Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mistrzowski debiut
kalendarz 01/12 2013

Mistrzowski debiut

Wiadomości / Wydarzenia

Tegoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata VW kończy podwójnym zwycięstwem.

Bez wątpienia takiego debiutu może pozazdrościć każdy zespół. VW, który po raz pierwszy w tym roku pojawił się na rajdowych trasach Polo WRC, zakończył sukcesem finałową rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC). Ogier/Ingrassia zostali zwycięzcami Rajdu Wielkiej Brytanii przed Latvalą/Anttilą, Mikkelsen/Markkula na piątym miejscu. W Walii trzy duety fabryczne w Polo R WRC uzyskały najlepszy w tym roku wynik zespołowy, wygrywając 16 z 22 odcinków specjalnych i 41 razy znajdując się w pierwszej trójce.

Jednak tytuł mistrzowski Sébastien Ogier/Julien Ingrassia wywalczyli już wcześniej w Rajdzie Francji w kategorii kierowców i pilotów, a razem z Jari-Matti Latvalą/Miikka Anttilą z zespołu zapewnili VW w Hiszpanii tytuł mistrza świata producentów.

 Wynik Rajdu Wielkiej Brytanii był jednocześnie najlepszym dotychczasowym rezultatem od pierwszego startu w Rajdowych Mistrzostwach Świata w styczniu. Drugie z rzędu podwójne zwycięstwo uzupełnili Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula w trzecim aucie z Wolfsburga, zajmując piąte miejsce. Wszystkie trzy startujące Polo R WRC znalazły się w piątce najlepszych zespołów i wpisały się na listę zwycięzców odcinków specjalnych. Sébastien Ogier/ Julien Ingrassia dziewięć razy byli nie do pokonania, Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila pięć razy, a Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula dwa razy. Na każdym z 22 odcinków specjalnych (z wyjątkiem Power Stage) co najmniej jeden kierowca VW był w pierwszej trójce.

Szwecja, Meksyk, Portugalia, Grecja, Włochy, Finlandia, Australia, Francja, Hiszpania i teraz Wielka Brytania – to sezon 2013 Rajdowych MŚ z dziesięcioma z trzynastu możliwych zwycięstw VW. To sezon marzenie – tytuły mistrzowskie we Francji i Hiszpanii oraz finałowe podwójne zwycięstwa w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że oczekiwania przed sezonem były dość skromne - walka o kilka miejsc na podium.

Sébastien Ogier: „To doskonałe zamknięcie doskonałego sezonu. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z tego zwycięstwa, bo Rajd Wielkiej Brytanii jest jednym z najtrudniejszych w kalendarzu, a w ostatnich latach nie wypadałem tutaj najlepiej. Dzisiaj tylko próbowaliśmy utrzymać przewagę i dojechać do celu. Teraz, gdy sezon się skończył, można śmiało powiedzieć, że był to niesamowity rok. Gdyby przed rozpoczęciem sezonu ktoś przepowiadał Julienowi i mi dziewięć zwycięstw i tytuł mistrzów świata, z pewnością wysłalibyśmy go na wszelki wypadek do naszego lekarza. Już we Francji podziękowałem zespołowi, ale podziękowań nigdy nie za dużo: zespół w roku debiutu wykonał doskonałą pracę, perfekcyjnie przygotował mi samochód i umożliwił przez to tak fantastyczne zwycięstwo.”

Jost Capito, Dyrektor Volkswagen Motorsport: „Chyba nie można lepiej skończyć i tak już fantastycznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Podwójne zwycięstwo, cała trójka kierowców w pierwszej piątce – Rajd Wielkiej Brytanii był naszym najlepszym rajdem w sezonie. Widzieliśmy wspaniały pojedynek między Sébastienem Ogierem i Jari-Matti Latvalą i bardzo dojrzałego i szybkiego Andreasa Mikkelsena, który walczył o podium. Niestety, nie dał rady, chociaż pokazał wielkiego ducha walki. W sezonie 2014 możemy się wiele spodziewać po wszystkich trzech kierowcach Volkswagena. Jestem dumny z naszego całego zespołu. Mimo że w ten weekend możliwości serwisu były o wiele mniejsze, prace przebiegały w sposób absolutnie perfekcyjny. W całym sezonie 2013 ani razu nie skarżyliśmy się na awarię silnika, ani nie straciliśmy żadnego nadwozia w wyniku wypadku. To wprost niesamowite.”/ns/

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), klasyfikacja kierowców: 1. Sébastien Ogier 290 pkt 2. Thierry Neuville 176 pkt 3. Jari-Matti Latvala 162 pkt 4. Mikko Hirvonen 126 pkt 5. Daniel Sordo 125 pkt 6. Mads Østberg 103 pkt 7. Evgeny Novikov 72 pkt 8. Sébastien Loeb 68 pkt Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), klasyfikacja producentów: 1. Volkswagen Motorsport 425 pkt 2. Citroën Total Abu Dhabi WRT 280 pkt 3. Qatar M-Sport WRT 190 pkt 4. Qatar WRT 184 pkt 5. Jipocar Czech National Team 65 pkt   [gallery ids="43970,43969,43968,43967"]

Zobacz podobne artykuły:

 VW R – oddzielną marką?
kalendarz 21/04 2024

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
Smart Concept #5 - zapowiedź
kalendarz 20/04 2024

Smart Concept #5 - zapowiedź

Wiadomości / News

2024.04.20

Elektryczny crossover zadebiutuje w wersji produkcyjnej w drugiej połowie 2024 r.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie
kalendarz 19/04 2024

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Najnowsze artykuły:
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
 Druga runda WEC 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).
Smart Concept #5 - zapowiedź

Smart Concept #5 - zapowiedź

Wiadomości / News

2024.04.20

Elektryczny crossover zadebiutuje w wersji produkcyjnej w drugiej połowie 2024 r.