Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
VW ID. Roomzz - Elektryczny SUV
kalendarz 22/04 2019

VW ID. Roomzz - Elektryczny SUV

Volkswagen / Concept Cars

Podczas „Brand SUV Night” odbywającej się w przededniu wystawy Auto Shanghai VW zaprezentował najnowszego członka rodziny ID. – model ID. Roomzz.

Samochód w wersji produkcyjnej będzie rywalizować m in. z modelem Tesla X i innymi podobnymi autami na początku przyszłej dekady. Jak zapowiada VW, debiut rynkowy w Chinach planowany jest w 2021 r.

Ten elektryczny SUV jest kolejnym członkiem rodziny ID. (nazwa zarezerwowana dla pojazdów z napędem elektrycznym). ID. Roomzz ma nadwozie o długości niemal pięciu metrów i w założeniach może służyć zarówno jako samochód rodzinny, jak i biznesowa limuzyna. Stylistyką nawiązuje do pozostałych modeli rodziny ID. Dostęp do przestronnego wnętrza zapewniają odsuwane szeroko drzwi.

„Ten SUV to monolit, wydaje się stworzony z jednej bryły. ID. Roomzz porusza się przy tym z niezwykłą lekkością elektrycznego auta, nie emitując żadnych szkodliwych substancji" – powiedział Klaus Bischoff, główny stylista VW.

W studyjnym modelu wykorzystano systemy asystujące umożliwiające jazdę autonomiczną. Na życzenie, w trybie „ID. Pilot”, samochód może poruszać się automatycznie (poziom 4. automatycznej jazdy). Pasażerowie mogą korzystać z informacji pojawiających się na interaktywnych podświetlanych panelach rozmieszczonych we wnętrzu.

Według nowej koncepcji zaprojektowano wnętrze, w którym można m.in. zmieniać konfigurację foteli. Ich ustawienie każdy pasażer może nie tylko indywidualnie dopasowywać do własnych potrzeb, ale też można je zmieniać zależnie od trybu jazdy w jakim aktualnie porusza się samochód. Jeśli kierowca uruchomi tryb jazdy automatycznej, każdy fotel może obrócić się o 25 stopni do wnętrza pojazdu – powstanie wtedy możliwość swobodnej komunikacji między pasażerami. W trybie jazdy automatycznej istnieje ponadto możliwość wybrania konfiguracji „ID. Pilot Relax” (również osobno dla każdego fotela) – pasażer może wtedy korzystając z płynnej regulacji przekształcić fotel w wygodne miejsce do leżenia.

Tapicerkę foteli wykonano np. z materiału AppleSkin wyprodukowanego z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego. Na wewnętrznej stronie drzwi znajdują się panele systemu „ID. Light”, w których zastosowano nowy rodzaj forniru. Z kolei system aktywnych filtrów „CleanAir” zapewniających czyste powietrze we wnętrzu.

Uwagę zwraca również brak klasycznej tablicy rozdzielczej. Gdy porusza się w trybie „ID. Drive”, czyli gdy samochód prowadzi kierowca, zestaw cyfrowych wskaźników „Digital Cockpit” wraz z kierownicą wydają się swobodnie zawieszone w przestrzeni przed kierowcą. „Digital Cockpit” ma formę tabletu pokrytego szkłem, jego elementem jest kierownica z cyfrowymi urządzeniami do obsługi różnych funkcji auta.

Napęd zapewniają dwa elektryczne silniki zapewniające moc systemową o wartości 225 kW, które mogą stale napędzać cztery koła (elektryczny napęd 4Motion). Jak zapewnia VW, ID. Roomzz ma duży zasięg - akumulator o pojemności 82 kWh pozwala na przejechanie w cyklu WLTP do 450 km. Korzystając z systemu szybkiego ładowania prądem o mocy 150 kW (DC) akumulator studyjnego pojazdu można w ciągu pół godziny naładować do 80 proc. pojemności. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 6,6 sek., zaś prędkość maksymalną określa się na 180 km/h (ograniczona elektronicznie). Jak w każdym samochodzie elektrycznym maksymalny moment obrotowy jest do dyspozycji już w chwili startu.

Wersja produkcyjna elektrycznego, 7-miejscowego SUV-a ma pojawić się po raz pierwszy w Chinach i Stanach Zjednoczonych na początku przyszłej dekady. W Europie debiut auta planowany jest po 2024 r. VW oczekuje, że Chiny będą kluczowym rynkiem dla elektrycznych SUV-ów. Do 2025 r. VW spodziewa się, że ogólny rynek pojazdów elektrycznych w Chinach wzrośnie do ponad 4,8 mln sztuk z 1,3 mln w 2020 r.

Norbert Szwarc
Foto: VW


Tagi:
Volkswagen, VW, VW ID. Roomzz, elektryczny SUV VW, Auto Shanghai, pojazdy elektryczne

Zobacz podobne artykuły:

VW Grand California z fabryki w Polsce
kalendarz 23/05 2019

VW Grand California z fabryki w Polsce

Wiadomości / News

2019.05.23

Volkswagen Poznań we Wrześni rozpoczął seryjną produkcję modelu VW Grand California.
Jürgen Stackmann o nowym rozdziale w historii Volkswagena
kalendarz 14/05 2019

Jürgen Stackmann o nowym rozdziale w historii Volkswagena

Wiadomości / Wydarzenia

2019.05.14

Rozmowa z Członkiem Zarządu VW ds. Sprzedaży – Jürgenem Stackmannem – o codziennym użytkowaniu elektrycznych samochodów, o planach dotyczących sprzedaży i o początku nowej epoki w motoryzacji.
Volkswageny dla Policji
kalendarz 12/05 2019

Volkswageny dla Policji

Wiadomości / News

2019.05.12

W tym roku Volkswagen Samochody Użytkowe dostarczy Policji 391 pojazdów.
Najnowsze artykuły:
Co trzeci używany pojazd przeznaczony na sprzedaż z odnotowaną szkodą

Co trzeci używany pojazd przeznaczony na sprzedaż z odnotowaną szkodą

Używane

2019.05.27

Historia pojazdu nie pozostawia złudzeń.
Zużyta opona zimowa nie staje się całoroczną

Zużyta opona zimowa nie staje się całoroczną

Warsztat / Porady

2019.05.27

Czy latem można jeździć na zimówkach?
Grand Prix Monako – Triumf Hamiltona

Grand Prix Monako – Triumf Hamiltona

Wiadomości / Moto sport

2019.05.26

Pierwsze w tym sezonie zwycięstwo bez dubletu Mercedesa.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.