Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Rajd Francji, czyli 10.000 zakrętów
kalendarz 30/09 2016

Rajd Francji, czyli 10.000 zakrętów

Wiadomości / Moto sport / News / slider

Liderzy klasyfikacji w drodze po mistrzowski tytuł.

Duet zespołu VW - Sebastien Ogier/Julien Ingrassia podczas rajdowej rundy Mistrzostw Świata (WRC) rozgrywanej w ich własnym kraju mają szansę, na długo przed końcem sezonu, po raz czwarty z rzędu zostać mistrzami świata i zrównać się z ilością posiadanych mistrzowskich tytułów z takimi legendami jak Juha Kankkunen i Tommi Mäkinen. Żeby to jednak było możliwe samo zwycięstwo w rajdzie nie wystarczy, załodze VW musieliby „pomóc” także rywale. Z matematycznych wyliczeń wynika, że jeszcze siedem załóg ma szansę na zdobycie tytułu mistrza świata, a wśród nich wszystkie trzy startujące w Polo R WRC.

Rozgrywający się na Korsyce Rajd Francji zwany też „Rajdem 10 tysięcy zakrętów” ma trasę długości 390,92 km, podzieloną na 10 odcinków specjalnych. Korsyka, nosząca przydomek „dzikiej piękności”, jest zupełnie wyjątkowa nie tylko z powodu krajobrazu. Z wyjątkiem ostatniego odcinka specjalnego (Power Stage), każdy OS ma długość co najmniej 30 km. Jest to zatem fizyczne wyzwanie dla kierowców i psychiczne dla pilotów, którzy absolutnie w punkt muszą trafić z odczytaniem opisu trasy.

W porównaniu z ubiegłorocznym Rajdem Francji na Korsyce, tegoroczna trasa w 70 proc. jest nowa. Rajd otwiera 49,72-kilometrowy odcinek specjalny „Acqua Doria-Albitreccia”, który pojawia się w programie po raz pierwszy. Drugi OS rozgrywany w rajdowy piątek (1 października) to „Plage du Liamone-Saroll Carcopino” znany z edycji 2015. W sobotę (2 października) kierowcy pokonają legendarne oesy „La Porta-Valle di Rostino” i „Novella-Pietralba”, które ugruntowały sławę rajdu na Korsyce i w Mistrzostwach Świata mają status klasyków. W niedzielę w programie są najdłuższy OS tego rajdu „Antisanti-Poggio di Nazza” (53,78 km) oraz Power Stage „Porto-Vecchio-Palombaggia”.

Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger oraz Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila – te dwa duety VW, przy spełnieniu różnych warunków, mogłyby przeszkodzić w wyłonieniu tytułu mistrzów już podczas Rajdu Francji. Jeśli Mikkelsen/Jaeger, zajmujący w tej chwili drugą pozycję w klasyfikacji MŚ, mimo zdobycia maksymalnej liczby punktów przez Ogiera/Ingrassię, uplasowali by się na ósmym lub wyższym miejscu, albo (zakładając wygraną Francuzów) wygraliby Power Stage – ostateczna rozgrywka wyłaniająca tegorocznych mistrzów świata odbyłaby się najwcześniej w Hiszpanii, podczas jedenastej rundy bieżącego sezonu.

Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai) oraz Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai) zajmujący trzecie i czwarte miejsca w klasyfikacji generalnej (z tym samym dorobkiem punktowym) na Korsyce musieliby zdobyć co najmniej drugie miejsce i jednocześnie drugie na Power Stage – wtedy uniemożliwiliby Ogierowi/Ingrassi wcześniejsze zdobycie tytułu mistrzów, przy założeniu, że ci ostatni zbiorą jednocześnie maksymalną liczbę punktów. Pozostałe zespoły – zwłaszcza Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (VW) – muszą wtedy stracić jak najmniej punktów w stosunku do liderów klasyfikacji MŚ, a jeszcze lepiej – zmniejszyć stratę w stosunku do nich. Przy takim założeniu Mistrzostwa Świata nadal pozostałyby nierozstrzygnięte. Jeśli Latvala/Anttila zdobędą tylko o trzy punkty mniej niż Ogier/Ingrassia, utrzymają się w walce o tytuł.

Po odwołaniu Rajdu Chin i zafundowaniu w ten sposób kierowcom, pilotom i członkom zespołów nieprzewidzianej pięciotygodniowej przerwy na odpoczynek, w październiku odbędą się aż trzy rajdy - Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Sebastien Ogier, (VW Polo R WRC nr 1) powiedział: „Przede wszystkim mam nadzieję, że tym razem pogoda na Korsyce będzie lepsza. W zeszłym roku z powodu ulewnego deszczu odwołano część rajdu. Tym razem pojawiło się kilka nowych fragmentów trasy, a wiele odcinków specjalnych przebiega inaczej. Precyzyjny opis trasy w ramach przedrajdowych przygotowań jest więc bardzo potrzebny. Lubię takie zmiany trasy, bo wtedy rajd stawia zupełnie nowe wyzwania. Korsyka na pewno nie jest łatwym rajdem. Tak jak w Niemczech, gdzie pod koniec czterech kierowców stoczyło pojedynek o zwycięstwo, spodziewam się, że również na Korsyce dojdzie do czegoś podobnego. W ostatnich dwóch latach Julien i ja nie uzyskaliśmy dobrych rezultatów w tym rajdzie, dlatego mój osobisty cel to wreszcie dobrze pojechać w Rajdzie Francji i powalczyć o zwycięstwo”.

Zobacz podobne artykuły:

Przekładnie do hybrydowych Yarisów z Polski
kalendarz 11/04 2021

Przekładnie do hybrydowych Yarisów z Polski

Wiadomości / News

2021.04.11

Toyota uruchomiła w fabryce TMMP produkcję elektrycznych napędów hybrydowych do modelu Yaris.
Skoda Monte Carlo – dziesięć lat serii
kalendarz 11/04 2021

Skoda Monte Carlo – dziesięć lat serii

Wiadomości / News

2021.04.11

W 2011 r. wprowadzono Skodę Fabia Monte Carlo dla upamiętnienia rajdowej tradycji marki.
Sukces Hołowczyca i Kurzei na inaugurację sezonu
kalendarz 11/04 2021

Sukces Hołowczyca i Kurzei na inaugurację sezonu

Wiadomości / Moto sport

2021.04.11

Zwycięstwem Krzysztofa Hołowczyca i Łukasza Kurzei zakończył się w sobotę Rajd Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie.
Najnowsze artykuły:
Mercedes-Benz 170 V - Dostosowywał się do życzeń kierowcy

Mercedes-Benz 170 V - Dostosowywał się do życzeń kierowcy

Moto fanatyk

2021.04.11

W lutym 1936 r., podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodów i Motocykli (IAMA) w Berlinie, Mercedes zaprezentował model 170 V (W 136).
Mazda i włoski styl

Mazda i włoski styl

Wiadomości / Ciekawostki

2021.04.11

Połączenie włoskiego stylu i japońskiej pracowitości to historia splotu niezwykłych wydarzeń.
Przekładnie do hybrydowych Yarisów z Polski

Przekładnie do hybrydowych Yarisów z Polski

Wiadomości / News

2021.04.11

Toyota uruchomiła w fabryce TMMP produkcję elektrycznych napędów hybrydowych do modelu Yaris.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.