Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
70 lat Audi w Ingolstadt
kalendarz 04/09 2019

70 lat Audi w Ingolstadt

Wydarzenia / Audi

Trzy okolicznościowe wystawy w Audi Forum.

Już od 70 lat w Ingolstadt, bawarskim mieście położonym nad Dunajem, powstają samochody marki Audi. To właśnie tam mieści się główna siedziba firmy i jednocześnie największa na świecie fabryka samochodów tej marki. By podkreślić siedemdziesiątą rocznicę pojawienia się marki w Ingolstadt, Audi przygotowało trzy wystawy pozwalające zajrzeć w historię czterech pierścieni. Okolicznościowe ekspozycje pod wspólnym tytułem: „Audi w Ingolstadt: wczoraj – dziś – jutro” zostały 3 września br. uroczyście otwarte w Audi Forum przez Alberta Mayera, dyrektora fabryki w Ingolstadt i Thomasa Franka, dyrektora zarządzającego Auto Union GmbH. Najbardziej spektakularną z nich wydaje się być wystawa pt. „W49” mieszcząca się w Audi museum mobile, która czynna będzie aż do lutego 2020. Dwie kolejne ekspozycje będą otwarte dla zwiedzających do 21 września 2019 r.

3 września 1949 – to jedna z najważniejszych dat w historii koncernu Audi AG. Uruchomienie tego dnia firmy Auto Union GmbH z siedzibą w Ingolstadt oznaczało otwarcie nowego rozdziału w historii producenta samochodów, którego miejscem powstania i pierwotną siedzibą była wschodnioniemiecka Saksonia. Cztery lata od zakończenia II wojny światowej, w zabudowaniach dawnej twierdzy Ingolstadt, firma rozpoczęła regularną produkcję. Był to początek pełnej sukcesów historii, zarówno czterech pierścieni, jak i miasta Ingolstadt.

Wystawa „W49” skupiona jest na specjalnej więzi pomiędzy marką Audi, a miastem Ingolstadt. „49” oznacza tu rok, w którym wszystko się zaczęło, litera „W” z kolei oznacza Zachód – West i pozwalała wtedy odróżnić pierwsze motocykle budowane w Ingolstadt od tych produkowanych we wschodnich Niemczech. Dla organizatorów wystawy „W” oznacza jednak coś znacznie więcej. Symbolizuje bliskie relacje pomiędzy oboma partnerami na przestrzeni lat, które opisać można kilkoma niemieckimi słowami rozpoczynającymi się na tę literę: Weggang – odejście, Wiederaufbau – odbudowa, Wagemut – odwaga, Wachstum – wzrost, Wirtschaftskraft – potęga ekonomiczna i Wandel der Zeit – zmiana na przestrzeni lat. Duet Audi – Ingolstadt okazał się bardzo zgrany: niewielka firma Auto Union GmbH ewoluowała od tego czasu w globalnego producenta samochodów, a nieduża, prowincjonalna miejscowość, przekształciła się w dynamicznie się rozwijające i silne ekonomicznie miasto.

Wystawa obrazuje pierwszych dziesięć lat firmy w Ingolstadt (lata 1949 – 1959) w dwojaki sposób. Zdjęcia pozwalają zwiedzającym zmienić postrzeganie i spojrzeć na historię zarówno z perspektywy przedsiębiorstwa, jak i z perspektywy miasta. Na ekspozycji znaleźć można pierwsze modele pojazdów wytwarzanych tu przez Auto Union GmbH, a wśród nich m.in. samochód DKW Schnelllaster, czy motocykl DKW RT 125 W.

Fabryka położona w północnej części Ingolstadt od sześćdziesięciu lat jest sercem Grupy Audi. Dziś, zespół ponad 44 tys. pracowników co dzień wciela w życie naczelne motto firmy: „Vorsprung durch Technik” – przewaga dzięki technice. Firma do nowej siedziby przeniosła się latem 1959 r. Wystawa w budynku Markt und Kunde A51 skupia się na kamieniach milowych i osiągnięciach fabryki w Ingolstadt od lat ’50 ubiegłego wieku, do teraz. Przez ten czas ewoluowała nie tylko sama fabryka. Przykładem tego jest seria zdjęć ukazująca jak przez lata zmieniało się logo Audi. W roku 1978 był to ciągle tzw. „Owal Audi”, jednak w 1985 z powrotem pojawiło się logo historyczne – cztery pierścienie. Symbolizują one cztery połączone marki: Audi, DKW, Horch i Wanderer. Podróż przez historię pokazuje to, co najważniejsze, np. model DKW Junior de Luxe, odrodzenie marki Audi w roku 1965 oraz największe bestsellery pochodzące z tutejszej fabryki – Audi 80 i Audi A4. Na ekspozycji wyróżniono też legendarny napęd na cztery koła quattro. Zwłaszcza jedna jego reklama budziła swego czasu ogromną furorę: w roku 1986, kierowca rajdowy Harald Demuth wjechał wyposażonym w taki właśnie napęd Audi 100 CS quattro w górę skoczni narciarskiej Pitkävuori w Finlandii. Seria zdjęć oraz nawiązujące do tego remake’i z roku 2005 i 2019, przypominają to historyczne dla marki wydarzenie.

W pawilonie ustawionym na Audi Piazza koncern pokazuje swoje przyszłościowe inwestycje na terenie fabryki w Ingolstadt. Prezentowany jest tam m. in. nowy przystanek kolejowy „Ingolstadt Audi” oraz IN-Campus. Przystanek, będący trzecią już stacją w Ingolstadt, uruchomiony będzie w grudniu 2019. Jego perony – wychodzące zarówno na stronę fabryki Audi, jak i w stronę innych połączeń transportu publicznego, wyposażone zostaną w przejścia bez barier architektonicznych. IN-Campus GmbH to wspólne przedsięwzięcie Audi AG i miasta Ingolstadt, którego celem jest przekształcenie terenów dawnej rafinerii w nowoczesny park technologiczny promujący innowacyjne rozwiązania./oprac. ns/


Tagi:
Audi, 70 lat Audi w Ingolstadt, trzy wystawy w Audi Forum, Audi, DKW, Horch, Wanderer

Zobacz podobne artykuły:

Audi RS6 i RS7 w mocniejszych wersjach?
kalendarz 14/09 2019

Audi RS6 i RS7 w mocniejszych wersjach?

Wiadomości / News

2019.09.14

Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Audi zaprezentowało dwie topowe odmiany – modele RS6 Avant i RS7 Sportback. Nie jest jednak wykluczone, że mogą pojawić mocniejsze warianty.
Skoda - Premiery na targach IAA 2019 we Frankfurcie
kalendarz 13/09 2019

Skoda - Premiery na targach IAA 2019 we Frankfurcie

Wiadomości / Wydarzenia

2019.09.13

Skoda Citigo iV – pierwszy elektryczny samochód marki, czy flagowy Superb iV w wersji hybrydowej, to tylko niektóre premiery Skody podczas tegorocznej wystawy we Frankfurcie.
Frankfurt – Premiery cz. II
kalendarz 12/09 2019

Frankfurt – Premiery cz. II

Wiadomości / Wydarzenia

2019.09.12

Tegoroczny Salon Samochodowy we Frankfurcie zdominowały pojazdy z napędem elektrycznym.
Najnowsze artykuły:
Audi RS6 i RS7 w mocniejszych wersjach?

Audi RS6 i RS7 w mocniejszych wersjach?

Wiadomości / News

2019.09.14

Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Audi zaprezentowało dwie topowe odmiany – modele RS6 Avant i RS7 Sportback. Nie jest jednak wykluczone, że mogą pojawić mocniejsze warianty.
Rekord świata podczas największego zlotu Forda Mustanga

Rekord świata podczas największego zlotu Forda Mustanga

Moto fanatyk

2019.09.14

Właściciele Mustangów z całej Europy pomogli Fordowi w ustanowieniu nowego rekordu świata w liczbie sportowych aut zgromadzonych podczas jednej parady na Lommel Proving Ground Forda w Belgii.
Pijany kierowca opla dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dnia

Pijany kierowca opla dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dnia

Wiadomości / News

2019.09.14

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 25-letni kierowca Opla, który w ciągu jednego dnia dwukrotnie wsiadł za kierownicę samochodu.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.