Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive wspiera badania kliniczne
kalendarz 08/03 2023

Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive wspiera badania kliniczne

News / Mercedes

Firma została partnerem innowacyjnej technologii wczesnego wykrywania raka piersi, stworzonej przez Polaków.

8 marca, w Dniu Kobiet, Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive ogłosiło swoje partnerstwo z krakowską firmą AILIS w ramach badań klinicznych nowej, przełomowej technologii wczesnego wykrywania raka piersi, która może uratować życie milionom kobiet. Mercedes łączy z AILIS nie tylko kobiece imię, ale przede wszystkim technologia przeznaczona między innymi dla kobiet i współtworzona przez kobiety.

Spośród wszystkich nowotworów złośliwych to właśnie rak piersi najliczniej atakuje kobiety na całym świecie. Jest on również drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet (dane WHO i OECD). Szansę wyleczenia zwiększa wykrycie raka piersi w początkowej fazie rozwoju, jednak na świecie nie było dotąd skutecznego sposobu na wczesną diagnozę tego nowotworu, szczególnie u młodych kobiet. Stosowana u nich ultrasonografia daje wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich, co skutkuje poddawaniem pacjentek niepotrzebnym biopsjom, a u kobiet po 40. roku życia występują trudności w dostrzeżeniu zmian nowotworowych podczas badań przesiewowych.

Technologia AILIS przynosi rozwiązanie tych problemów i pozwala praktycznie natychmiast wykryć najmniejsze oznaki nowotworu piersi oraz oszacować ryzyko rozwoju choroby. Krakowianin Michał Matuszewski, pomysłodawca i inicjator badań nad nową metodą, przed kilku laty zaangażował do współpracy wybitnych naukowców m.in. z ośrodka CERN pod Genewą, z Politechniki Gdańskiej, Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, ekspertów od inżynierii biomedycznej, lekarzy onkologów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (jednostki Breast Unit – centra leczenia chorób piersi), a także znakomitych polskich programistów. Wspólnymi siłami stworzono system monitorowania stanu zdrowia piersi AILIS. Wykorzystując sieci neuronowe sztucznej inteligencji, rozwiązania telemedyczne oraz parametryczne obrazowanie dynamiczne, Polacy zaprojektowali innowacyjne urządzenie wykrywające anomalie, które pojawiają się w piersiach, gdy rozwija się w nich nowotwór, jeszcze zanim guz przyjmie rozmiary pozwalające dostrzec go w innych badaniach.

Nowy system może nie tylko rozwiązać globalny problem z wczesnym rozpoznawaniem raka, ale także zapewnić kobietom w każdym wieku, z różnych kultur i społeczności, możliwość kontroli stanu zdrowia swoich piersi z odpowiednią częstotliwością. Zastosowana technologia pozwala wykonać badanie obrazowe w sposób bezdotykowy i bezbolesny, bez kompresji i szkodliwego promieniowania, nie tylko uwidaczniając wczesne oznaki raka piersi, ale także szacując prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór w przyszłości. Dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji procedur, standaryzacji oraz stworzeniu odpowiednich warunków do badania AILIS może z powodzeniem funkcjonować poza systemem opieki zdrowotnej – np. w centrach handlowych. System został tak zaprojektowany, aby zminimalizować liczbę kadry medycznej potrzebnej do obsługi, co jest niezwykle istotne w sytuacji braków kadrowych w ochronie zdrowia. AILIS wykonuje badanie piersi w zaledwie 4 minuty. System dysponuje własnym algorytmem gęstości piersi, który pozwala spersonalizować ryzyko zachorowania dla każdej kobiety. Wyposażono go też w cyfrowy awatar – jest nim wirtualny asystent, który dzięki sztucznej inteligencji omówi z pacjentką wynik badania i poinformuje o ryzyku zachorowania. Podczas kolejnych wizyt system AILIS porównuje wyniki z poprzednich i obecnych badań, wyciąga wnioski i przekazuje odpowiednie zalecenia, takie jak np. wizyta u lekarza celem dalszego postępowania diagnostycznego. Od momentu zakończenia badania AILIS do otrzymania wyniku w mobilnej aplikacji mija 10 minut. Oznacza to, że cała procedura (badanie + analiza) trwa około 15 minut.

Dotąd badacze przeprowadzili badania przedkliniczne, w których wzięło udział około 200 pań. Zastosowana metoda badawcza wykazała się w tej fazie 94-procentową czułością. Światowa premiera systemu planowana jest na targach medycznych w Dubaju w lutym 2024 r./oprac. ns/

źródło: Mercedes


Tagi:
Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive, AILIS, rak piersi

Zobacz podobne artykuły:

Aston Martin: 90 proc. aut spotkamy na drodze
kalendarz 23/06 2024

Aston Martin: 90 proc. aut spotkamy na drodze

Wiadomości / News

2024.06.23

To lepszy wynik niż w przypadku Mercedesa Klasy G.
Nowy Jeep Renegade w 2027 r.
kalendarz 22/06 2024

Nowy Jeep Renegade w 2027 r.

Wiadomości / News

2024.06.22

Jeep chce w 2027 r. sprzedawać o 50 proc. więcej aut niż w 2023 r.
Euro 2024 – możliwe utrudnienia na A2
kalendarz 15/06 2024

Euro 2024 – możliwe utrudnienia na A2

Wiadomości / News

2024.06.15

U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych.
Najnowsze artykuły:
 VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

Prezentacje / Nowości

2024.06.24

Czy nowy Golf R mocą zbliży się do takich aut jak Audi RS3 Sportback i Mercedes-AMG A45?
 Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.24

Rajd na mazurskich szutrach stanowi siódmą rundę WRC.
W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.24

Już 1 lipca w stolicy zaczynają obowiązywać normy emisji spalin dla pojazdów wjeżdżających do centrum.