Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Baja Szczecinek 2019 i tytuł dla Zapletala
kalendarz 23/09 2019

Baja Szczecinek 2019 i tytuł dla Zapletala

Moto sport

Czesko-słowacki duet Miroslav Zapletal - Marek Sykora wygrali Baja Szczecinek 2019 i zapewnili sobie już mistrzowskie tytuły w RMPST. Liderem Dacia Duster Elf Cup jest kucharz Pascal Brodnicki.

Baja Szczecinek 2019 okazał się nie lada wyzwaniem. Trasę wytyczono na poligonach Czarne i Okonek, które charakteryzowały się odmiennymi warunkami. Dodatkową trudnością było błoto, które pojawiło się na trasie po ostatnich opadach deszczu, a także jazda po zmroku. Zawodnicy mieli do przejechania w sumie 360 km, z czego 206 stanowiły cztery próby sportowe.

Niesamowity pojedynek stoczyli Zapletal z Pawłem Molgo, czyli główni pretendenci do mistrzowskiego tytułu w 2019 r. Czech wygrał dwa odcinki specjalne, dwa padły łupem kierowcy Forda F-150, ale to Zapletal zbudował większą przewagę nad konkurentem. Na mecie miał czas o 50 sekund lepszy od swojego rywala i po raz drugi zwyciężył w Baja Szczecinek. Tegoroczny triumf był też decydujący dla walki o tytuł. Zapletal zbudował już na tyle bezpieczną przewagę, że jest już pewny obrony zdobytego przed rokiem mistrzostwa Polski oraz zwycięstwa w grupie T1.

Rywalizację w grupie TH wygrali Jacek Soboń i Przemysław Markowski (Nissan Navara), którzy finiszowali przed Ballerem i Kostką oraz Bzdylem i Włosińskim. Był to ich piąty triumf w sezonie i tytuł w TH mają już pewny. W grupie T2 zwyciężyli Szwagrzyk z Moliterem i odskoczyli trzecim na mecie Piecowi i Marczewskiemu na tyle, że przed ostatnią rundą RMPST mogą być już spokojni o tytuł. W grupie UTV po raz pierwszy w sezonie triumfował duet Kubiczek/Nowak zaledwie o dwie sekundy przed Białkowskim i Baśkiewiczem. Trzecie miejsce zajęli Mirosław Stocerz i Rafał Marton, którzy prowadzą w rywalizacji pojazdów UTV.

Baja Szczecinek była też rundą Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Po raz czwarty triumfował Michał Goczał pilotowany przez Szymona Gospodarczyka w Can-Am Maverick X3. Drugie miejsce zajęli Tomasz Gołka i Błażej Górka (Jeep Wrangler), a trzecie Mariusz Jeziorski i Tomasz Dołhan (Mitsubishi Pajero). Rywalizację w Dacia Duster Elf Cup wygrał Pascal Brodnicki pilotowany przez Ernesta Góreckiego. Było to drugie zwycięstwo popularnego kucharza w rywalizacji Dusterów i na dwie rundy przed końcem sezonu DDEC to on jest liderem cyklu.

W kalendarzu RMPST jest jeszcze jeden rajd - Baja Europe. Z kolei załogi DDEC oprócz rywalizacji w Żaganiu wystartują jeszcze w węgierskim Raid of Champions.

Foto: Grzegorz Kozera/Dacia Duster Elf Cup


Tagi:
RMPST, Baja Szczecinek 2019, Dacia Duster Elf Cup, Miroslav Zapletal, Marek Sykora, Pascal Brodnicki, Jacek Soboń, Michał Goczał

Zobacz podobne artykuły:

Bieszczad i Marczyk zwycięzcami 5. Rajdu Ziemi Sanockiej
kalendarz 15/03 2026

Bieszczad i Marczyk zwycięzcami 5. Rajdu Ziemi Sanockiej

Wiadomości / Moto sport

2026.03.15

Bieszczad i Piczak sięgnęli po swoje trzecie zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Południa.
Maciej Gładysz o włos od podium w debiucie w FIA F3
kalendarz 14/03 2026

Maciej Gładysz o włos od podium w debiucie w FIA F3

Wiadomości / Moto sport

2026.03.14

17-letni tarnowianin widowiskowo zadebiutował w przedsionku Formuły 1.
Rajd Safari 2026 - Kolejny sukces Toyoty?
kalendarz 13/03 2026

Rajd Safari 2026 - Kolejny sukces Toyoty?

Wiadomości / Moto sport

2026.03.13

Po dwóch zimowych eliminacjach, rajdowe ekipy ruszyły do Afryki.
Najnowsze artykuły:
Dacia - kolejny wzrost sprzedaży

Dacia - kolejny wzrost sprzedaży

Wiadomości / News

2026.03.15

W 2025 r. Dacia była piątą najchętniej wybieraną marką w Polsce.
Seat 850 – Rozpoczął nowy etap w historii marki

Seat 850 – Rozpoczął nowy etap w historii marki

Moto fanatyk

2026.03.15

Pierwszy model w historii marki, który był dostępny w kilku różnych wersjach nadwoziowych.
Najdłuższe kombi Audi?

Najdłuższe kombi Audi?

Wiadomości / News

2026.03.14

Spółka SAIC Audi pracuje nad modelem A7L Avant bazującym na nowym A6.