Pierwszy mistrz F1 z Holandii
kalendarz 13/12 2021

Moto sport

24-letni Max Verstappen został pierwszym holenderskim mistrzem świata Formuły 1.

Zrobił to, wyprzedzając Lewisa Hamiltona na ostatnim okrążeniu ostatniego wyścigu roku w Abu Zabi. Hamilton, który prowadził wyścig od końca pierwszego okrążenia, był niemal pewien zwycięstwa – obaj z równą liczbą punktów stanęli do startu. Jednak kontrowersyjna decyzja o wznowieniu wyścigu na jedno okrążenie oznaczała, że Verstappen, który zjechał na zmianę opon, był szybszy, wyprzedzając bolid Mercedesa Hamiltona, pozbawiając tym samym Brytyjczyka ósmego tytułu.

Mercedes-AMG F1 zaprotestował przeciwko wynikom wyścigu, twierdząc, że sposób, w jaki wyścig został wznowiony, był niesprawiedliwy i że Verstappen chwilowo minął Hamiltona przed samochodem bezpieczeństwa. Po naradzie skarga została odrzucona przez sędziów, ale niemiecki zespół złożył zawiadomienie o zamiarze odwołania się od decyzji. Protesty zostały ostatecznie odrzucone a Verstappen może się cieszyć tytułem mistrza. Drugie miejsce na podium zajął Hamilton a trzecie Carlos Sainz junior z zespołu Ferrari.

Na pewno powodów do zadowolenia nie mają reprezentanci zespołu Alfa Romeo Racing Orlen. Na 27 okrążeniu Kimi Raikkonen zjechał do boksu i wycofał się z wyścigu. Było to ostatnie Grand Prix w karierze Fina. Jego partner z zespołu Antonio Giovinazzi na 35 okrążeniu zjechał na pobocze. Powodem była awaria skrzyni biegów. Dla 27-letniego Włocha był to jednocześnie ostatni wyścig F1, przynajmniej na razie. Zapowiedział natomiast udział w Formule E. W kolejnym sezonie barw Alfy będą bronić Valtteri  Bottas i Guanyu Zhou. Robert Kubica będzie nadal kierowcą rezerwowym./ns/