Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Opony zmieniaj nie tylko na zimę
kalendarz 02/04 2014

Opony zmieniaj nie tylko na zimę

Warsztat / Porady

O zmianie opon przypominamy sobie z reguły wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Długie kolejki do zakładów wulkanizacyjnych mogą denerwować, ale też pozornie uspokajać, że nasze opony są na bieżąco kontrolowane i na pewno w dobrym stanie. Czy rzeczywiście? Przepisów regulujących tę kwestię nie brakuje.

Jak często wymieniamy opony na nowe? To zależeć powinno przede wszystkim od tego ile kilometrów rocznie przejeżdżamy, ale z reguły przypominamy sobie o tym znacznie za późno. Na giełdach samochodowych można spotkać nawet sześcioletnie auta, które od początku jeżdżą na tych samych oponach, wymieniając tylko je na zimowe i letnie. Tymczasem opony samochodowe tracą swoje właściwości, gdy ich bieżnik jest zużyty - nie odprowadzają wody, śniegu czy błota pośniegowego i w efekcie łatwiej na nich wpaść w poślizg, a droga hamowania wydłuża się nawet dwukrotnie.

Użytkowanie opon reguluje wiele przepisów. I całkiem możliwe, że pojawią się również nowe, bo od jakiegoś czasu z coraz większą intensywnością powraca dyskusja o wprowadzeniu obligatoryjnych opon zimowych, które musiałyby być zakładane przez kierowców 1 listopada. Na razie jednak wciąż pozostaje to w fazie wstępnych projektów.

Takie przepisy obowiązują już dawno w wielu krajach: m.in. na terenie Niemiec, Czech, Słowacji czy Litwy - żeby nie szukać zbyt daleko. W Skandynawii obowiązkowym wyposażeniem samochodu są nawet łańcuchy na koła, ale tam klimat jest zdecydowanie bardziej srogi niż w Polsce. U nas używanie łańcuchów poprawiających przyczepność, dozwolone jest tylko na zaśnieżonej powierzchni. Zabronione jest natomiast zakładanie na opony jakichkolwiek kolców czy wypustek.

Najbardziej precyzyjne są przepisy dotyczące stanu opon. Nie można poruszać się pojazdem, którego opony mają jakiekolwiek pęknięcie lub przetarcia, które odsłaniają osnowę. Dozwolone są wprawdzie uszkodzenia boczne, czy też "guzy" na oponach, ale są one bardzo niebezpieczne, więc w takim przypadku najlepszym wyjściem będzie natychmiastowa zmiana opon.

Opon nie wolno też użytkować zbyt długo. Zabrania się stosowania ogumienia, w którym wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika. Minimalna głębokość to 1,6 mm, ale producenci i eksperci ds. bezpieczeństwa na drodze zalecają zmianę opon już przy 3 mm głębokości bieżnika.

Pamiętać też należy, że na jednej osi pojazdu założone muszą być dwie takie same opony - zarówno pod względem rozmiaru, struktury, kategorii zastosowania, stanu bieżnika, jak i wartości indeksu prędkości czy nośności.

Jeśli więc jedna opona zostanie zniszczona, przebita etc. w praktyce często powinniśmy wymienić dwie. Dlatego warto mieć w miarę nowsze modele, które jeszcze można dostać w sklepach. Wtedy możemy zakupić w nich po prostu jedną oponę, choć stan bieżnika z pewnością nie będzie identyczny. Ale przy ewentualnej kontroli będziemy mieli przynajmniej jakieś argumenty. Oczywiście w przypadku przebicia opony możemy użyć koła zapasowego o odmiennych niż pozostałe parametrach. Jednak musi ono być fabrycznym wyposażeniem pojazdu.

źródło: www.oponyturbo.pl
 

Zobacz podobne artykuły:

Olejowe wybory Polaków
kalendarz 03/04 2019

Olejowe wybory Polaków

Warsztat / Porady

2019.04.03

Kierowcy wybierając olej silnikowy kierują się głównie rekomendacją mechanika lub doradcy serwisowego. O radę w tej sprawie pyta co trzeci Polak.
Nie tylko amortyzatory, czyli co może się zepsuć w zawieszeniu?
kalendarz 28/03 2019

Nie tylko amortyzatory, czyli co może się zepsuć w zawieszeniu?

Warsztat / Porady

2019.03.28

Zużyte wahacze, amortyzatory, uszkodzenia łożysk, korozja – to zdaniem mechaników najczęstsze problemy z zawieszeniem w samochodach jeżdżących po polskich drogach.
Wiosenna pielęgnacja auta w 5 krokach
kalendarz 27/03 2019

Wiosenna pielęgnacja auta w 5 krokach

Warsztat / Porady

2019.03.27

Jakie czynności warto wykonać w aucie po okresie zimy?
Najnowsze artykuły:
"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

Moto fanatyk

2019.04.21

Trzynaście pojazdów studyjnych i prototypów oraz trzy motocykle wyznaczające historię Audi AG, znalazło się na nowej wystawie w Audi museum mobile w Ingolstadt.
Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów

Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów

Wiadomości / Ciekawostki

2019.04.21

W 2019 r. Mercedes-Benz świętuje okrągłe urodziny założycieli firmy – Gottlieba Daimlera i Carla Benza.
Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin

Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin

Wiadomości / News

2019.04.20

Czeski producent sprzedaje cztery SUV-y na największym rynku samochodowym świata, ale planuje następne.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.