Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Suder i Kowalik triumfują w Rajdzie Nadwiślańskim
kalendarz 18/07 2021

Suder i Kowalik triumfują w Rajdzie Nadwiślańskim

Moto sport

Marek Suder i Marcin Kowalik w Fordzie Sierra Cosworth 4x4 okazali się najszybszą załogą w stawce Motul HRSMP podczas Rajdu Nadwiślańskiego.

Inauguracyjna runda historycznego czempionatu była pierwszym zwycięstwem duetu jeżdżącego samochodem zbudowanym na wzór rajdówki wielkiego mistrza Mariana Bublewicza.

Marek Suder to rozpoznawalna postać w polskich rajdach. Od wielu lat kultywuje pamięć o nieodżałowanych polskich kierowcach rajdowych, budując samochody rajdowe wzorowane na rajdówkach Mariana Bublewicza, czy Janusza Kuliga.

W HRSMP Suder, wraz z Marcinem Kowalikiem startują Fordem Sierra Cosworth 4x4, w mig przywodzącym kibicom na myśl samochód, którym w 1992 r. Marian Bublewicz i Grzegorz Gac sięgnęli po tytuł wicemistrzów Europy.

Przez lata startów w HRSMP Suder sukcesywnie budował swoje tempo, wygrywał odcinki, ale w kolekcji brakowało mu ukończenia rundy historycznego czempionatu z najlepszym czasem w całej stawce. Jego Sierra Cosworth 4x4 bywała równie chimeryczna, co widowiskowy, a usterki często wykluczały duet Suder/Kowalik z rywalizacji o czołowe lokaty.

Aż do teraz. Suder i Kowalik wskoczyli na pierwsze miejsce tabeli z czasami już po pierwszym OS-ie Rajdu Nadwiślańskiego. Na kolejnych próbach mogli skoncentrować się na bezbłędnej jeździe, ponieważ z rywalizacji po OS 1 odpadli ich najgroźniejsi rywale – Robert Luty i Marcin Celiński. W Subaru Legacy trzykrotnego mistrza Polski w rajdach historycznych zastrajkowały hamulce.

Suder i Kowalik utrzymali koncentrację, byli najszybsi na wszystkich ośmiu próbach sportowych i na mecie odbierali puchary za triumf w kategorii FIA 4/J2 (rajdówki z lat 1986-90).

- To najszczęśliwszy dzień w historii moich startów w Motul HRSMP. Po pierwszym zwycięstwie towarzyszą mi wyłącznie pozytywne emocje. Jestem zadowolony z postępu jaki robimy jako załoga, czego potwierdzeniem jest nasze tempo i dzisiejszy wynik – podsumował Marek Suder.

Forsowna sportowa jazda przy wysokich temperaturach to nie jest coś łatwego dla samochodów rajdowych liczących kilkadziesiąt lat. Rajd Nadwiślański po raz kolejny pokazał, że oprócz umiejętności załogi, liczy się także niezawodność sprzętu.

Z 13 załóg, jakie ruszyły na OS-y wokół Puław, do mety dotarło 8. Piotra Kiepurę i Mateusza Galle wyeliminowała poważna awaria silnika w ich FSO Polonezie 2000 C. Paweł Hoffman i Marcin Barłoga, by ukończyć Rajd Nadwiślański będą musieli zrobić trzecie podejście. W 2019 r. wyeliminowała ich awaria układu elektrycznego, a dziś w ich Saabie 96 V4 Rally współpracy odmówił układ paliwowy. Usterki pokonały także duety Witold Molicki/Witold Molicki (Łada 2107) oraz Wodziński/Kaczmarek (Alfa Romeo 2000 GT Veloce).

W gronie załóg, których nie zawiódł ani sprzęt, ani umiejętności znaleźli się ubiegłoroczni mistrzowie Polski w klasach FIA 3 (rajdówki z lat 1976-81) i FIA 4/J1 (roczniki 1982-85). Piotr Zaleski i Piotr Szadkowski przyzwyczaili już nas do swojej regularności i świetnie przygotowanego sprzętu. Nie inaczej było na inaugurację sezonu 2021. W Puławach załoga Porsche 911 SC cieszyła się nie tylko z triumfu w FIA 3, lecz także z drugiego miejsca w tabeli z czasami. Szybsi byli tylko Suder i Kowalik. – Daliśmy dziś z siebie wszystko. Nie kalkulowaliśmy aż do samej mety, przyspieszając na każdym kolejnym OS-ie. Pokonaliśmy rywali, z którymi chcieliśmy wygrać. To ogromna radość – cieszył się Piotr Zaleski.

Z kolei Michał Łusiak i Sylwia Zaborowska zgarnęli komplet punktów w kategorii FIA 4/J1. W klasie Historic Open 4WD, mimo problemów z samochodem, najszybsi byli Grzegorz Olchawski i Łukasz Wroński w spektakularnym Audi Quattro. Z kolei Krzysztof Mikulski i Jerzy Skrzypek (Mercedes 280 CE) dojechali na pierwszym miejscu w klasie Historic Open 2WD.

Kolejną rundą Motul HRSMP będzie 30. Rajd Rzeszowski. Podkarpacką rundę mistrzostw zaplanowano na 5-7 sierpnia.

Rajd Nadwiślański 2021 - w poszczególnych kategoriach triumfowali:

    FIA 3 (rajdówki z lat 1976-81): Piotr Zaleski/Piotr Szadkowski (Porsche 911 SC)
    FIA 4/J1 (rajdówki z lat 1982-85): Michał Łusiak/Sylwia Zaborowska (Ford Mercury)
    FIA 4/J2 (rajdówki z lat 1986-90): Marek Suder/Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4x4)
    Historic Open 2WD: Krzysztof Mikulski/Jerzy Skrzypek (Mercedes C123 280 CE)
    Historic Open 4WD: Grzegorz Olchawski/Łukasz Wroński (Audi Quattro)


Tagi:
Rajd Nadwiślański 2021, Motul HRSMP, Motul HRSMP 2021, Marek Suder, Marcin Kowalik

Zobacz podobne artykuły:

Rajdowy Ustroń po raz piąty
kalendarz 16/09 2021

Rajdowy Ustroń po raz piąty

Wiadomości / Moto sport

2021.09.16

W najbliższy weekend pasjonaci motoryzacji zwrócą oczy w stronę Ustronia.
Rajd Śląska: czwarty w sezonie triumf Marczyka
kalendarz 12/09 2021

Rajd Śląska: czwarty w sezonie triumf Marczyka

Wiadomości / Moto sport

2021.09.12

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo) po raz drugi w karierze wygrali Rajd Śląska.
 Tragiczny wypadek na Rajdzie Śląska
kalendarz 12/09 2021

Tragiczny wypadek na Rajdzie Śląska

Wiadomości / Moto sport

2021.09.12

Organizatorzy zdecydowali o zakończeniu rajdu po wypadku załogi nr 40.
Najnowsze artykuły:
Kia może zrezygnować ze Stingera?

Kia może zrezygnować ze Stingera?

Wiadomości / News

2021.09.17

Producent co prawda odświeżył swojego sportowego sedana, ale…
 Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?

Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?

Wiadomości / Gorące tematy

2021.09.17

Południowa Obwodnica Warszawy (POW) jest już na ukończeniu.
Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

Finanse / Ubezpieczenia

2021.09.16

Zniszczona opona? Trzeba wymienić jedną, bo druga ma jeszcze ponad połowę bieżnika?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.