Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nowe modele i plany Mitsubishi
kalendarz 02/01 2014

Nowe modele i plany Mitsubishi

Wiadomości / Wydarzenia / Mitsubishi

W 2014 roku japoński koncern zaprezentuje w Polsce trzy nowości i kilka wersji specjalnych obecnych modeli.

Po trudnym okresie, spowodowanym w skali globalnej światowym spowolnieniem gospodarczym a w Polsce bardzo wysokim kursem japońskiego jena, Mitsubishi zaprezentuje nowoczesną gamę nowych aut, innowacyjne technologie a także zwiększy sprzedaż, w czym mają pomóc m. in. trzy zupełnie nowe modele.
 
Mitsubishi Motors Corp. jest jedną z firm, które w dotkliwy sposób odczuła skutki  globalnego kryzysu po 2008 roku a jego najpoważniejszą konsekwencją był ogromny wzrost kursu jena wobec innych walut. Z uwagi na fakt, że Mitsubishi produkuje większość swoich modeli w Kraju Kwitnącej Wiśni, mocny jen znacząco redukuje zyski firmy. W japońskich fabrykach powstają modele Lancer, Lancer Evolution, ASX, Outlander i Pajero. Mitsubishi L200 oraz Pajero Sport zjeżdżają z taśm zakładów produkcyjnych w Tajlandii.  W ostatnich latach firma poniosła także straty w wyniku klęsk żywiołowych takich, jak wielkie trzęsienie ziemi w Japonii czy powódź w Tajlandii.

„Rok 2013, czyli 40 rocznica działalności Mitsubishi Motors w Europie jest dla nas przełomowy. Ostatnie tygodnie przyniosły bardzo ważne decyzje i ich następstwa. Znakomite wyniki finansowe w 2013 roku, nowy średniookresowy plan biznesowy, rozszerzona współpraca z innymi koncernami i 3 światowe premiery w Tokio pokazują nowy kierunek rozwoju Mitsubishi Motors Corporation.” - powiedział Daniel Nacass z europejskiego oddziału Mitsubishi Motors.

Dalszy rozwój firmy ma określać plan nazwany – Nowy Etap 2016. Strategia ta zakłada koncentrację na kluczowych dla firmy modelach typu SUV, crossover i pickup a także wprowadzenie gamy nowych produktów z tych segmentów do końca roku fiskalnego 2016. Zapowiedzią tych modeli są pojazdy koncepcyjne, zaprezentowane w 2013 r. podczas wystaw w Genewie i Tokio, jak np. Mitsubishi Concept GR-HEV – sportowo-użytkowy pickup z napędem 4x4 i hybrydowym, elektrycznym układem napędowym HEV. Jest to jednocześnie pierwszy na świecie pickup z hybrydowym systemem napędu, wykorzystującym silnik Diesla. Zapowiedzią następnej generacji Pajero, jest Mitsubishi Concept GC-PHEV – czyli duży SUV ze stałym napędem czterech kół i hybrydowym systemem plug-in EV (PHEV), doładowanym, 3.0-litrowym silnikiem spalinowym V6 MIVEC z 8-biegową przekładnią automatyczną. Następcą popularnego modelu ASX, jest natomiast Concept XR-PHEV - kompaktowy SUV, napędzany silnikiem  benzynowym MIVEC o poj. 1.1 z turbosprężarką i bezpośrednim wtryskiem  paliwa oraz bardzo wydajnym silnikiem elektrycznym i akumulatorem o wysokim napięciu. Ponadto pojazd ten  wyposażony został w gniazdo 100V, co umożliwia mu zasilanie zewnętrznych odbiorników elektrycznych o mocy nawet do 1500W w panele słoneczne zamontowane w dachu, służące do ładowania akumulatora. Kolejną propozycją jest Mitsubishi Concept AR – minivan nowej generacji łączący zwrotność SUV-a z przestronnością minivana, napędzany lekkim układem hybrydowym wspomagany przez niewielki, turbodoładowany silnik spalinowy MIVEC o poj. 1.1. Wizytówą nowych technologii jest pokazany w Genewie Mitsubishi Concept CA-MiEV - podmiejski samochód elektryczny o zasięgu 300 km.

Plany firmy zakładają także dalszy rozwój Projektu Global Small oraz konstrukcję i sprzedaż nowego, ogólnoświatowego minisamochodu, który będzie stworzony przez NMKV – spółkę joint venture firm Mitsubishi Motors i Nissan. W ramach współpracy z koncernem Renault-Nissan powstaną także modele typu sedan z segmentu C i D. Zwiększone zostaną na najbliższe trzy lata inwestycje w badania i rozwój – wzrosną one o 30 proc. i wyniosą 80 mld jenów (590 mln euro). Wydatki te pozwolą na realizację w ciągu najbliższych lat pięciu kluczowych projektów: opracowania następnych generacji technologii PHEV i EV, nowej generacji małego, turbodoładowanego silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem i systemu napędu 4 kół Super-All Wheel Control oraz technologii „e-Assist” oraz „connected car”. Firma zakłada również, że do roku 2020 aż 20 proc. samochodów produkowanych przez Mitsubishi będzie napędzanych silnikami elektrycznymi lub hybrydowym systemem PHEV.

„Nowa gama samochodów Mitsubishi to propozycja spoza głównego nurtu, auta bardziej aspiracyjne, sportowe oraz zaawansowane technicznie. Stawiamy na prawdziwą specjalność Mitsubishi - wysokiej jakości crossovery, SUV-y i pickup-y, czego dowodem były 3 tokijskie premiery. Nie zapominamy też o nabywcach małych, oszczędnych samochodów. W ciągu najbliższych 3 lat w salonach Mitsubishi zadebiutuje gama zupełnie nowych modeli.” – dodał Daniel Nacass.

Wiosną tego roku w polskich salonach Mitsubishi pojawi się Outlander PHEV (Plug-in Hybryd Electric Vehicle) – pierwszy na świecie SUV 4x4 od podstaw zaprojektowany jako hybrydowy samochód elektryczny z zewnętrznym ładowaniem akumulatorów. Jak podkresla producent, model dysponuje zasięgiem 824 km i zużyciem paliwa na poziomie 1,9 l/100 km. W połowie roku zadebiutują dwa modele po liftingu, natomiast już w pierwszym kwartale roku na polskim rynku zadebiutują popularne modele z bogatszym wyposażeniem i atrakcyjną ceną./oprac. ns/

Foto: MMC

 

Zobacz podobne artykuły:

Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?
kalendarz 13/04 2024

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.13

W życie wchodzą nowe unijne przepisy.
W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut
kalendarz 08/04 2024

W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.08

Przez to wzrosły także średnie ceny.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Wiadomości / News

2024.04.15

Tegoroczne Concorso d'Eleganza Villa d'Este może być miejscem prezentacji nowego M4 CS.