Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nietrzeźwi i bezkarni
kalendarz 28/10 2020

Nietrzeźwi i bezkarni

Bezpieczeństwo

Co drugi Polak zna kogoś, kto prowadził po alkoholu.

W 2019 r. policja zatrzymała prawie 111 000 nietrzeźwych kierowców. Liczba ta jednak nie oddaje w pełni skali zjawiska. Badanie AlcoSense Laboratories wskazuje, że co drugi Polak zna kogoś, kto prowadził samochód po spożyciu alkoholu. Co więcej, w połowie tego typu przypadków kierowcy po kieliszku nie ponieśli żadnych konsekwencji swoich czynów.

Aż 52 proc. uczestników badania przyznało, że zna osobę, która wsiadła za kierownicę po spożyciu alkoholu. Jeszcze bardziej niepokojące są dane dotyczące najmłodszej grupy. W przypadku osób w wieku 18−24 lat ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi prawie 65 proc. Te liczby pokazują, że skala zjawiska pijanych kierowców na drogach może być znacznie większa niż wskazywałyby na to oficjalne statystyki.

Jak zadeklarowali ankietowani, w prawie sześciu na dziesięć takich przypadków nieodpowiedzialnych kierowców nie spotkała żadna kara. Prawie 60 proc. respondentów stwierdziło też, że spotkało się na drodze z nietrzeźwym kierowcą lub takim, który sprawiał wrażenie bycia pod wpływem alkoholu.

Taki obraz sytuacji może sugerować, że częste kontrole trzeźwości na polskich drogach − prawie 17 mln w ubiegłym roku − nie są wystarczająco odstraszające dla wszystkich łamiących prawo. Policja wykonuje mnóstwo pracy: średnio 46 tys. kontroli dziennie. Jednak najwyraźniej potrzeba zmiany myślenia kierowców, którzy decydują się na wejście za kierownicę po wypiciu z przeświadczeniem, że „jakoś to będzie”.

Niewątpliwie w rzeczywistości na drogach jest więcej pijanych kierowców niż mówią to policyjne statystyki. Niestety wielu z nich unika odpowiedzialności. Swoje zachowanie tłumaczą krótkim dystansem do przejechania czy brakiem świadomości bycia ponad dopuszczalnym limitem. Na to jednak nie ma żadnego usprawiedliwienia. Potrzebna jest ciągła edukacja i wzrost kontroli społecznej – komentuje Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories. W tym kontekście pozytywna jest statystyka gotowości do zatrzymywania nietrzeźwych kierujących. Prawie sześciu na dziesięciu respondentów zadeklarowało, że powstrzymałoby taką osobę przed odjazdem i powiadomiłoby policję.

źródło: AlcoSense Laboratories


Tagi:
nietrzeźwi kierowcy

Zobacz podobne artykuły:

Światowy Dzień Trzeźwości
kalendarz 15/04 2025

Światowy Dzień Trzeźwości

Bezpieczeństwo

2025.04.15

33 proc. Polaków wciąż wierzy w mity dotyczące alkoholu.
Empatia na drodze kluczem do bezpieczeństwa
kalendarz 06/04 2025

Empatia na drodze kluczem do bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo

2025.04.06

Niepożądane emocje na drodze.
 Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu
kalendarz 25/03 2025

Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu

Wiadomości / Gorące tematy

2025.03.25

Wciąż za mało jest skrzyżowań bezkolizyjnych.

Firmy z branży

Auto Top

mazowieckie
ul. Odlewnicza 7
03-231 Warszawa
Tel.: 602 797 066
Email.: autotop.biuro@gmail.com
https://prawojazdyodlewnicza.pl/
Najnowsze artykuły:
 Uważaj na samochody z USA

Uważaj na samochody z USA

Używane

2025.04.18

Samochody kupowane na aukcjach dość często mają na swoim koncie jakieś uszkodzenia a także częściej niż inne mają cofnięty licznik.
Sześciogodzinny wyścig WEC na torze Imola

Sześciogodzinny wyścig WEC na torze Imola

Wiadomości / Moto sport

2025.04.18

Rozgrywany we Włoszech wyścig jest pierwszą europejską rundą sezonu 2025.
Mustang Mach-E – nowe kolory i nie tylko

Mustang Mach-E – nowe kolory i nie tylko

Wiadomości / News

2025.04.18

Pierwszy lifting elektrycznego Mustanga.