Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
O czym lepiej pamiętać zimą?
kalendarz 31/01 2019

O czym lepiej pamiętać zimą?

Porady

Zamarznięte szyby, problemy z odpalaniem i trudne warunki na drogach to tylko część problemów, z którymi trzeba się mierzyć.

Przede wszystkim nie można zapomnieć o wymianie opon z letnich na zimowe. Co prawda zima trwa już w najlepsze, ale na drogach można jeszcze od czasu do czasu spotkać kierowców uważających, że inwestowanie w „zimówki” nie ma sensu. Należy również pamiętać o regularnej kontroli nie tylko stanu bieżnika, ale ciśnienia. Co więcej, jeżeli temperatura powietrza często się zmienia ciśnienie należy kontrolować znacznie częściej - wystarczą systematyczne wizyty na stacji benzynowej wyposażonej w stanowisko kompresora z ciśnieniomierzem.

- Opony są jedynym elementem samochodu, który styka się z drogą. To na nich spoczywa odpowiedzialność zapewnienia odpowiedniej przyczepności. To wystarczający powód, żeby dbać o ich stan. Specjaliści radzą, aby przed mrozami podnieść nieco ciśnienie w oponach. Spadek temperatury o 10 stopni Celsjusza powoduje, że ciśnienie w oponach spada o 1 bar. Zbyt niskie ciśnienie w oponach negatywnie wpływa na stabilność samochodu. Zmniejsza się jego przyczepność i zwiększa droga hamowania. Warto przy okazji pamiętać, że nieprawidłowe ciśnienie w oponie zmniejsza jej żywotność - wyjaśnia Kamil Kleczewski z Webasto Petemar.

Zimowe wyjazdy - co warto mieć w samochodzie?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że większość produktów pierwszej potrzeby można dzisiaj bez większych problemów kupić na otwartych całą dobę stacjach paliw. Gorzej, gdy nasz samochód zostanie unieruchomiony kilkanaście kilometrów od takiego miejsca, na zewnątrz szaleje mróz, a wezwana laweta nie spieszy się z dotarciem na miejsce…

- W zimie nie można zapomnieć o odpowiednim ubiorze. W tym przypadku kierowcy popełniają najczęściej dwa skrajne błędy. Pierwszym z nich jest prowadzenie samochodu w grubej zimowej kurtce. Ogranicza ona ruchy i w razie wypadku blokuje działanie pasów bezpieczeństwa tworząc pomiędzy nimi, a ciałem coś w rodzaju poduszki powietrznej amortyzującej. Czapka i szalik również wpływają negatywnie na bezpieczeństwo. Ograniczają ruch i zawężają pole widzenia. Drugim błędem jest całkowity brak ciepłych ubrań. W przypadku awarii i długiego czekania na pomoc wspomniane wyżej elementy będą zbawienne. Należy tylko pamiętać, aby każdy z podróżujących miał własny komplet ubrań. Dodatkowo do bagażnika warto wrzucić jeden lub dwa koce - dodaje Kamil Kleczewski.

Jakie jeszcze akcesoria powinno się mieć w samochodzie? Przede wszystkim nie można zapomnieć o trójkącie odblaskowym, skrobaczce i odmrażaczu do szyb. W awaryjnej sytuacji wspomoże nas latarka, a gdy jej zabraknie można posłużyć się telefonem komórkowym. W bagażniku musi się również znajdować kamizelka odblaskowa i miotełka do śniegu. Jeżeli planowana trasa wiedzie w góry warto doposażyć samochód w łopatkę do śniegu, ewentualnie piasek lub żwirek (np. dla kota) do podsypania pod koła.

Kilka “zimowych trików”

Chemia i akcesoria dostępne w sklepach motoryzacyjnych nie zawsze są jedynym sposobem na mrozy. Sprawdzone triki często przynoszą o wiele lepszy skutek. Dzięki nim w łatwy i tani sposób można pozbyć się np. efektu parowania szyb, czy przymarzających uszczelek.

Odmrażacz do szyb i zamków to idealny wynalazek na mrozy. Jak mówi stare przysłowie lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamarznięte szyby to zmora wszystkich kierowców. W przypadku szyby przedniej bardzo dobrym rozwiązaniem jest mata antyszronowa, która zabezpiecza przed powstawaniem warstwy lodu. Zamiennie można wykorzystać w tym celu koc lub ręcznik. Również lusterka można w łatwy sposób uchronić przed ograniczającą widzenie warstwą lodu. Wystarczy na noc nałożyć na nie reklamówkę.

Bardzo często samo dostanie się do środka auta staje się niemożliwe. Zamarznięte zamki skutecznie stawiają opór, a schowany wewnątrz samochodu odmrażacz staje się w takiej sytuacji totalnie zbędnym elementem wyposażenia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem - wielu kierowców podgrzewa kluczyk zapalniczką - jest posmarowanie kluczyka żelem antybakteryjnym do rąk. Ten z pewnością pomoże rozwiązać problem z zamarzniętym zamkiem.

Przymarzające drzwi również są poranną bolączką wielu kierowców. Żeby temu zapobiec wystarczy posmarować uszczelki zwykłą wazeliną. Natomiast na parujące szyby idealnie sprawdzi się zwykła pianka do golenia - wystarczy wypolerować ją do sucha, a zabieg powtórzyć co kilka tygodni.

Domowych sposobów na mróz jest wiele, podobnie zresztą jak środków chemicznych, które bez problemów można kupić w większości sklepów i stacji benzynowych. Ważny jest efekt i to, aby być przygotowanym na te sytuacje, które można przewidzieć.


Tagi:
zimowe porady, co warto wiedzieć podczas zimowych wyjazdów, co warto mieć w samochodzie

Zobacz podobne artykuły:

Zaparowane szyby w samochodzie – jak im zaradzić?
kalendarz 19/02 2020

Zaparowane szyby w samochodzie – jak im zaradzić?

Warsztat / Porady

2020.02.19

Zima jest w tym roku niezwykle łagodna, a wiosnę czuć już w powietrzu. Ale czeka nas jeszcze niejeden dzień z opadami i niskimi temperaturami.
Jak walczyć z korozją?
kalendarz 05/02 2020

Jak walczyć z korozją?

Warsztat / Porady

2020.02.05

Chcielibyśmy przedstawić skuteczny sposób walki z korozją.
Samochodowe lifehacki Kajetana Kajetanowicza
kalendarz 03/02 2020

Samochodowe lifehacki Kajetana Kajetanowicza

Warsztat / Porady

2020.02.03

Kreatywność może nam bardzo ułatwić życie w tematach samochodowych.
Najnowsze artykuły:
Sportowy LS F, kolejny IS oraz nowy SUV – nowości Lexusa

Sportowy LS F, kolejny IS oraz nowy SUV – nowości Lexusa

Wiadomości / News

2020.02.24

Japońska marka planuje kilka premier, których możemy się spodziewać w 2021 r.
Alfa Romeo Racing Orlen w Warszawie

Alfa Romeo Racing Orlen w Warszawie

Wiadomości / Wydarzenia

2020.02.24

Zespół Formuły 1, Alfa Romeo Racing Orlen wraz z Robertem Kubicą, zaprezentował w Warszawie nowy bolid.
Projekt statku kosmicznego według Porsche i Lucasfilm

Projekt statku kosmicznego według Porsche i Lucasfilm

Wiadomości / Ciekawostki

2020.02.23

Projektanci Porsche AG i Lucasfilm Ltd. wspólnie stworzyli projekt statku kosmicznego.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.