Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Nie daj się oszukać na autach sprowadzanych z Chin
kalendarz 28/12 2023

Nie daj się oszukać na autach sprowadzanych z Chin

Porady

W Polsce przybywa firm, które importują samochody z Chin na indywidualne zamówienie klienta.

Na co trzeba zwrócić uwagę, by uchronić się przed nieuczciwą transakcją?

Chiny są niekwestionowanym liderem elektromobilności, a marki samochodów elektrycznych z Państwa Środka coraz częściej pojawiają się na światowych rynkach. Nie brakuje ich także w Europie. Ekspansja gospodarcza Chin i wynikające z niej zagrożenia dla europejskiego rynku automotive są od kilku tygodni tematem gorących dyskusji nie tylko w mediach, ale także na oficjalnych spotkaniach i kongresach ekspertów z branży.

Inwestycje władz w innowacje powodują, że rozwój chińskiej motoryzacji i wprowadzanie na rynek nowych modeli pojazdów przebiega w zawrotnym tempie. Taka sytuacja zachęca obywateli do częstej wymiany samochodów i wzbogaca ich podaż na rynku wtórnym. Część z nich zostaje wyeksportowana. W efekcie do Europy, a co za tym idzie także do Polski napływa coraz więcej zarówno nowych, jak i używanych aut z Państwa Środka. Importowi z Chin sprzyja otoczenie gospodarcze.

"Wyższe cła importowe umacniają pozycję Chin na rynku sprzedaży pojazdów. Nowe samochody europejskich producentów eksportowane do Chin objęte są 15 proc. podatkiem. Tymczasem na chińskie samochody sprowadzane do Europy obowiązuje cło w wysokości 10 proc. wielkość importu pojazdów do Europy z pozaeuropejskich rynków przekracza wielkość produkcji wytwórców aut ze Starego Kontynentu.” – powiedział Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

To wszystko sprawia, że na naszym rynku dostępnych będzie coraz więcej chińskich samochodów nowych i używanych. Dodatkowo, w Polsce już funkcjonują firmy, które oferują import używanych pojazdów bezpośrednio z Chin na indywidualne zamówienie klienta. „Wymarzone auto”, „niski przebieg”, „dobry stan” – tak reklamują swoją ofertę w ogłoszeniach. Czy warto im ufać?

Przykłady z innych rynków dowodzą, jak łatwo w tym wypadku paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Niedawno serbskie media obiegła historia klienta, który stracił kaucję w wysokości 500 euro, wpłaconą oszustom za zakup pojazdu, którego nigdy nie otrzymał.

"Liczba poprzednich właścicieli, historia uszkodzeń, przebieg i dokumentacja serwisowa to najważniejsze elementy pomagające ocenić stan pojazdu. Kupując używany samochód, czy to od dealera czy od prywatnego sprzedawcy, warto poznać jego historię. Uczciwy sprzedawca powinien przedstawić dokumenty, na podstawie których można zweryfikować stan auta.” - Matas Buzelis.

"Niezwykle istotnym elementem jest kwestia płatności. Tu także trzeba wykazać czujność, by nie stracić pieniędzy wpłaconych za pojazd, który nigdy do nas nie dotrze. Oszuści mogą żądać kaucji lub nawet całej zapłaty za samochód. Jeśli sprzedawca twierdzi, że nie ma czasu na jazdę próbną i namawia kupującego do zapłaty za pojazd bez obejrzenia go osobiście, zdecydowanie wygląda to na oszustwo.” – dodaje Matas Buzelis.

Kto naprawi auto sprowadzone z Chin?

Ekspert carVertical zwraca także uwagę na możliwe problemy z serwisowaniem chińskich pojazdów używanych. Szczególnie dotyczy to modeli i marek, które nie są jeszcze obecne na polskim rynku.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że nowe samochody z roku na rok są coraz droższe. Wydłuża się również czas oczekiwania na dostawę pojazdu od producenta do salonu. Przy znacznie tańszych alternatywach z Chin ryzyko utraty konkurencyjności europejskiego rynku jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.

"Kupujący powinien zdawać sobie sprawę z trudności, jakie napotka podczas naprawy uzywanego samochodu z Chin. Brak części zamiennych czy urządzeń do diagnostyki to tylko początek potencjalnych kłopotów. Brak oddziału dealera czy serwisu autoryzowanego, który pomoże w przypadku awarii to dodatkowe utrudnienie.” - Matas Buzelis.

źródło: carVertical


Tagi:
samochody z Chin, import aut z Chin, kupno auta z Chin

Zobacz podobne artykuły:

Wakacje na europejskich drogach – co warto wiedzieć podróżując autem?
kalendarz 18/07 2024

Wakacje na europejskich drogach – co warto wiedzieć podróżując autem?

Warsztat / Porady

2024.07.18

Decydując się na letnie wyjazdy, warto wziąć pod uwagę ważne aspekty.
 Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?
kalendarz 17/07 2024

Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Warsztat / Porady

2024.07.17

Co może grozić nabywcy, jeśli kupi taki samochód nieświadomie?
 Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?
kalendarz 12/06 2024

Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Warsztat / Porady

2024.06.12

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się obiektem zainteresowania złodziei.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

Prezentacje / Nowości

2024.07.21

Odświeżone M3 Touring dysponuje większą mocą ale na torze Nürburgring dostrzeżono podczas testów prototyp BMW M3 CS Touring.
Unikalne modele Toyoty

Unikalne modele Toyoty

Moto fanatyk

2024.07.21

W muzeum Toyoty w Kolonii przygotowano wyjątkowy pokaz samochodów z japońskiego rynku.
Pierwszy "elektryk" Ferrari

Pierwszy "elektryk" Ferrari

Wiadomości / News

2024.07.20

Samochód ma być gotowy przed końcem 2025 r.