Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Bądź przygotowany na nadejście zimy
kalendarz 15/12 2018

Bądź przygotowany na nadejście zimy

Porady

O czym warto pamiętać i jakie czynności trzeba wykonać ażeby zima nas nie zaskoczyła.

O sprawnym akumulatorze, oponach zimowych wie większośc kierowców, ale czy to wszystko? Co jeszcze należy do podstawowych czynników, które odpowiadają za poziom bezpieczeństwa na drodze. Jak każdy element eksploatacyjny także tarcze hamulcowe i klocki ulegają stopniowemu zużyciu, dlatego należy systematycznie kontrolować grubość warstw ciernych. Doskonałym do tego pretekstem są sezonowe wymiany opon. Zgadzają się z tym mechanicy, którzy coraz częściej wykonują taką dodatkową inspekcję przy każdej nadarzającej się okazji.

„Współczesne samochody wyróżniają się coraz większymi osiągami, które musi równoważyć układ hamulcowy. Na jego sprawność składa się zarówno stan techniczny klocków i tarcz, jak również zacisków, przewodów czy też płynu, który powinien być wymieniany co dwa - trzy lata” - mówi Joanna Krężelok z TMD Friction - „Jednak na każdy manewr hamowania i długość drogi zatrzymania pojazdu wpływa wiele zewnętrznych czynników. Szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym, są to zmienne warunki atmosferyczne, które w postaci wody, błota, lodu czy śniegu pokrywają nawierzchnię drogi”.

Na drogę zatrzymania pojazdu wpływa również czas reakcji kierowcy. A będzie on tym krótszy im lepsza widoczność zza kierownicy. Dlatego też zaleca się kontrolę ustawienia świateł, stanu piór wycieraczek i działania układu wentylacji bądź klimatyzacji oraz wcześniejszą - niż faktyczny spadek temperatury powietrza - wymianę płynu do spryskiwaczy.

Zima to także okres, w którym kierowcy częściej borykają się z problemami uruchomienia samochodu. Warto więc sprawdzić kiedy ostatnio wymieniany był olej silnikowy i filtry oraz płyn w układzie chłodzenia. Najczęstszą jednak przyczyną tych problemów jest mocno już wyeksploatowany akumulator. Właściciele pojazdów wyposażonych w silnik wysokoprężny powinni też tankować paliwo z dodatkami zapobiegającymi wytrącaniu parafiny. Zgodnie z polskim prawem zimowy diesel jest dostępny na stacjach już od 16 listopada.

Nie mniej ważne są elementy, o które zawsze powinien dbać kierowca. Parkując pojazd lepiej ustawić go przodem do wyjazdu, co ułatwi ewentualne holowanie bądź rozruch akumulatora za pomocą kabli. Warto też nasmarować wszystkie uszczelki gumowe warstwą silikonu, a zamki drzwi spryskiwać co jakiś czas odmrażaczem. Z kolei do wyposażenia bagażnika dołożyć wspomniane kable rozruchowe, skrobaczkę do szyb, preparat ułatwiający usuwanie z nich lodu i szczotkę do uprzątnięcia śniegu. Jazda nieodśnieżonym samochodem nie tylko karana jest mandatem, ale przede wszystkim stwarza duże zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Przed wyruszeniem w dłuższą podróż należy dokładnie ją zaplanować z uwzględnieniem miejsc do odpoczynku, skontrolować zawartość apteczki pierwszej pomocy, wyposażenie samochodu w lewarek, klucz do kół, jak i samo koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, jak i gaśnicę. W dobie telefonów komórkowych łatwiej wezwać ewentualną pomoc, w praktyce nieodzowne stają się kabel i ładowarka do baterii.

„Przed rozpoczęciem jazdy należy skontrolować ciśnienie w oponach. Co prawda w okresie zimowym można je nieznacznie obniżyć, ale każda większa różnica pogarsza przyczepność koła do nawierzchni drogi, a tym samym zmienia trakcję jazdy czy wydłuża drogę hamowania” - dodaje Joanna Krężelok - „Niezależnie od tych przygotowań zawsze kluczową rolę na drodze odgrywa zachowanie kierowcy. Trzeba o tym pamiętać bez względu na długość i miejsce planowanej podróży”.


Tagi:
samochód zimą, przygotowanie auta do zimy

Zobacz podobne artykuły:

Olejowe wybory Polaków
kalendarz 03/04 2019

Olejowe wybory Polaków

Warsztat / Porady

2019.04.03

Kierowcy wybierając olej silnikowy kierują się głównie rekomendacją mechanika lub doradcy serwisowego. O radę w tej sprawie pyta co trzeci Polak.
Nie tylko amortyzatory, czyli co może się zepsuć w zawieszeniu?
kalendarz 28/03 2019

Nie tylko amortyzatory, czyli co może się zepsuć w zawieszeniu?

Warsztat / Porady

2019.03.28

Zużyte wahacze, amortyzatory, uszkodzenia łożysk, korozja – to zdaniem mechaników najczęstsze problemy z zawieszeniem w samochodach jeżdżących po polskich drogach.
Wiosenna pielęgnacja auta w 5 krokach
kalendarz 27/03 2019

Wiosenna pielęgnacja auta w 5 krokach

Warsztat / Porady

2019.03.27

Jakie czynności warto wykonać w aucie po okresie zimy?
Najnowsze artykuły:
"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

Moto fanatyk

2019.04.21

Trzynaście pojazdów studyjnych i prototypów oraz trzy motocykle wyznaczające historię Audi AG, znalazło się na nowej wystawie w Audi museum mobile w Ingolstadt.
Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów

Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów

Wiadomości / Ciekawostki

2019.04.21

W 2019 r. Mercedes-Benz świętuje okrągłe urodziny założycieli firmy – Gottlieba Daimlera i Carla Benza.
Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin

Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin

Wiadomości / News

2019.04.20

Czeski producent sprzedaje cztery SUV-y na największym rynku samochodowym świata, ale planuje następne.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.