Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Poślizg na wodzie - jak go uniknąć?
kalendarz 24/03 2015

Poślizg na wodzie - jak go uniknąć?

Warsztat / Bezpieczeństwo

To niebezpieczne zjawisko można spotkać w drodze do pracy lub na zakupy. Jak zatem najłatwiej uniknąć poślizgu na wodzie?

O aquaplaningu często można usłyszeć oglądając wyścigi np. Formuły 1 w trakcie deszczowej pogody. Jednak wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że to niebezpieczne zjawisko może ich spotkać nawet w drodze do pracy. Jak można najłatwiej uniknąć poślizgu na wodzie i co zrobić, jeśli już w niego się wpadnie?

Czym jest aquaplaning?

Zjawisko aquaplaningu występuje w trakcie deszczowych warunków pogodowych, gdy jedna lub więcej opon traci kontakt z nawierzchnią. Dzieje się tak w momencie, w którym bieżnik ogumienia nie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wody. Pod kołem tworzy się wtedy tzw. klin wody i opona zamiast toczyć się po drodze, zaczyna ślizgać się na wodzie. To może w konsekwencji doprowadzić do poślizgu auta.

Co wpływa na aquaplaning?

Wpływ na aquaplaning ma wiele czynników. Zjawisko występuje między innymi z powodu ciśnienia wytwarzającego się pod oponą. Im mamy wyższą prędkość, tym ciśnienie rośnie, tak samo, jak szansa na utratę kontroli nad samochodem. Dlatego też, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze.

Na ciśnienie pod oponą ma także wpływ ciśnienie w samym ogumieniu. Badania wykazały, że wystarczy zaledwie o 0,5 bara mniejsze ciśnienie w oponie, aby ta straciła aż 50 proc. kontaktu z nawierzchnią. – Ciśnienie nie powinno być ani zbyt niskie, ponieważ środek bieżnika ma gorszą przyczepność, ani za wysokie, gdyż boczne sektory nie pracują aż tak efektywnie – zauważa Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zjawisko aquaplaningu jest rzeźba zastosowanego w oponie bieżnika oraz jego stan. Najlepiej na wodzie sprawują się opony o bieżniku kierunkowym, który układa się w charakterystyczny kształt litery V. Dzięki temu ogumienie pcha wodę w jednym kierunku, co znacznie poprawia przyczepność na drodze. Najgorzej pod tym względem spisują się opony symetryczne, które powoli przestają być produkowane przez wiele koncernów.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest także głębokość wody. Tutaj także zasada jest prosta – więcej wody na drodze, to więcej wody pod oponami i większa szansa na wystąpienie zjawiska aquaplaningu.

Opony deszczowe, sposobem na aquaplaning

Kierowcy dzielą opony przede wszystkim na zimowe i letnie. Jednak w przypadku tych drugich pojawia się jeszcze jeden typ – opon deszczowych. Jak sama nazwa wskazuje, powstały one po to, aby zapewnić lepsze właściwości jezdne na mokrej nawierzchni. Producentom udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu innego składu mieszanki oraz bieżnika kierunkowego, znanego przede wszystkim z ogumienia na porę zimową. - Nie można zapomnieć jednak o oponach asymetrycznych – jest to wzór bieżnika najbardziej zaawansowany i łączy w sobie przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni oraz komfort podróżowania. Aby dobrać optymalny model przydatną informacją jest w tym wypadku również parametr na etykiecie – hamowanie na mokrej nawierzchni. Nie przedstawia on pełnych właściwości jezdnych danego modelu na takiej nawierzchni, ale przecież hamowanie jest jednym z najważniejszych parametrów decydujących o bezpieczeństwie na drodze. – dodaje Filip Fischer.

Co zrobić gdy wpadniesz w poślizg?

Aquaplaning to niezwykle niebezpieczne zjawisko, ponieważ w praktyce kierowca nie jest nic w stanie zrobić, dopóki auto nie wyjdzie z poślizgu. Wykonywanie ostrych ruchów kierownicą lub nagłe hamowanie może tylko pogorszyć sytuację. Dlatego zaleca się, aby nie skręcać kierownicą, ponieważ w momencie odzyskania przyczepności może dojść do nagłego manewru. Należy także pamiętać o tym, aby pozwolić autu na naturalne wytracenie prędkości. W praktyce okazuje się, że nie sam aquaplaning bezpośrednio wpływa na wypadek lub kolizję, a nieodpowiednia reakcja kierowcy.

Jednak w pierwszej kolejności warto zapobiegać poślizgom. W tym celu należy zadbać o dobry stan ogumienia opony były w stanie odprowadzać nagromadzoną wodę oraz odpowiednie ciśnienie w kołach. Kluczowe jest także dostosowanie prędkości do panujących warunków. Im będziemy wolniej jechać na deszczu, tym mniejsza szansa na utratę kontroli nad pojazdem.

 

Zobacz podobne artykuły:

Zimowe szaleństwa kierujących po alkoholu
kalendarz 27/03 2024

Zimowe szaleństwa kierujących po alkoholu

Bezpieczeństwo

2024.03.27

Ponad 8,5 tys. zatrzymanych w ferie.
 Konfiskata aut pijanym kierowcom
kalendarz 18/03 2024

Konfiskata aut pijanym kierowcom

Bezpieczeństwo

2024.03.18

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o nowe przepisy.
Rewolucja w przepisach
kalendarz 11/03 2024

Rewolucja w przepisach

Wiadomości / Gorące tematy

2024.03.11

Czy konfiskata aut pijanym kierowcom zwiększy bezpieczeństwo na drogach?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli

Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli

Finanse / Ubezpieczenia

2024.03.28

W ubiegłym roku motocykliści najczęściej potrzebowali pomocy assistance w związku z awarią motocykla w czasie jazdy.
Rajd Safari - Kajetanowicz liderem w WRC2

Rajd Safari - Kajetanowicz liderem w WRC2

Wiadomości / Moto sport

2024.03.28

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrali pierwszy OS Kasarani w kategorii WRC2 Challenger.
Nissany już wkrótce tylko elektryczne

Nissany już wkrótce tylko elektryczne

Wiadomości / News

2024.03.28

Nissan wkrótce przestawi się w Europie na sprzedaż wyłącznie samochodów elektrycznych