Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Volvo ogranicza prędkość maksymalną
kalendarz 22/05 2020

Volvo ogranicza prędkość maksymalną

Bezpieczeństwo / Volvo

Szwedzki producent montuje w każdym swoim nowym modelu ogranicznik prędkości do 180 km/h oraz funkcję Care Key.

Jak podkreśla Volvo, firma dotrzymała obietnicy złożonej w ubiegłym roku: wszystkie produkowane odtąd samochody mają elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną do 180 km/h. To działanie, bardziej radykalne niż prawo wielu krajów, jest elementem szerszej strategii. Jest nią walka o ograniczenie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych oraz ciężko rannych do zera.

Oprócz ograniczenia prędkości, każdy samochód będzie wyposażony w funkcję Care Key, która pozwala właścicielowi/użytkownikowi Volvo zaprogramować dodatkowe ograniczenia prędkości maksymalnej. Można z nich skorzystać, gdy pożyczamy samochód innym członkom rodziny lub młodszym, niedoświadczonym kierowcom.

- Te dwa rozwiązania są czytelnym sygnałem, jak poważnie Volvo Cars podchodzi do problemu, jakim jest przekraczanie prędkości. Nasza firma, lider bezpieczeństwa w naszej branży, nie tylko nie bagatelizuje tego problemu, lecz pokazuje innym firmom jak odpowiedzialnie można zacząć efektywnie z nim walczyć. Uważamy, że na producencie samochodów spoczywa odpowiedzialność za poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedziała Malin Ekholm, szefowa działu bezpieczeństwa Volvo Cars. Nasza technologia ograniczania prędkości i otwarcie szerokiego dialogu społecznego na ten temat, odpowiadają temu myśleniu. Ograniczenie prędkości i funkcja Care Key pomogą uświadomić wielu ludziom, że przekraczanie dozwolonej prędkości jest niebezpieczne. Nasze rozwiązania wyrabiają dobre nawyki u kierowców. Ale na dłuższą metę wprowadzają też do jazdy wiele spokoju.

Ogłoszenie przez Volvo wprowadzenia ograniczenia prędkości wywołało sporo kontrowersji w chwili jej ograniczenia. Niektórzy kwestionują prawo producentów samochodów do nakładania takich ograniczeń na kierowców za pomocą technologii. Firma jednak uważa, że ma obowiązek kontynuować swoją misję dotyczącą bezpieczeństwa. Jednocześnie rozpoczyna dyskusję na temat praw i obowiązków producentów samochodów do podjęcia działań, które mogą ostatecznie uratować życie, nawet jeśli oznacza to utratę potencjalnych klientów.

Problem z przekroczeniem prędkości polega na tym, że powyżej określonych prędkości, żadne systemy bezpieczeństwa w samochodzie, czy konstrukcja infrastruktury drogowej nie wystarczające, aby uniknąć poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych w razie wypadku.

Czy zatem wprowadzenie ograniczenia prędkości do 180 km/h przez Volvo wpłynie na sprzedaż aut tej marki? W ilu krajach można jechać – bezkarnie – szybciej niż 180 km/h? Czy naprawdę trzeba jechać aż z tak wysoką prędkością? Jadąc z tak wysoką prędkością, ile mamy czasu na właściwą reakcję w sposób bezpieczny? Jaka może być droga hamowania? Jak może wyglądać np. manewr ominięcia przeszkody?

Przekraczanie prędkości jest problemem powszechnym, a jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn wypadków śmiertelnych. Każdego roku miliony ludzi wciąż dostają mandaty za  przekroczenie prędkości.

Badania pokazują, że ludzie bagatelizują niebezpieczeństwo związane z nadmierną prędkością. W rezultacie wiele osób jeździ zbyt szybko i nie dostosowuje prędkości do sytuacji na drodze.

Do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego brakuje jeszcze jednego elementu. Jest to wyeliminowanie kierowców pod wpływem alkoholu, zbyt mocnych leków lub innych środków zaburzających koncentrację.

Przypomnijmy, że kiedyś Volvo wprowadziło trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które również początkowo nie spotkały się z pozytywnym odbiorem. Od dawna zapinanie pasów jest obowiązkowe. Pozostaje pytanie: czy inne firmy i tym razem pójdą śladem Volvo?

Norbert Szwarc


Tagi:
Volvo, ograniczenie prędkości do 180 km/h, bezpieczeństwo, bezpieczna jazda, Care Key

Zobacz podobne artykuły:

Bezpieczny wyjazd na wakacje
kalendarz 21/08 2020

Bezpieczny wyjazd na wakacje

Warsztat / Porady

2020.08.21

5 elementów samochodu, które należy sprawdzić przed wyjazdem.
Więcej przekroczeń prędkości w wakacje
kalendarz 19/08 2020

Więcej przekroczeń prędkości w wakacje

Bezpieczeństwo

2020.08.19

Ponad 188 tys. przekroczeń prędkości zarejestrował od początku wakacji system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Volvo PV36, czyli Art Deco w ruchu
kalendarz 26/07 2020

Volvo PV36, czyli Art Deco w ruchu

Moto fanatyk

2020.07.26

Gustaf Larson, jeden z dwóch założycieli Volvo Cars w 1927 r., jeździł (prowadząc osobiście) tym stylizowanym na amerykański design PV36 przez kilka lat.
Najnowsze artykuły:
 BMW 128ti – Odpowiedź na Golfa GTI

BMW 128ti – Odpowiedź na Golfa GTI

Prezentacje / Nowości

2020.09.19

Nowa wersja hatchbacka serii 1 w gamie marki znajdzie się poniżej topowego M135i xDrive.
Honda Adventure Day - podsumowanie

Honda Adventure Day - podsumowanie

Moto fanatyk

2020.09.19

W pierwszy weekend września Honda zaprosiła użytkowników motocykli tej marki na zlot miłośników jazdy turystycznej i terenowej – Honda Adventure Day.
 Lexus TX – nowy największy SUV Lexusa?

Lexus TX – nowy największy SUV Lexusa?

Wiadomości / News

2020.09.19

Lexus zarejestrował w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych dwa oznaczenia – TX 350 i TX 500h.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.