Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
40 lat Audi Sport GmbH
kalendarz 20/05 2023

40 lat Audi Sport GmbH

Wydarzenia / Audi

Urodzinowe obchody rozpoczynają się w najbliższy weekend (18-21 maja) na torze Nürburgring, podczas rozgrywanego tam wyścigu 24-godzinnego.

10 października 1983 r. – powstała spółka quattro GmbH, dziś znana jako Audi Sport GmbH, podkreślająca sportowy i ekskluzywny wizerunek marki z czterema pierścieniami w logo. Samochody z czerwonym rombem zawsze oznaczały sportowy charakter.

40 lat, ponad 250 000 pojazdów wyprodukowanych tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat i ponad 400 tytułów mistrzowskich w sportach motorowych. 20 km 832 metry, 73 zakręty i zmiany wysokości o ponad 300 m. To kluczowe liczby, mówiące o Audi Sport GmbH, a także o legendarnej Pętli Północnej toru Nürburgring – Nordschleife, zwanej także "Zielonym Piekłem". To ona, jak żaden inny tor wyścigowy, ukształtowała Audi Sport GmbH. Tor w regionie Eifel i firma Audi mają ze sobą bliskie relacje - zarówno w przypadku wyścigów, jak i testowania wyczynowych pojazdach. Od 2002 r. Audi Sport jest oficjalnym partnerem 24-godzinnego wyścigu i dostarcza organizatorom oficjalne samochody.

Od roku 2009, Audi R8 LMS bierze udział w maratonie w Eifel, który jest jedną ze stałych pozycji w kalendarzu Audi Sport customer racing. Dział customer racing jest od 2011 r. częścią dawnego quattro GmbH. Z sześcioma zwycięstwami w klasyfikacji generalnej i trzema dodatkowymi w klasie GT3, Audi jest najbardziej utytułowanym producentem w erze GT3 długodystansowego klasyka w „Zielonym Piekle”. Nie dziwi więc, że Audi Sport GmbH obchody swoich czterdziestych urodzin rozpoczyna właśnie na torze Nürburgring. W tegorocznej edycji 24-godzinnego wyścigu, cztery Audi R8 LMS należące do Audi Sport Teams będą startować w stylizacjach retro stworzonych z okazji 40-lecia Audi Sport GmbH, prezentując słynne wątki z historii sportów motorowych Audi. W duchu urodzinowych obchodów, byli mistrzowie DTM Mike Rockenfeller, Timo Scheider i Martin Tomczyk, wystartują w samochodzie z numerem startowym 40. Ich Audi R8 LMS z Audi Sport Team Scherer PHX wizualnie przypomina Audi V8 quattro DTM z 1992 r.

Ze względu na wymagającą charakterystykę toru, Nordschleife jest nie tylko wyzwaniem dla sportów motorowych, ale także miejscem testów dla pojazdów produkcyjnych Audi Sport GmbH. Każdy nowy model typu R i RS w fazie rozwoju pokonuje na nim kilka tysięcy kilometrów. „Nürburgring to najtrudniejszy tor wyścigowy na świecie. Jest dla nas miejscem magicznym i dlatego doskonale nadaje się do rozpoczęcia świętowania naszych 40. urodzin” - mówi Rolf Michl, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH i szef Motorsportu w Audi. „Nürburgring-Nordschleife uważany jest za mekkę wszystkich fanów sportów motorowych. Dla mnie, rozgrywany tu 24-godzinny wyścig jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich można doświadczyć w sporcie motorowym, ale Nürburgring jest również niezbędny dla rozwoju naszych samochodów produkcyjnych. Wszystkie nasze modele są tam testowane w ekstremalnych warunkach i dopiero po tym kierowane do produkcji.”

Audi, w związku z tą rocznicą, na weekend związany z 24-godzinnym wyścigiem na torze w Eifel planuje kilka atrakcji. Pojawią się kierowcy Mike Rockenfeller, Timo Scheider i Martin Tomczyk, a także dyrektorzy zarządzający Audi Sport, Sebastian Grams i Rolf Michl.

Na Bulwarze wystawione zostaną różne modele z historii firmy. Będą to m.in. Audi R8 i RS 4 Avant pierwszej generacji oraz najnowsze R8 GT i RS 4 Avant z pakietem Competition. Kolejną atrakcją będzie w pełni elektryczne Audi S1 Hoonitron, którym niezapomniany Ken Block wywołał poruszenie na ulicach Las Vegas w filmie „Electrikhana”. Na krótko przed wyścigiem widzowie będą też mogli podziwiać wyczynowe modele spod znaku Audi Sport na motodromie wzdłuż słynnego toru.

Urodzinowe uroczystości odbywać się będą także w siedzibie Audi Sport GmbH w Neckarsulm. Jubileuszowa wystawa „40 lat Audi Sport GmbH - Fascynacja spotyka się z wydajnością”, która otwarta zostanie 14 czerwca, zaprezentuje niemal pełny przegląd historii Audi Sport GmbH. Oprócz motoryzacyjnych atrakcji - od pierwszego pojazdu stworzonego jeszcze przez quattro GmbH, przez różne modele z programu wyścigów dla klientów, aż po aktualne portfolio produktów - w Audi Forum Neckarsulm będzie można podziwiać także eksponaty z kolekcji klasyków Audi oraz pojazdy customowe. Wystawa odbywać się będzie równolegle z inną wystawą specjalną: „150 lat NSU: innowacja, odwaga, transformacja” dotyczącą historii marki NSU.

A na jesień zaplanowano kolejną atrakcję: Z okazji urodzin Audi Sport GmbH, 14 października wystartuje rajd dla fanów czerwonego rombu, którego metą będzie Audi Forum Neckarsulm. Audi Sport GmbH zaprasza tam wszystkich fanów i gości. Oprowadzanie po wystawie specjalnej, uzupełnionej wyłącznie na ten dzień o kolejne eksponaty, które w innych okolicznościach nie są dostępne dla zwiedzających, umożliwi gościom odbycie ekscytującej podróży przez 40-letnią historię przedsiębiorstwa. Ofertę dla zwiedzających uzupełni rozrywkowy program sceniczny.

Audi Sport GmbH koncentruje się obecnie na czterech obszarach. Oprócz rozwoju i produkcji modeli wyczynowych, odpowiada za wyścigi w których bierze udział Audi: zarówno fabrycznie, jak i kliencko. Ponadto, do jej podstawowych zakresów działalności należy customizacja pojazdów poprzez program Audi exclusive oraz sprzedaż kolekcji lifestylowych Audi. Audi Sport GmbH zatrudnia obecnie około 1500 osób. W 2022 r, ta spółka zależna należąca w całości do Audi AG, po raz kolejny ustanowiła rekord sprzedaży, dostarczając klientom 45 515 samochodów. Dzięki 16 modelom, począwszy od kompaktowego Audi RS 3 Sportback i wydajnego SUV-a RS Q8, przez supersportowe Audi R8 Coupé, aż po topowy model elektryczny RS e-tron GT, portfolio oferowanych przez firmę pojazdów jest większe niż kiedykolwiek. Dodatkowo w ofercie jest także elektryczne, czterodrzwiowe coupé RS e-tron GT.

W ubiegłym roku już 10 042, czyli około jedna czwarta pojazdów dostarczonych przez Audi Sport GmbH, to modele z rodziny e-tron GT, przy czym mniej więcej co trzeci z nich to model RS. „Chcemy przedstawić naszym klientom odpowiednią ofertę dostosowaną do segmentu. Począwszy od mild hybryd, przez elastyczność wydajnych hybryd typu plug-in, aż po szczególne wrażenia z jazdy samochodami w pełni elektrycznymi” - wyjaśnia Sebastian Grams. „Wraz z wprowadzeniem do sprzedaży RS e-tron GT rozpoczęliśmy erę oferowania emocjonalnych pojazdów elektrycznych. Dzięki nowym, w pełni elektrycznym modelom Audi Sport bazującym na platformie PPE, takim jak pierwszy elektryczny SUV, będziemy kontynuować ten rozdział. Do końca dekady portfolio naszych pojazdów ma być w stu procentach przestawione na modele w pełni elektryczne (BEV) i częściowo elektryczne (PHEV). Jednocześnie w przyszłości chcemy w jeszcze większym stopniu wykorzystywać nasze doświadczenie w zakresie produkcji krótkich serii pojazdów wzbudzających duże emocje.”

Pod kierownictwem Audi Sport GmbH, w 2021 r. powstał innowacyjny prototyp Audi RS Q e-tron, przeznaczony do udziału w legendarnym Rajdzie Dakar. Koncepcja układu napędowego pojazdu łączy elektryczny układ napędowy z wysokonapięciowym akumulatorem i wysokowydajny konwerter energii, który ładuje wysokonapięciowy akumulator podczas jazdy. Konwerter energii składa się z silnika TFSI rodem z DTM, sprzężonego z zespołem napędowym z Formuły E jako generatorem.

Od 2026 r. cztery pierścienie będą rywalizować w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA. Nowe przepisy serii stawiają na większą elektryfikację, a elektryczny zespół napędowy (MGU-K) będzie miał wtedy prawie taką samą moc jak silnik spalinowy. Wysoko wydajne, turbodoładowane silniki o poj. 1.6, będą zasilane zrównoważonym paliwem syntetycznym. Aby wejść do tej najwyższej klasy sportów motorowych, powołano niezależną spółkę Audi Formula Racing GmbH.

Kiedy Audi Sport GmbH powstawało w roku 1983 – wtedy jeszcze jako quattro GmbH zatrudniające zaledwie kilku pracowników - mało kto spodziewał się, że w ciągu kolejnych czterech dekad spółka stanie się producentem wysokiej jakości pojazdów o wysokich osiągach, z niezwykle udanym programem sportów motorowych. W początkowym okresie działalności, głównym celem firmy było zapewnienie ochrony nazwie "quattro" i praw marketingowych. W 1984 r. firma rozpoczęła na przykład sprzedaż akcesoriów (odzież, bagaż, modele samochodów).

Jedenaście lat później dodano kolejny ważny filar: od 1995 r. klienci Audi Sport mogli zlecić personalizację swoich pojazdów. Program opcji i dodatkowego wyposażenia oferowany przez Audi exclusive jest bardzo bogaty. Jednym z najbardziej niezwykłych pojazdów był prawdopodobnie kabriolet Audi „Picasso” ze skórzanym wnętrzem zaprojektowanym przez światowej sławy artystę.

Rok później quattro GmbH zostało zarejestrowanym producentem samochodów i zaprezentowało na Salonie Samochodowym w Genewie pierwszy własny model - S6 plus. W 2007 r. zadebiutował pierwszy supersportowy samochód spod znaku czterech pierścieni: Audi R8, obecnie w swojej drugiej generacji. Wersja GT3 tego sportowego samochodu z silnikiem montowanym centralnie, była jednocześnie punktem wyjścia dla programu wyścigowego dla klientów, który od tego czasu był systematycznie rozbudowywany o modele RS 3 LMS, R8 LMS GT4 i R8 LMS GT2. Do dziś, pojazdy zbudowane w ramach Audi Sport customer racing zdobyły ponad 400 tytułów i niezliczoną ilość zwycięstw w wyścigach na całym świecie. W roku 2014 R8 otrzymało bardzo szczególną linię produkcyjną w zakładzie w Böllinger Höfe, który charakteryzuje się tym, że jest połączeniem fabryki produkcyjnej i inteligentnej. Na wspólnej linii produkcyjnej, która jest unikalna w całym koncernie, oprócz R8 powstają również zelektryfikowane topowe modele: e-tron GT quattro i RS e-tron GT. W roku 2016, quattro GmbH zostało przemianowane na Audi Sport GmbH.

„Audi Sport GmbH może z podniesionym czołem spoglądać wstecz na czterdzieści ekscytujących i bardzo udanych lat. Było to i jest możliwe tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi zespołu” - mówi Rolf Michl. „Dla nas jedno jest pewne: obieranie nowych, nietypowych ścieżek i ciągły dalszy rozwój niezmiennie będzie charakteryzować Audi Sport GmbH.”/oprac. ns/

źródło: Audi


Tagi:
Audi, Audi Sport GmbH, quattro GmbH, tor Nürburgring, Mike Rockenfeller, Timo Scheider, Martin Tomczyk, Sebastian Grams, Rolf Michl

Zobacz podobne artykuły:

Audi Q6 e-tron i sztuka
kalendarz 05/04 2024

Audi Q6 e-tron i sztuka

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.05

Andrés Reisinger jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów cyfrowych i projektantów na świecie.
Ghostbusters: Frozen Empire z udziałem Mercedesa Sprintera
kalendarz 21/03 2024

Ghostbusters: Frozen Empire z udziałem Mercedesa Sprintera

Wiadomości / Wydarzenia

2024.03.21

W najnowszym filmie o Pogromcach Duchów obok znanego samochodu bohaterów Ecto-1, występuje również pojazd towarzyszący.
 BMW Art Car - BMW i5 Flow Nostokana
kalendarz 19/03 2024

BMW Art Car - BMW i5 Flow Nostokana

Wiadomości / Wydarzenia

2024.03.19

Ta najnowsza propozycja marki nawiązuje do BMW Art Car zaprojektowanego przez Esther Mahlangu w 1991 r.
Najnowsze artykuły:
 Pęknięta szyba w samochodzie

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Mobil świętuje

Mobil świętuje

Wiadomości / Moto sport

2024.04.08

Specjalnie zaprojektowane grafiki przygotowano z zespołami Formuły 1, NASCAR, MotoGP oraz innych serii wyścigowych.
Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą

Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2024.04.08

Wprowadzony na rynek w 2021 r. Qashqai trzeciej generacji powtórzył sukces swoich poprzedników.