Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Audi przed wyścigiem w Spa
kalendarz 29/06 2023

Audi przed wyścigiem w Spa

Moto sport / Audi

Trzynaście Audi R8 LMS zostanie wystawionych w stawce 24-godzinnego wyścigu w Spa.

Podczas tegorocznej rywalizacji w Spa, po raz pierwszy Audi będzie reprezentowane przez tak dużą liczbę samochodów wyścigowych. W dniach 1 i 2 lipca, 99 lat od pierwszej edycji belgijskiego długodystansowego klasyka, Audi będzie walczyło o piąte od 2011 r. zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.  

W tym roku po raz pierwszy w Spa pojawi się trzynaście egzemplarzy Audi R8 LMS. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym było ich dwanaście. „W największym wyścigu klasy GT3 w tym roku, Audi będzie rywalizować z siedmioma innymi znakomitymi markami samochodowymi” - mówi szef Audi Motorsport Rolf Michl. „Te zawody mają znaczenie ogólnoświatowe i przyciągają kierowców i zespoły z wielu krajów. Cieszymy się, że po raz pierwszy będziemy mogli powitać w Spa chiński zespół kierowców zasiadający za kierownicą Audi.” Zespół UNO Racing z Chin, a także belgijski Audi Sport Team Comtoyou i CSA Racing z Francji, w wyścigu długodystansowym w Ardenach debiutować będą w klasie samochodów GT3. Pozostałe Audi R8 LMS wystawią doświadczone zespoły Tresor Attempto Racing, Saintéloc Racing oraz Scherer Sport PHX i Boutsen VDS. Nowy team - Scherer Sport PHX, wyłonił się z Phoenix Racing, zespołu, który w 2012 r. świętował drugie dla Audi zwycięstwo w Spa. Audi Sport Team Saintéloc odniosło w R8 LMS czwarty i póki co ostatni triumf w tym wyścigu, w 2017 r.

„Nasze nawiązujące do historii malowania pojazdów, które pokazaliśmy na torze Nürburgring z okazji 40-lecia Audi Sport GmbH, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Teraz, zgodnie z wieloletnią tradycją, historię wyścigową marki Audi pokazujemy w ten sposób również tutaj, w Ardenach” - mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Trzy wyścigowe samochody ze stajni Audi Sport customer racing, w myśl naszego hasła „Past – present – future” (przeszłość - teraźniejszość – przyszłość) wizualnie prezentują prawie 100 lat historii sportów motorowych spod znaku czterech pierścieni. Pod względem sportowym skupiamy się oczywiście na walce o nasz piąty w najwyższej klasie wyścigów sukces na przestrzeni zaledwie dwunastu lat.”

Samochód z numerem startowym 25 w barwach Audi Sport Team Saintéloc, nawiązuje do ery opływowych bolidów wyścigowych marki Auto Union. Ma klasycznie wyścigowy srebrny kolor, cztery pierścienie w barwie złota, czerwony przód i wizualny wzór otworów nad kołami. W kokpicie tego pojazdu, na zmianę zasiadać będą trzej kierowcy Audi Sport: Simon Gachet, dwukrotny zwycięzca Nürburgring Christopher Mies oraz Patric Niederhauser.

Teraźniejszość odzwierciedla liczba 40 w 40. roku istnienia Audi Sport GmbH: Audi Sport Tresor Orange1 stawia na uderzającą stylistykę. Kolory samochodu są nowe, ale geometryczny wzór nawiązuje do stylistyki debiutu obecnej generacji: R8 LMS evo II. Za kierownicą tego sportowego samochodu klasy GT3 zasiądą kolejni kierowcy Audi Sport: Mattia Drudi, Ricardo Feller i Dennis Marschall.

Do przyszłości nawiązują kolory nadwozia samochodu numer 11. Jego stylistyka nawiązuje do projektu Formuły 1, a jednocześnie nawiązuje do modeli Audi Sport, jak np. prototypu Audi RS Q e-tron Dakar, S1 e-tron quattro Hoonitron, a także elektrycznego studium RS e-tron GTX, które pojawiło się w wyścigu w roku 2020 jako samochód rozprowadzający. Audi Sport Team Comtoyou wystawia to R8 LMS wraz z trzema zawodnikami Audi Sport: Christopherem Haase - zwycięzcą Spa w 2017 r. i podobnie jak jego kolega z zespołu Frédéric Vervisch, dwukrotnym zwycięzcą 24-godzinnej rywalizacji na Nürburgring oraz z młodszym kierowcą Gillesem Magnusem.

Czwarty skład kierowców Pro, to Team Scherer Sport PHX. W jego skład wchodzą: kierowca Audi Sport Luca Engstler oraz doświadczeni zawodowcy i byli zwycięzcy 24-godzinnego wyścigu Nürburgring Nicki Thiim i Kelvin van der Linde. UNO Racing Team z kolejnym R8 LMS jest charakterystyczny pod jednym względem: zespół z Chin wysyła do wyścigu wyłącznie chińskich kierowców. Po raz pierwszy w brązowej klasyfikacji rywalizować będą Adderly Fong, zwycięzca Audi R8 LMS Cup 2013, Xiaole He, David Pun i Rio, zeszłoroczny mistrz GT Super Sprint Challenge w Chinach.

Dla pozostałych zespołów Audi, stawką są cenne punkty mistrzowskie w Fanatec GT World Challenge Europe powered by AWS. Nie mniej niż ośmiu zawodników z zespołów klienckich przyjeżdża do Spa jako liderzy mistrzostw w czterech klasach. Ponadto zespoły Audi prowadzą w trzech klasyfikacjach zespołowych. W kategorii Endurance, po zwycięstwie w Silver Cup na torze Monza, prowadzi skład Sam Dejonghe/Loris Hezemans/Finlay Hutchison. W Spa wystartują razem z Lucasem Légeretem. Jednocześnie ich zespół Comtoyou Racing zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji Silver Team. Dziesięć punktów za nimi plasują się Alex Aka/Pietro Delli Guanti/Lorenzo Patrese z Tresor Attempto Racing.

Kolejny skład to Andrea Cola/César Gazeau/Roee Meyuhas w Audi z Boutsen VDS, do których na Spa dołączy Loris Cabirou. W Gold Cup, kierowca Audi Sport Max Hofer i jego koledzy z zespołu Nicolas Baert i Maxime Soulet, po dwóch zwycięstwach w tym sezonie na Monzie i Le Castellet, mają 24-punktową przewagę jako liderzy mistrzostw. Ich zespół Comtoyou Racing również prowadzi w klasyfikacji zespołowej. Adam Eteki/Alberto di Folco/Aurélien Panis z Boutsen VDS, zajmują obecnie czwarte miejsce w klasyfikacji i wystartują w Spa razem z Thomasem Laurentem. Oprócz tych zgłoszeń, w swojej klasie rywalizuje również CSA Racing: francuski zespół wystartuje w klasyfikacji brązowej w składzie Erwin Creed/Jean Glorieux/Artur Rougier.

Spa to trzecia z pięciu rund w tegorocznym kalendarzu wyścigów długodystansowych. Z oddzielnymi klasyfikacjami po sześciu, dwunastu i 24 godzinach ścigania się, najdłuższy wyścig sezonu tradycyjnie ma szczególnie dużą wagę w podziale punktów. Na klasyfikację generalną składają się punkty z klasyfikacji Endurance i z klasyfikacji Sprint. W Silver Cup prowadzą Aka/Patrese przed Dejonghe/Hezemans/Hutchison, a najlepszym zespołem jest Tresor Attempto Racing. W Gold Cup z kolei prowadzą Baert/Hofer/Soulet przed di Folco/Panis, a Eteki jest czwarty. „To właśnie ta różnorodność sprawia, że ta seria wyścigów jest tak atrakcyjna dla naszych zespołów” - mówi Chris Reinke./oprac.ns/

Kierowcy i zespoły biorące udział w 24h w Spa:

Boutsen VDS
#9 Adam Eteki/Alberto di Folco/Thomas Laurent/Aurélien Panis
#10 Loris Cabirou/Andrea Cola/César Gazeau/Roee Meyuhas

Audi Sport Team Comtoyou
#11 Christopher Haase/Gilles Magnus/Frédéric Vervisch

Comtoyou Racing
#12 Loris Hezemans/Sam Dejonghe/Finlay Hutchison/Lucas

Légeret
#21 Nicolas Baert/Max Hofer/Maxime Soulet

UNO Racing Team
#16 Adderly Fong/Xiaole He/David Pun/Rio

Scherer Sport PHX
#17 Luca Engstler/Kelvin van der Linde/Nicki Thiim

Audi Sport Team Saintéloc
#25 Simon Gachet/Christopher Mies/Patric Niederhauser

Saintéloc Junior Team
#26 Erwan Bastard/Grégoire Demoustier/Antoine Doquin/Paul Evrard

Audi Sport Tresor Orange1
#40 Mattia Drudi/Ricardo Feller/Dennis Marschall

Tresor Attempto Racing
#66 Kikko Galbiati/Sean Hudspeth/Andrey Mukovoz/Dylan Pereira
#99 Alex Aka/Pietro Delli Guanti/Lorenzo Patrese

CSA Racing
#888 Erwin Creed/Jean Glorieux/Arthur Rougier

źródło: Audi


Tagi:
Audi, Audi Sport, Audi R8 LMS, 24-godzinny wyścig w Spa, Audi Motorsport, Rolf Michl

Zobacz podobne artykuły:

 Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski
kalendarz 12/06 2024

Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.12

Kajetanowicz potwierdził udział w 80. Rajdzie Polski, który stanowi w tym roku siódmą rundę WRC.
 Szejowie wygrywają Rajd Małopolski
kalendarz 09/06 2024

Szejowie wygrywają Rajd Małopolski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.09

Jarosław i Marcin Szejowie (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Rajd Małopolski.
 Kajetanowicz tuż za podium na Sardynii
kalendarz 02/06 2024

Kajetanowicz tuż za podium na Sardynii

Wiadomości / Moto sport

2024.06.02

W Rajdzie Sardynii rywalizowali Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, dla których był to drugi start w tym sezonie.
Najnowsze artykuły:
W maju Polacy chętnie kupowali auta

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.13

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.
 1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

Moto fanatyk

2024.06.12

W tegorocznym wyścigu 1000 Miglia fabryczna ekipa Mercedes-Benz Classic będzie miała reprezentację dziesięciu aut.
 Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Warsztat / Porady

2024.06.12

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się obiektem zainteresowania złodziei.