Jednym z kolejnych przystanków będzie Muzeum BMW w Monachium. Po zakończeniu misji BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zostanie sprzedane./oprac. ns/

źródło: BMW


Tagi:
BMW, BMW i8 Roadster, Milan Kunc, galeria Cermak Eisenkraft, The Ocean Cleanup

Zobacz podobne artykuły:

Projekt statku kosmicznego według Porsche i Lucasfilm
kalendarz 23/02 2020

Projekt statku kosmicznego według Porsche i Lucasfilm

Wiadomości / Ciekawostki

2020.02.23

Projektanci Porsche AG i Lucasfilm Ltd. wspólnie stworzyli projekt statku kosmicznego.
Robert Kubica o planach na sezon 2020
kalendarz 20/02 2020

Robert Kubica o planach na sezon 2020

Wiadomości / Moto sport

2020.02.20

Kubica: „Naprawdę nie mogę się doczekać rozpoczęcia tego nowego rozdziału w swojej karierze”.
Włókno węglowe, tytan i krzem – z czego zrobione są sportowe auta?
kalendarz 15/02 2020

Włókno węglowe, tytan i krzem – z czego zrobione są sportowe auta?

Wiadomości / Ciekawostki

2020.02.15

Prześwietlamy auta sportowe i przyglądamy się materiałom, z których są zbudowane.
Najnowsze artykuły:
Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Warsztat / Eksploatacja

2020.02.27

Jak wykazują badania, atrakcyjny wygląd pojazdów jest ważny dla Polaków.
Kuba Greguła - najmłodszy w mistrzostwach Polski

Kuba Greguła - najmłodszy w mistrzostwach Polski

Wiadomości / Moto sport

2020.02.27

Kuba Greguła - najmłodszy kierowca w stawce RSMP 2020.
Samochodem po zakrapianej imprezie – ilu Polaków ryzykuje?

Samochodem po zakrapianej imprezie – ilu Polaków ryzykuje?

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.02.26

Z zakrapianej imprezy Polacy najchętniej wracają jako pasażerowie, decydują się na spacer, ewentualnie wybierają autobus. Niestety nie wszyscy.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.