Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
160 mld złotych – rząd zwiększył wartość Programu Budowy Dróg Krajowych
kalendarz 10/09 2020

160 mld złotych – rząd zwiększył wartość Programu Budowy Dróg Krajowych

Gorące tematy

W czerwcu pojawiła się decyzja rządu o zwiększeniu o ponad 21 mld zł wartości Programu Budowy Dróg Krajowych.

To bardzo dobra informacja – biorąc pod uwagę, że część ważnych odcinków drogowych czekało na realizację w formule PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne). Dobrze, że przechodzi się na tradycyjną budowę odcinków kluczowych. Jest to przede wszystkim trasa S6 – od Słupska w kierunku Trójmiasta, łącznie z jego nową metropolitalną obwodnicą. Przetargi będą tu ogłaszane w drugiej połowie roku. Bardzo obciążony jest także fragment trasy S10 – między Bydgoszczą a Toruniem. Zadecydowano, że on także będzie realizowany z pieniędzy państwowych. Wartość Programu Budowy Dróg urosła już do 160 mld złotych. Pojawiło się kilka opóźnień – w wyniku czyszczenia placów budowy po firmach, które ze względu na brak potencjału nie wywiązywały się z harmonogramu prac.

– Na szczęście w żadnym przypadku nie ma zagrożenia dla wykorzystania środków unijnych – jeżeli takie są zaangażowane w daną inwestycje. Niemniej niecierpliwią się już kierowcy, w oczekiwaniu na otwarcie nowych tras – powiedział serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, wiceprezes zespołu doradców gospodarczych TOR. – Tymczasem naprzód idzie budowa inwestycji Via Baltica. Dofinansowanie z Unii Europejskiej otrzymał kolejny odcinek – między Rzeszowem a Lublinem – trasy Via Carpatia. Prace przygotowawcze trwają na odcinku do Białegostoku. Tutaj rząd będzie podejmował starania, aby cały ten ciąg drogowy wszedł na mapę nowych sieci transeuropejskich i w całości mógł uzyskiwać środki unijne. Ważne przedsięwzięcie, którego nie chciano podjąć od lat, to wejście od strony północnej do Krakowa. Wszystkie odcinki trasy S7 mają już wybranych wykonawców albo umowy zostaną niebawem podpisane. Trwa również budowa północnej obwodnicy miasta. Z Chin ma wkrótce dotrzeć do Polski tarcza, która będzie drążyć tunel pod Świną – a więc połączy rozerwaną tkankę miejską Świnoujścia. Tam więc, gdzie powstają opóźnienia w zdecydowanej większości przypadków wpływają na nie powody obiektywne bądź wybór niewłaściwego wykonawcy przed kilkoma laty. Optymistyczne jest to, że inwestycje kolejowe i drogowe oparły się pandemii. Zarówno pod względem zachorowań – żadna inwestycja nie stanęła przez wprowadzenie kwarantanny dla pracowników, jak i braku pieniędzy. Tutaj jest zgoła przeciwnie – rząd dokłada środków na ich realizację. Do tego trwa jeszcze oczekiwanie na decyzję w sprawie unijnego funduszu odbudowy w związku z epidemią koronawirusa i dużych środków także na infrastrukturę dla Polski – wyjaśnia Furgalski.

źródło: eNewsroom


Tagi:
Program Budowy Dróg Krajowych, inwestycje drogowe

Zobacz podobne artykuły:

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa
kalendarz 27/07 2021

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.27

Liczba wyłudzeń z ubezpieczeń komunikacyjnych rośnie z każdym rokiem.
Rząd planuje zmiany w prawie drogowym
kalendarz 19/07 2021

Rząd planuje zmiany w prawie drogowym

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.19

Zapłacisz mandat nawet do 5 tys. zł.
 Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku
kalendarz 12/07 2021

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.12

Zestawienie przygotowano w oparciu o przyznawanie ocen w ośmiu analizowanych kategoriach, m.in.: cen paliw i OC, warunków parkowania, średniej prędkość jazdy i ilości kolizji.
Najnowsze artykuły:
Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Wiadomości / News

2021.07.29

Podczas New York Auto Show w przyszłym miesiącu zostanie zaprezentowane Subaru WRX.
„Design musi wzbudzać emocje"

„Design musi wzbudzać emocje"

Wiadomości / Wydarzenia

2021.07.25

Rozmowa z szefem działu stylistyki zewnętrznej Audi Philippem Römersem i z odpowiadającym za styl wnętrza Norbertem Weberem.
Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Moto fanatyk

2021.07.24

Spotkanie miłośników Volkswagenów serii T odbędzie się w dniach 15-17 lipca 2022 r. na terenie targów w Hanowerze.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.