Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Aerodynamika Cupry Leona Competición
kalendarz 11/05 2020

Aerodynamika Cupry Leona Competición

Technika / Seat

Nowy model Cupry został po raz pierwszy poddany działaniu sił natury, zanim jeszcze powstał fizyczny prototyp.

Przy projektowaniu samochodów, które mają zapewnić maksimum osiągów w skrajnie różnych warunkach, inżynierowie szczególną uwagę zwracają na aerodynamikę. Przykładem auta o dopracowanym współczynniku oporu powietrza może być Cupra Leon Competición, stworzony do rywalizacji w wyścigach zarówno w serii TCR, jak i Endurance.

Nowy model Cupry został po raz pierwszy poddany działaniu sił natury, jeszcze zanim powstał fizyczny prototyp. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu jednego z najpotężniejszych komputerów w Europie – MareNostrum 4. Urządzenie znajdujące się w Barcelonie korzysta z 165 888 procesorów Intel Xeon, co przekłada się na 390 terabajtów pamięci oraz moc obliczeniową 11,15 petaflopów. MareNostrum 4 jest obecnie najmocniejszym komputerem w Hiszpanii, 7. w Europie i 30. na świecie według listy TOP500. Dzięki niemu inżynierowie mogli określić optymalne rozwiązania na zmniejszenie oporu powietrza jeszcze na etapie wirtualnego projektu. Pomimo zaawansowania programów komputerowych projektanci nie rezygnują z testowania samochodów w tunelu aerodynamicznym.

Podczas testów możemy zbadać rzeczywiste właściwości poszczególnych elementów samochodu w skali 1:1 – tłumaczy Xavi Serra, dyrektor techniczny projektu Cupra Racing. – Dzięki temu wiemy, jak samochód zachowa się na torze wyścigowym.

Cupra Leon Competición została poddana w tunelu aerodynamicznym ekstremalnym testom. Samochód musiał zmierzyć się z wiatrem o prędkości dochodzącej do 300 km/h, wytwarzanym przez 20 skrzydeł wiatraka o średnicy 5 metrów. Dane z czujników zamontowanych w strategicznych punktach karoserii przekazywane były w czasie rzeczywistym do komputerów monitorujących opór powietrza. Lepsze właściwości aerodynamiczne przekładają się na niższe spalanie, większy komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także lepsze osiągi sportowe. Podczas testów aerodynamicznych specjaliści starają się jak najwierniej odwzorować warunki panujące na drodze. W tym celu w tunelu zamontowano prowadnice kół pozwalające na symulację jazdy z prędkością 235 km/h.

– Najważniejsze dla nas jest to, że mamy możliwość odwzorowania nawierzchnię drogi – podkreśla Stefan Auri, inżynier obsługujący tunel aerodynamiczny. – Możemy symulować nawet wchodzenie w zakręty, dzięki elektrycznym silnikom poruszającymi specjalnymi pasami pod samochodem.

Zebrane w ten sposób dane zostały wykorzystane przy opracowywaniu wyglądu i właściwościach ostatecznego projektu auta. Jednocześnie informacje te posłużą również podczas prac projektowych nad kolejnymi modelami samochodów osobowych i wyścigowych hiszpańskiej marki.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzonych zmian. Udało nam się zmniejszyć opór powietrza i ulepszyć siłę dociskającą – wymienia Xavi Serra. – Dzięki temu stworzyliśmy model Cupry Leona Competición, który jest bardziej wydajny od poprzednich generacji. Przełoży się to na lepszy czas na torze.

Cupra Leon Competición rozpędza się do 264 km/h przy 410 Nm momentu obrotowego. Napęd przekazywany jest za pośrednictwem 6-biegowej sekwencyjnej przekładni. Wypracowany wynik współczynnika oporu powietrza pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą przed konkurentami./oprac. ns/

Foto: Seat


Tagi:
Seat, Cupra Leon Competición, Cupra, Leon, Seat Leon, aerodynamika, współczynnik oporu powietrza

Zobacz podobne artykuły:

Elektryczna przyszłość assistance
kalendarz 07/08 2020

Elektryczna przyszłość assistance

Warsztat / Technika

2020.08.07

Rynek elektromobilności w Polsce dzieli wciąż duży dystans do innych państw europejskich, ale branża rozwija się bardzo dynamicznie.
Seat Leon – cztery pokolenia
kalendarz 26/07 2020

Seat Leon – cztery pokolenia

Wiadomości / Ciekawostki

2020.07.26

Od ponad 20 lat Seat Leon pozostaje wizytówką hiszpańskiej marki. Kolejne generacje pojazdu wprowadzały odważne, innowacyjne rozwiązania.
Seat rezygnuje z wersji X-Perience?
kalendarz 17/07 2020

Seat rezygnuje z wersji X-Perience?

Wiadomości / News

2020.07.17

Najnowsza generacja Leona może nie być dostępna w uterenowionej odmianie.
Najnowsze artykuły:
Kradzionym autem na podwójnym gazie

Kradzionym autem na podwójnym gazie

Wiadomości / News

2020.08.08

Kielecki sąd zdecyduje wkrótce o losie 43- latka, który został we wtorek zatrzymany przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego kieleckiej komendy miejskiej.
 Lexus RC F - 1200 KM i karbonowo-kevlarowe nadwozie

Lexus RC F - 1200 KM i karbonowo-kevlarowe nadwozie

Wiadomości / Ciekawostki

2020.08.07

Tak ekstremalnego Lexusa jeszcze nie było.
Elektryczna przyszłość assistance

Elektryczna przyszłość assistance

Warsztat / Technika

2020.08.07

Rynek elektromobilności w Polsce dzieli wciąż duży dystans do innych państw europejskich, ale branża rozwija się bardzo dynamicznie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.