Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
W Historycznych Chęcinach… Weteran Moto Bieg
kalendarz 12/09 2014

W Historycznych Chęcinach… Weteran Moto Bieg

Wiadomości / Wydarzenia

Tytuł może wydawać się nieco dziwny, bo co ma bieg wspólnego z jakimkolwiek moto czyli motoryzacją? Ma o tyle, że w początkach  polskiej motoryzacji nie używano słowa „rajd”, „wyścigi”, tylko imprezy te nazywano biegami. I to zarówno  motocyklowe  jak i samochodowe.

Nic dziwnego, że organizatorzy z Kielc zlot pojazdów zabytkowych, motocykli i samochodów, tak właśnie nazwali. W tym roku odbył się już po raz ósmy.

Pomysłodawcą jest kielczanin Ryszard Mikurda, wieloletni działacz motoryzacyjny, były członek Głównej Komisji Motocyklowej PZMot.  Obecnie prezes stowarzyszenia  „SHL – Historia i Fakty” i udało mu się „zarazić”  władze miejskie i wojewódzkie oraz pobliskich Chęcin. To w tym miasteczku usytuowanym  na wzgórzu z ruinami  XIV-wiecznego  zamku odbył się w dniach 23 i 24 sierpnia się zlot uczestników, a na serpentynach z metą przy zamku odbył się  Weteran Moto Bieg. Wzięło w tym  wyścigu górskim blisko pięćdziesiąt starych motocykli i kilkanaście aut, jednakże zapoczątkowano go złożeniem kwiatów, które w asyście przedstawicieli organizatorów przez byłą gwiazdę wyścigów i rajdów Longina Bielaka pod pomnikiem Michała Nahorskiego i Jana Langnera, którzy  w 1959 r. w czasie Rajdu Adriatyku zginęli w tym właśnie miejscu.

Pomysł imprezy nie dziwi, przecież w Kielcach w Hucie Ludwików  już w 1938 r. powstał polski motocykl SHL i pierwszy po wojnie o tej samej nazwie. Prototyp powstał w 1947 r. a rok później rozpoczęła się produkcja seryjna  różnych  wersji. I właśnie  sporo tych motocykli widzieliśmy na starcie.  Niektóre  wyglądały  jak „nówki”, jakby niedawno wyjechały z fabryki. Były  nasze rodzime WFM, WSK, Gazele, Junaki i zagraniczne, nawet przedwojenne i ozdoba tamtych czasów skuter Lambretta. Wśród aut przedwojenny Polski Fiat 508, zabytkowe Mercedesy, Ople.

Po południu  pierwszego  dnia imprezy, uczestnicy spotkali się z władzami lokalnymi, bardzo przychylnymi imprezie, na rozdaniu nagród, a następnego odbyło się spotkanie w pobliskiej wsi Tokarnia,  gdzie znajduje się Park Etnograficzny i Muzeum Wsi Kieleckiej. Warte obejrzenia. Wśród zabytkowych domostw i licznej publiczności, odbyła się prezentacja pojazdów zabytkowych, próby sprawności, konkurs elegancji. Dodatkową atrakcją była  możliwość kupna wielu miejscowych, oryginalnych   wyrobów  gastronomicznych.

- W przyszłym roku  impreza będzie trzydniowa i jeszcze bardziej atrakcyjna,  zapraszam wszystkich – powiedział na zakończenie Ryszard Mikurda. Chętnie  skorzystamy.

Andrzej Martynkin Foto: Wiesław Mrówczyński [gallery ids="45956,45966,45965,45964,45963,45962,45961,45960,45959,45958"]

Zobacz podobne artykuły:

Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin
kalendarz 20/04 2019

Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin

Wiadomości / News

2019.04.20

Czeski producent sprzedaje cztery SUV-y na największym rynku samochodowym świata, ale planuje następne.
Elektryczna Toyota C-HR
kalendarz 19/04 2019

Elektryczna Toyota C-HR

Wiadomości / News

2019.04.19

Toyota zaprezentowała na targach Auto Shanghai 2019 dwa nowe modele elektryczne.
Ponad promil i 127 km/h na liczniku
kalendarz 19/04 2019

Ponad promil i 127 km/h na liczniku

Wiadomości / News

2019.04.19

Z prędkością 127 km/h w terenie zabudowanym jechał 54-letni kierowca Toyoty.
Najnowsze artykuły:
Jak przygotować samochód na wiosenne podróże?

Jak przygotować samochód na wiosenne podróże?

Warsztat / Porady

2019.04.22

Przed rozpoczęciem wiosennych podróży, warto pomyśleć o przeglądzie i odświeżeniu auta po zimie.
VW ID. Roomzz - Elektryczny SUV

VW ID. Roomzz - Elektryczny SUV

Prezentacje / Concept Cars

2019.04.22

Podczas „Brand SUV Night” odbywającej się w przededniu wystawy Auto Shanghai VW zaprezentował najnowszego członka rodziny ID. – model ID. Roomzz.
"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

Moto fanatyk

2019.04.21

Trzynaście pojazdów studyjnych i prototypów oraz trzy motocykle wyznaczające historię Audi AG, znalazło się na nowej wystawie w Audi museum mobile w Ingolstadt.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.