
Wszystkich Świętych – czego się spodziewać na drogach?
A jak było ubiegłym roku?
Okres Wszystkich Świętych zwykle bywa trudny dla kierowców – wzmożony ruch, pojawiają się liczne zmiany w organizacji ruchu, na drogach jest więcej patroli policji i niestety dochodzi również częściej do wypadków. Jak wyglądał ruch w ubiegłoroczne Święto Zmarłych?
Policyjna akcja „Znicz”
Policyjne patrole co roku na przełomie października i listopada rozpoczynają akcję „Znicz”, której celem jest zabezpieczenie ruchu na drogach przed i w trakcie Wszystkich Świętych. W zeszłoroczne święto polskie drogi były patrolowane przez około 5 tys. funkcjonariuszy.
- Policja, jak co roku ma bardzo dużo pracy w czasie Wszystkich Świętych. W 2021 roku odnotowaliśmy najwięcej zgłoszeń patroli policji 1 listopada (15 755), w większości na drogach krajowych oraz innych, takich jak gminne, powiatowe, wojewódzkie, zjazdowe i dojazdowe. Jednakże już od 29 października liczba zgłoszeń patroli przez użytkowników naszej aplikacji wzrastała, co jest związane z rozpoczęciem wyjazdów na Wszystkich Świętych, a tym samym ze wzmożonym ruchem na drogach, co także potwierdzają nasze dane względem liczby przejechanych kilometrów w czasie całego długiego weekendu – tłumaczy Patryk Treumann, Yanosik.pl.
W 2021 r. w czasie świąt w całym kraju odnotowano 288 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 18 osób, a 345 zostało rannych. Zwykle przyczyną zdarzeń jest nadmierna prędkość jazdy oraz brawura kierowców. Niestety to nie wszystko… W czasie ubiegłorocznej akcji „Znicz” zatrzymano również 1 360 nietrzeźwych kierowców.
- Niestety wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy ze stanu tzw. nieświadomej nietrzeźwości i po zakrapianej imprezie wsiada na drugi dzień za kółko, bez zbadania się alkomatem. Pomimo dobrego samopoczucia, alkohol wciąż może się znajdować w organizmie i powodować obniżoną koncentrację oraz osłabiać refleks. Wówczas czas reakcji staje się wydłużony, a do tego spada możliwość racjonalnej oceny sytuacji za kółkiem – komentuje Patryk Treumann.
W 2021 roku w czasie Wszystkich Świętych było mniej wypadków śmiertelnych
W ubiegłym roku doszło do mniejszej liczby wypadków śmiertelnych (18) aniżeli w 2020 r. (23), mimo tego że liczba wyjazdów do nekropolii była większa. Najwięcej kilometrów, w czasie świąt w ubiegłym roku, pokonali mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia z kategorii większych polskich miast. Z kolei z mniejszych aglomeracji w trasę wyruszyło najwięcej kierowców z Katowic, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Szczecina.
- W ubiegłym roku Polacy rozpoczęli wyjazdy na Wszystkich Świętych już w piątek 29 października. W tym dniu odnotowaliśmy najwięcej pokonywanych kilometrów w powyższych miastach. Wielu zmotoryzowanych wybrało ten dzień na podróż, ze względu na chęć odwiedzin nekropolii znajdujących się w innych miastach niż ich miejsce zamieszkania oraz odwiedzin swoich bliskich. W tym roku również możemy się spodziewać, że wyjazdy rozpoczną się już w piątek 28 października, ze względu na chęć odbycia odwiedzin cmentarzy i bliskich osób, przed wzmożonym ruchem, który z kolei zacznie się 1 listopada. Jednocześnie przypominam, że Yanosik po raz kolejny w tym roku, we współpracy z policją, będzie wspierał kierowców, pokazując objazdy, korki i prowadząc bezpiecznie do celu – mówi Patryk Treumann.
Być może również część osób zdecyduje się na przedłużenie wolnego, biorąc urlop w poniedziałek, co spowoduje że będą mieli więcej czasu na odwiedziny nekropolii.
Przyglądając się analizie ruchu w czasie Wszystkich Świętych w ubiegłym roku, możemy być pewni, że i w tym roku wyjazdy zmotoryzowanych Polaków rozpoczną się już w piątek i ruch na drogach może być wzmożony przez cały weekend. Czy nowy taryfikator powstrzyma kierowców przed łamaniem przepisów drogowych?
O bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zadba policja, która jak co roku, w ramach akcji „Znicz” obejmie patrolami okolice nekropolii oraz popularne trasy wyjazdowe. Może się jednak okazać, że widmo wysokiego mandatu lub dużej liczby punktów karnych również wpłynie na zachowania polskich kierowców w czasie Wszystkich Świętych.
Trzeba pamiętać o rozsądku za kółkiem – warunki atmosferyczne są teraz znacznie trudniejsze, a widoczność gorsza. Nie należy szarżować, natomiast trzeba jechać bezpiecznie i nie siadać za kierownicę, jeśli dzień wcześniej spożywany był alkohol.
źródło: Neptis
Zobacz podobne artykuły:
Ponad 7600 tymczasowo zajętych pojazdów w rok
Bezpieczeństwo
2025.03.14
Kobiety za kierownicą - statystyki i stereotypy
Bezpieczeństwo
2025.03.08
Policjanci zatrzymują średnio 69 osób z zakazem prowadzenia pojazdów
Wiadomości / Gorące tematy
2025.03.03
Firmy z branży
Auto Top
mazowieckieFord - od białego do czarnego
Wiadomości / News
2025.03.18
Automaty górą, Toyota wygrywa z Oplem
Wiadomości / Gorące tematy
2025.03.18
Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet Elegance AllGrip 129 KM – Sprawdzony
Testy / Testy
2025.03.18