Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
40-lecie Rajdu Skoda
kalendarz 08/12 2014

40-lecie Rajdu Skoda

Wiadomości / Ciekawostki / Skoda

Dziś mało już kto pamięta, że znany i ceniony Rajd Bohemia wywodzi się bezpośrednio z prestiżowej konkurencji firmowanej marką Skoda.

W sezonach 1974-85 impreza nosiła nazwę Rally Škoda i była zainicjowana przez producenta samochodów nie tylko do celów propagandowych. Niemniej ważnym zadaniem rajdu było wykorzystanie go jako poligonu doświadczalnego dla nowych rozwiązań, wdrażanych następnie w różnym zakresie do aut wielkoseryjnych. 
 
Już folder pierwszej edycji imprezy z premierowego sezonu 1974 informował o „poddawaniu próbom jakości i trwałości podzespołów samochodów marki Škoda w warunkach ekstremalnych”. Od początku Rajd Škoda zajmował istotne miejsce na mapie europejskiego motosportu. W pierwszym roczniku rajdu udział wzięły 152 załogi, w tym 72 zagraniczne. Taka frekwencja jest obecnie marzeniem organizatorów najpoważniejszych imprez tego typu. Wsparcie fabryki i zapał organizatorów sprawiły, że debiut okazał się jednocześnie potężnym sukcesem, który odbił się głośnym echem daleko poza granicami Czechosłowacji. 
 
Pierwsza edycja Rally Škoda liczyła łącznie 1 800 km i składała się z różnorodnych konkurencji. Rajd posiadał formułę tzw. zlotu gwiaździstego, z wyznaczonymi punktami początkowymi: Pragą, Bratysławą, Budapesztem, Berlinem lub Warszawą. Próby prędkości były przeprowadzane w najróżniejszych zakątkach ówczesnej Czechosłowacji, jednak macierzystym regionem imprezy były od zawsze okolice miejscowości Mladá Boleslav.      
 
Jednym z impulsów, skutkujących powołaniem imprezy w sezonie 1974, były uroczystości 1000-lecia miasta-matecznika marki Škoda. W pierwszych dwóch rocznikach zmagań, barw fabrycznych marki broniły prototypy 200RS, a od sezonu 1976 - nieprzerwanie przez pięć kolejnych - na trasie imprezy królowały niepokonane 130-ki RS. Z pięciu zwycięstw tego modelu trzy (1977, 1979 oraz 1980) zostały wywalczone przez Norwega Johna Haughlanda, wybitnego kierowcę fabrycznego marki. W pozostałych rocznikach triumfowały narodowe załogi Blahna – Hlávka (1976) oraz Šedivy – Janeček (1979). Od roku 1978 rajd stał się częścią kalendarza Rajdowych Mistrzostw Europy, co automatycznie wzmocniło jego prestiż. 
 
W latach 80. i 90. okrzepłą już pod względem znaczenia imprezę zdominowały załogi korzystające z pojazdów zachodnioeuropejskich oraz japońskich marek. Wielki powrót marki Skoda na odcinki specjalne zawodów, firmowanych już szyldem Rajdu Bohemia, nastąpił w sezonie 1999. Debiutowała w nim Octavia WRC, która w obsadzie Triner – Hůlka, rozgromiła konkurencję. 
 
Kolejne sezony 2000-2002 padły również łupem tej konstrukcji, tym razem z ekipą Kresta – Tománek. W 2006 r. formułę zawodów rozbudowano o entuzjastycznie przyjętą przez kibiców formułę – przejazd pojazdów historycznych Bohemia Historic Show. 

Od roku 2009 monopol na zwycięstwo przejęła Fabia S2000, zdobywając najwyższe podium imprezy z załogami Hänninen – Markkula (2009 oraz 2010) i Loix – Miclotte (2011). W edycji 2010 Rajd Bohemia został włączony do kalendarza Mistrzostw Polski, a tablica startowa imprezy powróciła do tradycyjnej szaty graficznej, zmienionej w roku 2000. W 2012 r., po tragicznym wypadku jednej z załóg, imprezę przerwano, nie ogłaszając jej wyników. W sezonach 2013 oraz bieżącym najwyższe trofeum rajdu trafiło w ręce duetu Kopecký – Dresler. Potwierdzeniem tego sukcesu są kolejne dwa miejsca podium Bohemia 2014 obsadzone również przez załogi Fabii S2000: Scandola – D’Amore oraz Wiegand – Christian.

Tegoroczny, 41. Rajd Bohemia był pełen odwołań do przeszłości. Dwie współczesne, wyczynowe Fabie S2000 otrzymały historyczne, czerwono-białe malowanie, typowe dla legendarnych modeli 180RS i 200RS. Metę wyznaczono równie symbolicznie – dokładnie przed budynkiem Škoda Muzeum. Rajd liczył niespełna 151 km, podzielonych na 12 prób – zatem znacznie mniej niż 40 lat temu.      
 
Równocześnie, na trasie imprezy testowano prototyp Fabii R 5 napędzanej doładowanym silnikiem o poj. 1.6, której homologacja, już z nadwoziem modelu nowej generacji, spodziewana jest w połowie sezonu 2015. Trasę rajdu wyznaczono blisko ważnych atrakcji Czeskiego Raju: zamków Bezděz, Frýdštejn i Valečov, ruin skalnej twierdzy Drábske světničky czy też pałacu Sychrov, w którego otoczeniu przebiega chyba najbardziej widowiskowy odcinek. Dzięki niepowtarzalnym plenerom, świetnej organizacji i modyfikacjom programu, wprowadzanym w zasadzie podczas każdej, kolejnej edycji, rajd zalicza się do najbardziej renomowanych w tym rejonie Europy. 
 
Tomasz Orlik 
Foto: Skoda  
 

Zobacz podobne artykuły:

Tajemniczy prototyp Peugeota
kalendarz 18/04 2024

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?
kalendarz 13/04 2024

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.13

W życie wchodzą nowe unijne przepisy.
Najnowsze artykuły:
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.
Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.