Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
160 mld złotych – rząd zwiększył wartość Programu Budowy Dróg Krajowych
kalendarz 10/09 2020

160 mld złotych – rząd zwiększył wartość Programu Budowy Dróg Krajowych

Gorące tematy

W czerwcu pojawiła się decyzja rządu o zwiększeniu o ponad 21 mld zł wartości Programu Budowy Dróg Krajowych.

To bardzo dobra informacja – biorąc pod uwagę, że część ważnych odcinków drogowych czekało na realizację w formule PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne). Dobrze, że przechodzi się na tradycyjną budowę odcinków kluczowych. Jest to przede wszystkim trasa S6 – od Słupska w kierunku Trójmiasta, łącznie z jego nową metropolitalną obwodnicą. Przetargi będą tu ogłaszane w drugiej połowie roku. Bardzo obciążony jest także fragment trasy S10 – między Bydgoszczą a Toruniem. Zadecydowano, że on także będzie realizowany z pieniędzy państwowych. Wartość Programu Budowy Dróg urosła już do 160 mld złotych. Pojawiło się kilka opóźnień – w wyniku czyszczenia placów budowy po firmach, które ze względu na brak potencjału nie wywiązywały się z harmonogramu prac.

– Na szczęście w żadnym przypadku nie ma zagrożenia dla wykorzystania środków unijnych – jeżeli takie są zaangażowane w daną inwestycje. Niemniej niecierpliwią się już kierowcy, w oczekiwaniu na otwarcie nowych tras – powiedział serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, wiceprezes zespołu doradców gospodarczych TOR. – Tymczasem naprzód idzie budowa inwestycji Via Baltica. Dofinansowanie z Unii Europejskiej otrzymał kolejny odcinek – między Rzeszowem a Lublinem – trasy Via Carpatia. Prace przygotowawcze trwają na odcinku do Białegostoku. Tutaj rząd będzie podejmował starania, aby cały ten ciąg drogowy wszedł na mapę nowych sieci transeuropejskich i w całości mógł uzyskiwać środki unijne. Ważne przedsięwzięcie, którego nie chciano podjąć od lat, to wejście od strony północnej do Krakowa. Wszystkie odcinki trasy S7 mają już wybranych wykonawców albo umowy zostaną niebawem podpisane. Trwa również budowa północnej obwodnicy miasta. Z Chin ma wkrótce dotrzeć do Polski tarcza, która będzie drążyć tunel pod Świną – a więc połączy rozerwaną tkankę miejską Świnoujścia. Tam więc, gdzie powstają opóźnienia w zdecydowanej większości przypadków wpływają na nie powody obiektywne bądź wybór niewłaściwego wykonawcy przed kilkoma laty. Optymistyczne jest to, że inwestycje kolejowe i drogowe oparły się pandemii. Zarówno pod względem zachorowań – żadna inwestycja nie stanęła przez wprowadzenie kwarantanny dla pracowników, jak i braku pieniędzy. Tutaj jest zgoła przeciwnie – rząd dokłada środków na ich realizację. Do tego trwa jeszcze oczekiwanie na decyzję w sprawie unijnego funduszu odbudowy w związku z epidemią koronawirusa i dużych środków także na infrastrukturę dla Polski – wyjaśnia Furgalski.

źródło: eNewsroom


Tagi:
Program Budowy Dróg Krajowych, inwestycje drogowe

Zobacz podobne artykuły:

 Inwestycje infrastrukturalne w Warszawie
kalendarz 24/09 2020

Inwestycje infrastrukturalne w Warszawie

Wiadomości / Gorące tematy

2020.09.24

Kiedy kolejne etapy obwodnicy?
 Polska utylizatorem aut z Zachodu
kalendarz 16/09 2020

Polska utylizatorem aut z Zachodu

Wiadomości / Gorące tematy

2020.09.16

Polska będzie utylizować niechciane samochody spalinowe z Europy Zachodniej.
Pierwsze latające taksówki już za dwa lata
kalendarz 15/09 2020

Pierwsze latające taksówki już za dwa lata

Wiadomości / Gorące tematy

2020.09.15

Rozładują zakorkowane miasta i przyspieszą krótkie podróże.
Najnowsze artykuły:
Wygrana Toyoty w Le Mans

Wygrana Toyoty w Le Mans

Wiadomości / Moto sport

2020.09.24

Toyota TS050 Hybrid wygrała po raz trzeci z rzędu legendarny wyścig Le Mans 24 Hours, a zespół Toyoty ma już pewny tytuł mistrzów świata w wyścigach długodystansowych (FIA WEC) w klasyfikacji drużynowej.
 Zwycięzca 107. Tour de France z trofeum zaprojektowanym przez Skodę

Zwycięzca 107. Tour de France z trofeum zaprojektowanym przez Skodę

Wiadomości / News

2020.09.23

Tadej Pogacar został triumfatorem tegorocznego wyścigu Tour de France.
 Audi z tytułem mistrza

Audi z tytułem mistrza

Wiadomości / Moto sport

2020.09.23

Audi jeszcze przed zakończeniem sezonu DTM zapewniło sobie tytuł mistrza producentów.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.