Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
90-letnim zabytkowym Citroënem przez pół Polski
kalendarz 19/04 2021

90-letnim zabytkowym Citroënem przez pół Polski

Wydarzenia / Citroen

Specjalne wydarzenie dla uczczenia pamięci polskich korzeni marki Citroën.

18 kwietnia to ważna data w historii Citroëna i Polski. To właśnie tego dnia do Głowna, w woj. łódzkim, przyjechał założyciel marki i zobaczył tam koła zębate w układzie daszkowym, wykonane z drewna. Młodemu inżynierowi rozwiązanie to bardzo się spodobało, bo koła tego typu przenosiły większe siły i były bardziej trwałe od kół klasycznych. Kupił patent i wkrótce rozpoczął produkcję we Francji. Tak zaczęła się historia firmy Citroën.

Słynne koła daszkowe trafiały do przemysłu, kopalni, a nawet na okręty. Wyposażony w nie był m.in. słynny niszczyciel Błyskawica. Koła można podziwiać do dzisiaj w jego maszynowni.

Dla uczczenia 121. rocznicy przyjazdu Andre Citroëna do Głowna, stowarzyszenie Amicale Citroën Pologne zorganizowało specjalne wydarzenie, połączone z inscenizacją. Zabytkowy 90-letni Citroën C4 w towarzystwie najnowszego, elektrycznego Citroëna C4 oraz kilku innych wersji C4 wyruszył ze Szczecina do Głowna. Dlaczego właśnie Szczecin? Znajduje się tam ulica Andre Citroëna.

„Citroën to najbardziej polska z marek samochodowych. Dziadkowie Citroëna mieszkali w Warszawie i są pochowani na cmentarzu przy ul. Okopowej. Jego rodzice brali w Warszawie ślub. O tym, że historia marki również rozpoczęła się w Polsce, dowiedzieliśmy się dopiero niedawno, m.in. dzięki odkryciom Ryszarda Olszewskiego i Jacka Perzyńskiego” - powiedział Konrad Dula, prezes stowarzyszenia Amicale Citroën Pologne.

„Postanowiliśmy uczcić 121. rocznicę wizyty Citroëna przejazdem przez pół Polski zabytkowym samochodem wraz z najnowszym modelem elektrycznym oraz inscenizacją wydarzenia w Głownie. Na Citroënie C4 z 1931 r. zamontowaliśmy kamerę i GPS, dzięki czemu każdy mógł śledzić naszą pozycję na mapie. Chcieliśmy pokazać, jak wielki wkład w rozwój motoryzacji ma Citroën oraz spiąć swojego rodzaju klamrą dwie jakże różne epoki” - dodał Dula.

Wyprawa zaczęła się o godz. 3:00 nad ranem w Szczecinie, a zakończyła o 15:30 w Głownie. Pojawiły się tam wszystkie generacje Citroëna C4 - od tych najstarszych, po najnowszy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli ambasador Francji, Frederic Billet oraz burmistrz Głowna, Grzegorz Janeczek. Patronat objęła również Francusko-Polska Izba Gospodarcza.

źródło: Livelink/PAP


Tagi:
Citroën, Andre Citroën, Citroën C4, Amicale Citroën Pologne

Zobacz podobne artykuły:

Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
Audi Q6 e-tron i sztuka
kalendarz 05/04 2024

Audi Q6 e-tron i sztuka

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.05

Andrés Reisinger jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów cyfrowych i projektantów na świecie.
Nowy SUV Citroena
kalendarz 26/03 2024

Nowy SUV Citroena

Wiadomości / News

2024.03.26

Citroen Basalt to nowa propozycja francuskiej marki, ale…
Najnowsze artykuły:
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.