Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nissan Qashqai nagrodzony
kalendarz 30/06 2022

Nissan Qashqai nagrodzony

News / Nissan

Auto otrzymało najwyższą notę w przeprowadzonej przez EURO NCAP ocenie systemów wspomagania jazdy.

Organizacja Euro NCAP, w najnowszym rankingu systemów wspomagania jazdy „Assisted Driving”, przyznała zastosowanemu w Nissanie Qashqai systemowi ProPILOT z Navi-Link najwyższą możliwą ocenę – „bardzo dobry”. Crossover ten w styczniu bieżącego roku zdobył również nagrodę Best in Class Euro NCAP w kategorii małych samochodów terenowych.

Ocena „Assisted Driving” obejmuje dwa obszary: „Działanie systemów wspomagania jazdy” oraz „Wsparcie w zakresie bezpieczeństwa”.

Ocena 74% za działanie systemów wspomagania jazdy
W kategorii „Ogólne działanie systemów wspomagania jazdy” Nissan Qashqai uzyskał wynik na poziomie 74%, przy czym za przejrzystość udostępnianych konsumentom informacji na temat systemu ProPILOT z Navi-Link przyznano 20 na 25 możliwych do uzyskania punktów, a za widoczność statusu systemu 20,9 na 25 punktów.

Maksymalną notę 25 punktów przyznano natomiast w kategorii „Współpraca podczas jazdy”, w ramach której system oceniany jest pod kątem reakcji w sytuacjach, kiedy konieczna jest interwencja kierowcy, na przykład w celu ominięcia przeszkody.

Kolejnym testowanym elementem systemu ProPILOT z Navi-Link była funkcja adaptacyjnego tempomatu. Doskonale poradził on sobie w różnych sytuacjach drogowych, m.in. wtedy, gdy samochód testowy zbliżał się do wolniej poruszającego się pojazdu, gdy z przyległego pasa ruchu przed samochód testowy wjechał nagle inny pojazd, a także wtedy, gdy pojazd znajdujący się przez samochodem testowym gwałtownie opuścił pas ruchu, aby uniknąć najechania na pojazd znajdujący się przed nim. Doceniono również fakt, iż asystent pozostaje aktywny nawet po całkowitym zatrzymaniu samochodu.

W kategorii „Wspomaganie układu kierowniczego”, za skuteczne kierowanie samochodem podczas pokonywania zakrętu w kształcie litery „S" przy prędkości do 100 km/h, Nissanowi Qashqai przyznano 30 na 35 możliwych do zdobycia punktów.

Ocena 93% za wsparcie w zakresie bezpieczeństwa
ProPILOT z Navi-Link uzyskał maksymalną liczbę 25 punktów w kategorii „Reakcja na awarię systemu”, w ramach której testowany jest scenariusz blokady czujnika mogącego mieć wpływ na funkcjonowanie całego systemu. Stwierdzono, że ProPILOT z Navi-Link w porę ostrzegł kierowcę o tym, że nie będzie w stanie zapewnić pełnego zakresu wspomagania prowadzenia.

Aby utrzymać odpowiednie zaangażowanie kierowcy i uchronić go przed pokusą przekazania pełnej kontroli nad pojazdem systemowi oraz zapobiec sytuacjom oderwania uwagi kierowcy od drogi, ProPILOT z Navi-Link stale monitoruje, czy kierujący trzyma przynajmniej jedną rękę na kierownicy. W przypadku, gdy całkowicie puści on kierownicę, najpierw pojawia się ostrzeżenie wizualne, następnie sygnał dźwiękowy, po czym samochód zaczyna zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania się. Za tę funkcję system ProPILOT z Navi-Link w modelu Qashqai otrzymał 20 na 25 punktów. 

Euro NCAP, w ramach oceny systemów unikania kolizji, przyznało modelowi Qashqai 48,4 na 50 możliwych do uzyskania punktów. W tej kategorii samochód wyposażony w system ProPILOT z Navi-Link został poddany testom mającym na celu sprawdzenie jego zachowania podczas zbliżania się do innego pojazdu stojącego nieruchomo na zakręcie, pojazdu wolniej poruszającego się lub hamującego, pojazdu nagle wjeżdżającego z przyległego pasa ruchu, a także pojazdu znajdującego się z przodu, który gwałtownie opuszcza pas ruchu w celu uniknięcia najechania na poprzedzający pojazd.

Stworzony by zapewnić maksymalny spokój ducha 
W Nissanie Qashqai przeznaczonym na rynek europejski po raz pierwszy zastosowano innowacyjny wyświetlacz head-up, dzięki któremu kierowca może monitorować prędkość jazdy, śledzić komunikaty systemu nawigacji i obowiązujące ograniczenia prędkości bez odrywania wzroku od drogi.

Kolejnym przykładem innowacyjnego, zwiększającego bezpieczeństwo rozwiązania w modelu Qashqai, jest zaawansowany układ inteligentnych reflektorów, który dostosowuje kształt wiązki światła do warunków drogowych i zapewnia optymalne oświetlenie drogi, nie oślepiając przy tym innych uczestników ruchu.

Qashqai został również wyposażony w system ostrzegania o pojazdach znajdujących się w martwym polu, który wykrywa niewidoczny dla kierowcy samochód na sąsiednim pasie i aktywnie kieruje pojazd z powrotem na pas właściwy, zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom. System ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu zmniejsza natomiast ryzyko kolizji podczas cofania, np. w trakcie wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego.

Już wkrótce gama modelu Qashqai wzbogaci się o unikatowy, elektryczny układ napędowy e-POWER oferujący wydajne, bezkompromisowe i dopracowane w każdym calu wrażenia z jazdy.
MOTOTRENDY.PL
Źródło: Nissan


Tagi:
Nissan Qashqai

Zobacz podobne artykuły:

Car of the Year 2024 - Renault Scenic E-Tech Electric
kalendarz 26/02 2024

Car of the Year 2024 - Renault Scenic E-Tech Electric

Wiadomości / News

2024.02.26

Siódmy model Renault z tym prestiżowym tytułem.
Jeep Avenger z napędem 4x4
kalendarz 26/02 2024

Jeep Avenger z napędem 4x4

Wiadomości / News

2024.02.26

Po raz pierwszy hybrydowy Avenger 4xe otrzyma napęd 4x4.
Dziwny kamuflaż Lamborghini
kalendarz 25/02 2024

Dziwny kamuflaż Lamborghini

Wiadomości / News

2024.02.25

Prototyp nowego Lamborghini testowany jest w niecodziennym maskowaniu.

Firmy z branży

P.P.U.H. "J.M.MAZUR" Sp. z o.o. Wałbrzych

ul. Noworudzka 4A
58-308 Wałbrzych
Tel.: 74 88 78 100
http://www.jmmazur.com/
Najnowsze artykuły:
Abarth 595 - sześćdziesiąt lat zadziornego malucha

Abarth 595 - sześćdziesiąt lat zadziornego malucha

Wiadomości / Ciekawostki

2024.02.27

We wrześniu 1963 r. Carlo Abarth zaprezentował Fiata-Abartha 595.
Car of the Year 2024 - Renault Scenic E-Tech Electric

Car of the Year 2024 - Renault Scenic E-Tech Electric

Wiadomości / News

2024.02.26

Siódmy model Renault z tym prestiżowym tytułem.
Jeep Avenger z napędem 4x4

Jeep Avenger z napędem 4x4

Wiadomości / News

2024.02.26

Po raz pierwszy hybrydowy Avenger 4xe otrzyma napęd 4x4.