Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Najczęściej kradzione samochody w Polsce
kalendarz 06/05 2020

Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Gorące tematy

W minionych latach liczba kradzionych aut w naszym kraju malała. W 2019 r. odnotowano jednak wzrost aktywności złodziei.

Od luksusowych limuzyn jak Mercedes Klasy S, przez supersportowe Aston Martiny po leciwe różne Fiaty – dla złodziei nie ma żadnej świętości, jeśli tylko na skradzionym samochodzie da się zarobić. Lista najbardziej kradzionych aut w Polsce obejmuje głównie samochody niemieckich producentów (ze względu na ich popularność w naszym kraju), ale nie brak na niej również przedstawicieli japońskiej motoryzacji (zwłaszcza na Mazowszu) i francuskich producentów.

W 2012 r. w gronie 10 najczęściej kradzionych samochodów – według oficjalnych danych Komendy Głównej Policji – pierwsze miejsce zajmował VW Golf  (1128 sztuk), drugie VW Passat (915), a na trzecim i czwartym plasowały się odpowiednio Audi A4 (690) oraz Audi A6 (332). Kradzież Audi, w tym modelu A6, znacznie przewyższała zainteresowanie złodziei takimi modelami jak Honda Civic (306 – piąta pozycja w zestawieniu „najbardziej kradzione auta”), Fiat Cinquecento (303 – szóste miejsce na liście najczęściej kradzionych aut), czy Seat Leon (272 – ósmy model w gronie najbardziej kradzionych samochodów). Ciekawostką było to, że w top 10 kradzionych aut w Polsce nie pojawiała się kradzież BMW ani Mercedesów.

Jakie są obecnie najczęściej kradzione auta? Tego policjanci nie chcą ujawniać, zasłaniając się brakiem odpowiednich danych, czy nieistotnym ich znaczeniem z punktu widzenia zjawiska, jakim są przestępstwa polegające na kradzieży pojazdów. Stworzenie listy najczęściej kradzionych samochodów jest więc trudne. Nie jest natomiast tajemnicą, że auta najczęściej kradzione są w Polsce z ulic i niestrzeżonych parkingów.

Wnioski dotyczące tego, jakie są najczęściej kradzione samochody w Polsce, można wysnuć m.in. na bazie komunikatów publikowanych na stronach poszczególnych komend i garnizonów policji, czy z artykułów. Zwykle dowiemy się z nich, jakie są najczęściej kradzione marki samochodów w Polsce. Znacznie rzadziej pojawiają się dane dotyczące konkretnych modeli. Mimo to można pokusić się o sporządzenie listy kradzionych aut.

Na terenie Warmii i Mazur w 2019 r. najczęściej kradzionymi samochodami były auta marki Audi, a więc przedstawiciele wyższej klasy. Ranking kradzionych samochodów otwierają w Wielkopolsce modele francuskich producentów (Renault Megane, Renault Clio, Citroen C3). Na dalszych pozycjach plasują się Fordy (Fiesta i Mondeo), a także Hyundaie i20 oraz i30.

Jeśli chodzi o Warszawę i okolice, to można przypuszczać, że sytuacja niewiele zmieniała się w porównaniu do 2018 r., kiedy to na pytanie „które samochody najbardziej kradną” odpowiedź brzmiała: Toyoty (w tym najczęściej: Auris, Yaris i Avensis), Mazdy (6, 3 i CX-5) oraz Hondy (CR-V, Civic i Accord). Policja poinformowała, że w 2019 r. nastąpił znaczny wzrost kradzieży – z 2192 do 2432 przypadków. W związku z tym Komendant Stołeczny podjął decyzję o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy w Wydziale do walki z Przestępczością Samochodową.

Ze sporą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że w województwie śląskim ranking kradzionych samochodów otwierają auta marek Audi, VW i BMW. Podobnie lista najbardziej kradzionych samochodów przedstawia się na Dolnym Śląsku, gdzie do pojazdów wspomnianych producentów dołączają jeszcze Mercedesy. Oznacza to, że kradzież samochodu Audi i kradzież aut BMW jest na południowym zachodzie kraju dość prawdopodobna.

Lista skradzionych aut w Polsce jest o wiele, wiele dłuższa. Znajdują się na niej nie tylko samochody luksusowe, ale i poczciwe Fiaty 126p, Nissany Almera, czy Ople Corsa.

Raporty policyjne wskazują, że najbardziej kradzione auta w Polsce to samochody młode, z roczników 2018-2014. Powód jest prozaiczny, bo na pytanie „jakie samochody kradną złodzieje” można odpowiedzieć wprost: te, których sprzedaż w całości lub na części przynosi przestępcom najwięcej zysku. Dlaczego mowa o podzespołach?

Z informacji przekazanych przez policjantów zajmujących się tą tematyką wynika, że kradzione samochody coraz rzadziej wywożone są poza granice kraju. Auta po kradzieży trafiają do tzw. dziupli. Tam są rozbierane i demontowane na podzespoły. Części przydatne handlarzom są zabierane przez nich i wystawiane na aukcjach internetowych, a nieprzydatne trafiają do punktów skupu złomu. Niektóre z pojazdów padających łupem złodziei są przeznaczane na rynek aut używanych w Polsce oraz na Litwie i Ukrainie.

źródło: Gannet Guard Systems


Tagi:
kradzieże aut w Polsce, najczęściej kradzione samochody w Polsce

Zobacz podobne artykuły:

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomów sprzed pandemii
kalendarz 05/06 2020

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomów sprzed pandemii

Wiadomości / Gorące tematy

2020.06.05

Producenci aut wprowadzają filtry chroniące przed smogiem.
 Branża motoryzacyjna nie wyprodukowała ok. 2 mln aut
kalendarz 01/06 2020

Branża motoryzacyjna nie wyprodukowała ok. 2 mln aut

Wiadomości / Gorące tematy

2020.06.01

Producenci aut i części mogą odczuwać skutki kryzysu przez kilka lat.
Pandemia sprzyja większej brawurze na drogach
kalendarz 26/05 2020

Pandemia sprzyja większej brawurze na drogach

Wiadomości / Gorące tematy

2020.05.26

Bezpieczeństwo mają poprawić wyższe kary i ograniczniki prędkości w samochodach.
Najnowsze artykuły:
Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Moto fanatyk

2020.06.06

W jakich grach znajdziemy auta japońskiej marki?
 VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

Wiadomości / News

2020.06.06

W tym miesiącu VW zaprezentuje odświeżoną wersję modelu Arteon. Niespodzianką ma być nowa wersja nadwoziowa.
Rusza motosport w Polsce

Rusza motosport w Polsce

Wiadomości / Moto sport

2020.06.05

Najpierw WSMP, a potem RMPST i Motul HRSMP.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.