Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Citroen C3 Aircross 1,2 PureTech 5MT – Francuski oryginał
kalendarz 21/03 2018

Citroen C3 Aircross 1,2 PureTech 5MT – Francuski oryginał

Testy / Citroen

Koncern PSA zabawia się ostatnio konwencją. Najpierw przerobił na SUV-y dwa vany z portfolio Peugeota (3008 i 5008). Teraz wziął się za Citroena.

Na efekty nie trzeba było czekać jakoś specjalnie długo. Z oferty zniknął C3 Picasso. Zamiast niego pojawił się Citroen C3 Aircross. Potwierdza to tezę, że miniwany znalazły się nagle w ariergardzie. Za to moda na SUV-y i crossovery wyraźnie przybiera na sile. Francuzi postąpili bardzo logicznie. Zamienili małego minivana na crossovera z segmentu B. To był to bardzo dobry ruch.

O urodzie dyskutować nie będziemy
Jednym, to auto bardzo się spodoba. Innym, niekoniecznie. Ale w mojej opinii, najnowszy Citroen ma coś, co przyciąga spojrzenia. Nie sposób nie zauważyć go na ulicy. Ekstrawagancka stylistyka była strzałem w dziesiątkę. C3 Aircross to propozycja dla tych, którzy chcą się wyróżnić. A możliwości daje niewielki Citroen aż nadto. W polskich salonach Citroena auto będzie można skonfigurować na 85 sposobów! W ofercie jest bowiem 8 lakierów, 3 kolory dachu i 4 pakiety kolorystyczne. W ramach owych pakietów indywidualizujących dodatkowo wygląd, (czarny, srebrny, biały i pomarańczowy) znajdziemy kolorowe relingi, „żaluzje” na szybach pomiędzy słupkami C i D, ramki przednich świateł oraz kolorowe wykończenia na felgach. Jest jednak coś, czego w pakietach stylistycznych zabrakło. Otóż, C3 i C4 Cactus miały boki chronione przez tzw. Airbumpy. Tego w Aircrosie zabrakło. Mają je zastąpić plastikowe elementy w stylu tradycyjnych odbojników. Szkoda, w aucie typu crossover taki detal bardzo, ale to bardzo by się przydał.

Ekstrawagancko
Citroen przyzwyczaił nas do tego, że kokpity jego aut bywają równie ekstrawaganckie jak karoseria. Bardzo bym się zdziwił, gdyby nie było tak i w tym przypadku. Interior C3 Aircross prezentuje się nad wyraz niebanalnie. I to w najlepszym tego słowa znaczeniu! Zgodnie z upodobaniami możemy tę przestrzeń zaaranżować w jednej z 5 tonacji. Niektóre elementy deski i kierownicy mogą być kolorowe. To stanowi doskonała przeciwwagę dla nieco przytłaczających szarością; plastików. Citroen jest, jak się wydaje propozycją bardziej budżetową od Peugeota. Widać to szczególnie w wykończeniu kokpitu. Tworzywa, którymi go wykończono, są… mało sprężyste. Nie prezentują się wprawdzie źle, ale mogłyby lepiej!

Jako że C3 Aircross, jest typowym crossoverem, pozycja za kierownicą jest zdecydowanie wyższa niż w przeciętnej osobówce. I to akurat spora zaleta. Przekłada się bowiem na i lepszą widoczność w każdym kierunku i na łatwość zajmowania miejsca w kabinie. Docenią to szczególnie osoby z nadwyrężonym kręgosłupem. Fotele są sprężyste, ale bardzo wygodne. Niestety, dobre trzymanie boczne nie jest ich domeną. Prawdziwie irytującym elementem jest sterowanie pochyleniem oparć. Pokrętło umieszczone pomiędzy siedziskiem a słupkiem B zmusza do niezłych wygibasów, jeżeli chcemy zmienić położenie oparcia. Szczególnie, w trakcie jazdy. Jeżeli mamy spore dłonie, no to mamy problemik.

Przestronnie dla wszystkich
Kierowca i pasażerowie na ilość miejsca narzeka nie powinni. Na przednich fotelach, przestrzeni wprost nadmiar. Na kanapie, może być jej więcej lub mniej. Nie, nie ma w tym magii. To efekt przesuwanej o 150 mm kanapy. Dodatkowo, można regulować kąt pochylenia jej oparcia. I to jest nad wyraz praktyczne rozwiązanie. Po złożeniu tylnej kanapy i prawego przedniego fotela można przewieźć przedmioty bez mała do 2,5 metrowej długości. Jedna uwaga odnośnie pojemności auta. Osobom o ponadstandardowym wzroście nie polecam Aircrossa z panoramicznym dachem. Choć „panorama” prezentuje się świetnie i dodaje pojazdowi urody, zabiera sporo przestrzeni nad głową.

Bagażnik, to koleiny atut C3Aircross. Regularna pojemności to 410 litrów. Po przesunięciu kanapy o 150 mm do przodu, rośnie do 520 l. A po złożeniu oparcia kanapy, do 1300 l. I choć próg załadowczy jest położony dość wysoko (sam prześwit auta to 175 mm), załadowanie bagaży nie jest jakimś specjalnym problemem.

Ekonomiczny laureat
Pod maskę auta może trafić 1,2 litrowy PureTech o mocach: 82, 110 lub 130 KM lub 1,6 litrowy 100 lub 120 konny BlueHDI. Napęd na przednią os przenosi manualna 5 biegowa, lub automatyczna 6-stopniowa skrzynia biegów. Do testów otrzymaliśmy auto z manualną, 5-biegową skrzynią i 110-konnym motorem PureTech. Nominalna moc auto osiąga przy 5750 obrotach a 205 Nm momentu obrotowego przy 1500 obrotach. Tak skonfigurowany C3 Aircross osiąga około 185 km/h a od 0-100 przyspiesza w około 11 sekund. Spalanie, nie zaskakuje. Motory z serii PureTech od kilku lat dzierżą dumnie tytuł Engine of The Year. Miedzy innymi, za wstrzemięźliwą konsumpcję benzyny. Testowy, katalogowo miał pobierać z 42 litrowego zbiornika 5,5 litra w ruchu miejskim, 4,0 w trasie i 4,6 średnio. W naszym teście było to kolejno 6,2 w mieście, 5,0 w trasie i 5,7 średnio.

Idealny crossover?
C3 Aircross nie jest wybitnym sprinterem. Powiem szczerze, z tym motorem i tą skrzynią, sprinterem nie jest w ogóle. Ale też do takiego miana nigdy nie aspirował. Auto to idealny miejski crossover. Sztywne, ale mimo wszystko dostatecznie komfortowe zawieszenie idealnie nadaje się właśnie do miejskiej dżungli. Dodatkowy atut, to 175 milimetrowy prześwit. Dzięki niemu wysokie krawężniki, dziury wokół studzienek czy torowiska nie są mu straszne. Układ kierowniczy bez zastrzeżeń. Dostatecznie bezpośredni pozwala na kontrolę pracy przednich kół. Auto, mimo wyższego posadowienia, nieźle wpisuje się w zakręty. Równie bezproblemowo z nich wyjeżdża. Aircross nie jest specjalnie podatny na boczne podmuchy wiatru. Wprawdzie, jest wyższy od „zwykłego” C3, ale sztywniejsze zwieszenie daje radę…

Nieco zaskoczyła mnie 5-przełożeniowa skrzynia biegów. Auto można, bowiem wyposażyć w dobry, 6-biegowy automat. Dlaczego wiec producent nie zdecydował się na 6-biegową skrzynię manualną. Na pewno, nie zrobiłoby to autu źle. W trasie, szczególnie na trasach szybkiego ruchu i autostradach „szóstki” bardzo mi brakowało.

Crossovery są modne. Dlatego PSA zdecydowało się na budowę takiego w oparciu o model C3. I to było dobre posunięcie. Auto prezentuje się świetnie. Nietuzinkowy wygląd i całkiem niezłe właściwości trakcyjne to jest zasadnicze zalety. Zasadnicze, ale nie jedyne. Jest jeszcze fajne, nieco ekstrawaganckie wnętrze i pojemny bagażnik. No i sporo możliwości indywidualnej aranżacji tak wnętrza jak i nadwozia. A i cena z nóg nie zwala…
Paweł Pusz

Zalety auta:
- wygląd
- pojemny bagażnik
- możliwości swobodnej aranżacji
- prowadzenie

Wady auta:
- jakość plastików we wnętrzu
- brak szóstego biegu w skrzyni manualnej

Podstawowe parametry techniczne Citroena C3 Aircross 1,2 PureTech 5MT:
Wymiary (długość/szerokość/wysokość/rozstaw osi): 4510/1760/1640/2600
Silnik: benzynowy wspomagany turbiną
Pojemność:1199 cm3
Moc maksymalna: 110KM przy  5750 obr./min
Maksymalny moment obrotowy: 205 Nm. przy 1500 obr./min
Napęd: przedni
Skrzynia: manualna 5-biegowa
Osiągi (0-100 km/h): 11,0
Prędkość maksymalna: 185 km/h
Deklarowane zużycie paliwa (miasto/trasa/średnio): 5,5/4,0/4,5
Pojemność zbiornika paliwa: 42l
Pojemność bagażnika: 410/520/1300
Cena: od 52,9 do 85,9 tys. złotych (ceny regularne brutto)
Cena modelu testowego 76,9 tys. złotych

 


Tagi:
Citroen C3 Aircross 1, 2 PureTech 5MT, Citroen C3 Aircross 1, 2 PureTech, Citroen C3 Aircross 1, 2, Citroen C3 Aircross, C3 Aircross, testy aut, testy samochodów

Zobacz podobne artykuły:

Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE 213 KM – Świat stanął na głowie
kalendarz 22/09 2023

Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE 213 KM – Świat stanął na głowie

Testy / Testy

2023.09.22

Duży SUV napędzany trzycylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 1,5-litra, który na dodatek współpracuje z dwoma silnikami elektrycznymi? Czy coś nas jeszcze jest w stanie zaskoczyć?
Opel Mokka 1.2 Turbo GS Line 130 KM – Młodzieżowy styl 
kalendarz 22/09 2023

Opel Mokka 1.2 Turbo GS Line 130 KM – Młodzieżowy styl 

Testy / Testy

2023.09.22

Opel potrzebował tego modelu. Oryginalne auto ma okazać się punktem zwrotnym w historii niemieckiej marki. Czy gruntowna zmiana designu przyniesie pożądane skutki?
Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 Veloce 280 KM AT6 – Włoska piękność
kalendarz 21/09 2023

Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 Veloce 280 KM AT6 – Włoska piękność

Testy / Testy

2023.09.21

Alfa Romeo Tonale stanowi dla włoskiego koncernu ważne ogniwo w sprzedaży. Producent liczy na znaczącą sprzedaż tego modelu. To po odmianie Stelvio kolejna wersja Alfy Romeo w wersji SUV. Czy będzie cieszyła się uznaniem, jak...
Najnowsze artykuły:
Škoda przedłuża umowę z Tour de France

Škoda przedłuża umowę z Tour de France

Wiadomości / News

2024.03.18

Po dwóch dekadach Škoda przedłuża współpracę do 2028 r.
 Konfiskata aut pijanym kierowcom

Konfiskata aut pijanym kierowcom

Bezpieczeństwo

2024.03.18

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o nowe przepisy.
Iga Świątek i Porsche Macan

Iga Świątek i Porsche Macan

Wiadomości / News

2024.03.18

Polska tenisistka promuje nowy elektryczny model Macan.