Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc
kalendarz 24/03 2019

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc

Ciekawostki / BMW

Hybrydowy model BMW jako „płótno malarskie”.

Samochody i sztuka. W BMW to połączenie jest znane od dość dawna. Spółka BMW Czech Republik pokazała np. w ubiegłym roku BMW i3 oraz i8 Starlight Edition. BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zaprojektowane przez znanego na całym świecie czesko-niemieckiego artystę Milana Kunca we współpracy z praską galerią Cermak Eisenkraft luźno nawiązuje do tych modeli. Projekt ma na celu zwrócenie w oryginalny sposób uwagi na tematy związane z ochroną środowiska i długotrwałym zrównoważonym rozwojem. Dlatego też jako „płótno malarskie” wybrany został sportowy model hybrydowy plug-in – BMW i8 Roadster. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany organizacji The Ocean Cleanup, która zajmuje się oczyszczaniem oceanów z plastiku.

Galeria Cermak Eisenkraft zaproponowała Milana Kunca często krytykującego w swoich dziełach sztuki konwencjonalne samochody i ich wpływ na środowisko przygotowanie specjalnego dzieła. Ideą całego projektu była przyroda, a konkretnie środowisko i jego cztery żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze.

„Od dawna zastanawiałam się nad tym, jak nawiązać do unikalnego projektu Starlight Edition, który przyciągnął uwagę na całym świecie, a ze względu na swoją wyjątkowość był również wystawiany w BMW Welt w Monachium jako pierwszy projekt spoza macierzystego rynku BMW. Było to dużym wyróżnieniem dla Republiki Czeskiej. Wraz z nowym projektem postanowiłam przejść od designu do sztuki o globalnym znaczeniu. BMW i ma absolutnie wyjątkowe podejście do kwestii ochrony środowiska. Dlatego też zysk ze sprzedaży tego samochodu zostanie przekazany organizacji The Ocean Cleanup zajmującej się czyszczeniem oceanów,” mówi Jana Dvořáková, dyrektor BMW i w Republice Czeskiej.

Milan Kunc (1944) jest malarzem, który tworzył głównie w Niemczech, Włoszech, USA, Holandii, Indiach i Czechach, z których wyemigrował w 1969 r. i dokąd powrócił w 2004 r. Jego sztuka urzeka oryginalnym stylem i treścią. Uznawany jest za reprezentanta jednocześnie kilku stylów sztuki, takich jak pop-surrealizm, ost pop czy lowbrow; stworzył własną malarską ekspresję, co widać na rysunkach, fotokolażach, a przede wszystkim na płótnie, czy złocie płatkowym. To, że twórczość Milana Kunca wykracza poza granice państw, najlepiej dokumentują liczne wystawy jego obrazów i ceramiki na całym świecie. W swojej pracy często przedstawia tematy związane z negatywnym wpływem współczesnego świata na przyrodę i środowisko w ogóle.

Motywy czterech żywiołów z każdej perspektywy. Karoserię BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zdobi popsurrealistyczna ilustracja czterech żywiołów natury w wyraźnie rozpoznawalnym stylu Milana Kunca. Każda część samochodu opowiada osobną historię danego żywiołu – ognia, wody, powietrza i ziemi. Malarz specjalnie prowokuje widza, wskazując na stan naszej planety. Obraz stawia pytania o kierunek dalszego rozwoju ludzkości i planety Ziemi.

Premiera BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc odbyła się pod koniec lutego 2019 r. w Pradze; teraz w planach są prezentacje w różnych miejscach i wystawach, gdzie poruszana będzie idea samochodu przyjaznego dla środowiska. Pierwszym przystankiem będzie galeria Invelt w Pradze, gdzie samochód można było oglądać do połowy marca. Jednym z kolejnych przystanków będzie Muzeum BMW w Monachium. Po zakończeniu misji BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zostanie sprzedane./oprac. ns/

źródło: BMW


Tagi:
BMW, BMW i8 Roadster, Milan Kunc, galeria Cermak Eisenkraft, The Ocean Cleanup

Zobacz podobne artykuły:

BMW serii 2 Active Tourer i Gran Tourer bez następcy?
kalendarz 24/06 2019

BMW serii 2 Active Tourer i Gran Tourer bez następcy?

Wiadomości / News

2019.06.24

BMW serii 3 Gran Turismo nie jest jedynym modelem marki, który zniknie z oferty.
Nowe BMW M3 – premiera już niedługo
kalendarz 09/06 2019

Nowe BMW M3 – premiera już niedługo

Wiadomości / News

2019.06.09

Debiut szóstej generacji M3 planowany jest podczas tegorocznego Salonu Samochodowego we Frankfurcie we wrześniu.
Volkswagen ID.R z nowym rekordem toru Nürburgring
kalendarz 08/06 2019

Volkswagen ID.R z nowym rekordem toru Nürburgring

Wiadomości / Ciekawostki

2019.06.08

Romain Dumas – pokonał poprzedni rekord o 40,564 sekundy.
Najnowsze artykuły:
Elektryczne Audi i Spider-Man

Elektryczne Audi i Spider-Man

Wiadomości / News

2019.06.26

Modele Audi e-tron, Audi A7 i Q8, pojawią się w najnowszym filmie wytwórni Sony Pictures „Spider-Man: Daleko do domu”.
Gala Wręczenia Nagród Motoryzacyjnych

Gala Wręczenia Nagród Motoryzacyjnych

Wiadomości / Wydarzenia

2019.06.25

Zwieńczeniem V edycji testów Fleet Cars&Vans, Auto Premium, była uroczysta gala.
Donau Classic po raz czternasty

Donau Classic po raz czternasty

Moto fanatyk

2019.06.25

W dniach 27-29 czerwca odbędzie się kolejna edycja rajdu klasyków Donau Classic.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.