Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Najwięcej wypadków powodują kierowcy…
kalendarz 29/10 2019

Najwięcej wypadków powodują kierowcy…

Bezpieczeństwo

… Volvo, Skody, Toyot i Mazd, a najmniej Citroena.

Media obiegło zestawienie, z którego wynika, że najbezpieczniejszymi kierowcami na drogach są… użytkownicy BMW. Ranking uwzględniał jednak tylko deklaracje samych kierowców robiących kalkulację składki obowiązkowej polisy OC, i to tylko za III kwartał 2019. Tymczasem do tragicznych w skutkach wypadków z udziałem kierowców tej marki dochodzi bardzo często.

Najgłośniejszy wydarzył się ostatnio 20 października w jednej dzielnic Warszawy, gdy jadący z prędkością około 130 km/h kierowca BMW potrącił śmiertelnie pieszego, który przechodził przez ulicę po pasach z kobietą i dzieckiem w wózku. W tym miejscu obowiązywał limit prędkości 50 km/h.

Kierowcy BMW są mocni w deklaracjach, ale blisko 30 proc. z nich ma na koncie przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Firma Punkta przeanalizowała faktycznie sprzedane polisy OC, by sprawdzić, kierowcy jakich marek samochodów powodują najwięcej wypadków, a jakich najmniej. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej szkód mają kierowcy najczęściej ubezpieczanych marek, dlatego… że jest ich po prostu najwięcej na rynku.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy sprawdzimy, jaki procent kierowców miał w swojej historii ubezpieczenia jakąś szkodę i ilu ich przypada na 1000 samochodów tej marki. Najwięcej „szkodowych” kierowców jeździ Volvo, Skodą, Toyotą i Mazdą. Kierowcy BMW są dopiero na 5. miejscu wśród powodujących najmniej wypadków. Najbezpieczniej jeżdżą kierowcy samochodów marki Citroen. Za nimi są kierowcy Fiatów, Volkswagenów i Mercedesów.

Trudno ocenić, jak duży wpływ na cenę polisy ma marka ubezpieczanego samochodu w danym towarzystwie, bo każda z firm prowadzi własne statystyki i ma własną historię wysokości wypłat odszkodowań z tytułu OC. W analizie „wypadkowości” i stawianiu tez, które marki aut najczęściej biorą udział w wypadkach lub którzy kierowcy najczęściej je powodują, warto wziąć pod uwagę zweryfikowaną liczbę szkód, a nie tylko deklaracje składane na wstępnym etapie kalkulowania składki. – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkta.

Dane, jakie zebrała Punkta pokazują, że wyniki dla kierowców poszczególnych marek są dość zbliżone. Można nawet powiedzieć, że przeciętnie niemal 1/3 kierowców danej marki (z marek aut najczęściej ubezpieczanych) ma historię wypadkową za sobą.

Marka samochodu / % szkodowych kierowców na 1000 samochodów danej marki
Volvo     32 proc.
Skoda     31 proc.
Toyota 30 proc.
Mazda 30 proc.
Ford    29 proc.
Seat     29 proc.
Honda    29 proc.
Nissan    29 proc.
Peugeot 28,5 proc.
Opel     28 proc.
Renault 28 proc.
Audi     28 proc.
BMW   27 proc.
Mercedes 27 proc.
Volkswagen 26 proc.
Fiat 26 proc.
Citroen 23 proc.

źródło: Punkta


Tagi:
kierowcy jakich marek powodują najwięcej wypadków, wypadki a marka samochodu

Zobacz podobne artykuły:

64 proc. przejść dla pieszych do zmiany – dane GDDKiA
kalendarz 01/04 2020

64 proc. przejść dla pieszych do zmiany – dane GDDKiA

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.04.01

Najnowsze statystyki policyjne za 2019 rok wskazują, że ponad 50 proc. wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach.
Mio MiVue C560 - 7 stopni jasności obrazu
kalendarz 13/03 2020

Mio MiVue C560 - 7 stopni jasności obrazu

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.03.13

Mio MiVue C560 to kamera samochodowa dla tych, którzy szukają jakości premiuj wśród produktów z tak zwanej średniej półki.
Mio Mi Viue 795 – rejestruje szczegóły nawet w nocy
kalendarz 13/03 2020

Mio Mi Viue 795 – rejestruje szczegóły nawet w nocy

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.03.13

Największy producent wideorejestratorów w Europie – Mio poszerzył dostępną w naszym kraju ofertę o nowy produkt. Do sprzedaży trafi nowy wideorejestrator z rodziny Mi Vue - Mio MiVue 795.
Najnowsze artykuły:
Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej

Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej

Wiadomości / Gorące tematy

2020.04.06

Bez realnej pomocy przewoźników czeka fala upadłości.
Ile batoników z alkoholem trzeba zjeść by stracić prawo jazdy?

Ile batoników z alkoholem trzeba zjeść by stracić prawo jazdy?

Warsztat / Porady

2020.04.06

Czy słodka przekąska z alkoholem może doprowadzić do tego, że zostaniemy zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu?
Skoda walczy z koronawirusem

Skoda walczy z koronawirusem

Wiadomości / News

2020.04.06

Skoda wykorzystuje swoje drukarki 3D do produkcji specjalistycznych masek z filtrem FFP3 dla personelu medycznego.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.