Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Audi Q6 e-tron – Przed premierą
kalendarz 12/03 2024

Audi Q6 e-tron – Przed premierą

Audi / Nowości

Nowy elektryczny model Audi spokrewniony z Porsche Macan już za kilka dni będzie miał swoją premierę.

To pierwszy model Audi korzystający z platformy Premium Platform Electric (PPE). Została ona zaprojektowana wyłącznie dla pojazdów elektrycznych. Dodajmy, że najnowsze  Porsche Macan również opiera się na tej platformie. Jednocześnie jak zapowiada Audi, na platformie PPE będą powstawać zarówno przyszłe SUV-y, jak i modele typu Sportback czy Avant.

W Q6 e-tron na pewno uwagę zwracają cyfrowe reflektory. „W Audi Q6 e-tron, po raz pierwszy w przypadku seryjnie produkowanego modelu, projektujemy zarówno kształt świateł, jak i cały ich ruch. Dzięki doskonałej symbiozie między designem oświetlenia a nową technologią, światła nowego Audi Q6 e-tron wyglądają na bardziej żywotne, dynamiczne i inteligentne. Nadaliśmy sygnaturom świetlnym ich własną osobowość, a cyfrowemu światu jego własną estetykę” - wyjaśnia César Muntada, szef działu designu świateł Audi. „Dzięki pierwszej na świecie aktywnej cyfrowej sygnaturze świetlnej, model Q6 e-tron jest początkiem nowej ery wyróżniającej się stylistyki i unikalnej dla Audi estetyki.”

Samochód ma być wyposażony w akumulator o pojemności 100 kWh i funkcję szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 270 kW, co umożliwi ładowanie do 80 proc. w czasie poniżej 30 minut. Akumulator ma zasilać dwusilnikowy układ napędzający obie osie o mocy około 380 KM. Zasięg ma wynosić 600 km.

Dla bardziej wymagających przygotowany zostanie wariant SQ6 o mocy 490 KM z przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w około 4,5 sekundy.

To co jest jednym z charakterystycznych elementów dla samochodu elektrycznego to brak tunelu środkowego, dzięki czemu jest więcej przestrzeni na nogi. Ułatwia to wsiadanie na tylne miejsca.

Bagażnik ma 526 litrów pojemności. Po złożeniu tylnego rzędu siedzeń przestrzeń bagażowa zwiększa się do 1529 l. Tylne siedzenia składają się w proporcji 40:20:40. Z przodu auta znajduje się dodatkowy bagażnik o poj. 64 litrów, w którym można wygodnie schować kabel do ładowania (Typ 3) lub mniejsze torby podróżne.

Wraz z pojawianiem się w gamie Audi nowych modeli elektrycznych, zdecydowano o nowym sposobie nazewnictwa. I tak samochody z napędem elektrycznym będą miały w nazwie cyfrę parzystą, zaś wersje z silnikami spalinowymi oraz napędem hybrydowym typu Plug-in (PHEV) – cyfrę nieparzystą.

Premiera Q6 e-tron zapowiadana jest na 18 marca br. W tym roku zostanie także zaprezentowane Audi A6 Avant e-tron.

Norbert Szwarc
Foto: Audi


Tagi:
Audi, Audi Q6 e-tron, napęd elektryczny

Zobacz podobne artykuły:

VW Golf Edition 50 - Urodzinowy Golf
kalendarz 12/04 2024

VW Golf Edition 50 - Urodzinowy Golf

Prezentacje / Nowości

2024.04.12

Wyjątkowa chwila - 50 urodziny. Z tej okazji przygotowana została specjalna edycja bestsellerowego modelu VW.
Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą
kalendarz 08/04 2024

Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2024.04.08

Wprowadzony na rynek w 2021 r. Qashqai trzeciej generacji powtórzył sukces swoich poprzedników.
Audi Q6 e-tron i sztuka
kalendarz 05/04 2024

Audi Q6 e-tron i sztuka

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.05

Andrés Reisinger jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów cyfrowych i projektantów na świecie.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.