Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Aerodynamika Cupry Leona Competición
kalendarz 11/05 2020

Aerodynamika Cupry Leona Competición

Technika / Seat

Nowy model Cupry został po raz pierwszy poddany działaniu sił natury, zanim jeszcze powstał fizyczny prototyp.

Przy projektowaniu samochodów, które mają zapewnić maksimum osiągów w skrajnie różnych warunkach, inżynierowie szczególną uwagę zwracają na aerodynamikę. Przykładem auta o dopracowanym współczynniku oporu powietrza może być Cupra Leon Competición, stworzony do rywalizacji w wyścigach zarówno w serii TCR, jak i Endurance.

Nowy model Cupry został po raz pierwszy poddany działaniu sił natury, jeszcze zanim powstał fizyczny prototyp. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu jednego z najpotężniejszych komputerów w Europie – MareNostrum 4. Urządzenie znajdujące się w Barcelonie korzysta z 165 888 procesorów Intel Xeon, co przekłada się na 390 terabajtów pamięci oraz moc obliczeniową 11,15 petaflopów. MareNostrum 4 jest obecnie najmocniejszym komputerem w Hiszpanii, 7. w Europie i 30. na świecie według listy TOP500. Dzięki niemu inżynierowie mogli określić optymalne rozwiązania na zmniejszenie oporu powietrza jeszcze na etapie wirtualnego projektu. Pomimo zaawansowania programów komputerowych projektanci nie rezygnują z testowania samochodów w tunelu aerodynamicznym.

Podczas testów możemy zbadać rzeczywiste właściwości poszczególnych elementów samochodu w skali 1:1 – tłumaczy Xavi Serra, dyrektor techniczny projektu Cupra Racing. – Dzięki temu wiemy, jak samochód zachowa się na torze wyścigowym.

Cupra Leon Competición została poddana w tunelu aerodynamicznym ekstremalnym testom. Samochód musiał zmierzyć się z wiatrem o prędkości dochodzącej do 300 km/h, wytwarzanym przez 20 skrzydeł wiatraka o średnicy 5 metrów. Dane z czujników zamontowanych w strategicznych punktach karoserii przekazywane były w czasie rzeczywistym do komputerów monitorujących opór powietrza. Lepsze właściwości aerodynamiczne przekładają się na niższe spalanie, większy komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także lepsze osiągi sportowe. Podczas testów aerodynamicznych specjaliści starają się jak najwierniej odwzorować warunki panujące na drodze. W tym celu w tunelu zamontowano prowadnice kół pozwalające na symulację jazdy z prędkością 235 km/h.

– Najważniejsze dla nas jest to, że mamy możliwość odwzorowania nawierzchnię drogi – podkreśla Stefan Auri, inżynier obsługujący tunel aerodynamiczny. – Możemy symulować nawet wchodzenie w zakręty, dzięki elektrycznym silnikom poruszającymi specjalnymi pasami pod samochodem.

Zebrane w ten sposób dane zostały wykorzystane przy opracowywaniu wyglądu i właściwościach ostatecznego projektu auta. Jednocześnie informacje te posłużą również podczas prac projektowych nad kolejnymi modelami samochodów osobowych i wyścigowych hiszpańskiej marki.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzonych zmian. Udało nam się zmniejszyć opór powietrza i ulepszyć siłę dociskającą – wymienia Xavi Serra. – Dzięki temu stworzyliśmy model Cupry Leona Competición, który jest bardziej wydajny od poprzednich generacji. Przełoży się to na lepszy czas na torze.

Cupra Leon Competición rozpędza się do 264 km/h przy 410 Nm momentu obrotowego. Napęd przekazywany jest za pośrednictwem 6-biegowej sekwencyjnej przekładni. Wypracowany wynik współczynnika oporu powietrza pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą przed konkurentami./oprac. ns/

Foto: Seat


Tagi:
Seat, Cupra Leon Competición, Cupra, Leon, Seat Leon, aerodynamika, współczynnik oporu powietrza

Zobacz podobne artykuły:

Seat Leon 1.5 TSI 150 KM Xcellence – Może się podobać
kalendarz 07/05 2021

Seat Leon 1.5 TSI 150 KM Xcellence – Może się podobać

Testy / Testy

2021.05.07

Hiszpański kompakt jest najładniejszy z całej volkswagenowej rodziny. Ba, jest jednym z najładniejszych kompaktów na rynku.
Co polscy kierowcy wiedzą o systemach bezpieczeństwa w aucie?
kalendarz 04/05 2021

Co polscy kierowcy wiedzą o systemach bezpieczeństwa w aucie?

Warsztat / Technika

2021.05.04

Jakie nowoczesne systemy interesują polskich kierowców?
Nowa Skoda Fabia – W mrozie i w upale
kalendarz 29/04 2021

Nowa Skoda Fabia – W mrozie i w upale

Warsztat / Technika

2021.04.29

Setki testów, tysiące symulacji, temperatury od -35°C do +90°C, ulewne deszcze, zdobywanie alpejskich szczytów – tak wyglądały testy czwartej generacji Fabii.

Firmy z branży

LadneFelgi.pl Sp. z o.o. Sp.k.,

ul. Łokietka 86E
16-400 Suwałki
Tel.: 87 737 1900
Email.: sklep@ladnefelgi.pl
https://www.ladnefelgi.pl/

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

mazowieckie
ul. Wał Miedzeszyński 572
03-994 Warszawa
Tel.: 720 888 001
http://stacjakontrolipojazdow.pl/
Najnowsze artykuły:
Citroën C3 - milion sztuk

Citroën C3 - milion sztuk

Wiadomości / News

2021.05.11

Trzecia generacja modelu C3 przekroczyła liczbę miliona egzemplarzy sprzedanych od momentu wprowadzenia na rynek pod koniec 2016 r.
Nowe etykiety na opony

Nowe etykiety na opony

Warsztat / Porady

2021.05.11

Co się zmieniło i jak wpłynie na kierowców?
Suzuki Swift Sport 1,4 BoosterJet 48V SVHS 129 KM MT6 – Miejski gokart?

Suzuki Swift Sport 1,4 BoosterJet 48V SVHS 129 KM MT6 – Miejski gokart?

Testy / Testy

2021.05.11

Suzuki Swift dobiega właśnie czterdziestki. Pierwsze Swifty trafiły na rynek w 1983 roku. Obecna generacja, szósta z kolei jest z nami od 2017 roku.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.