Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Lexus w kosmosie
kalendarz 17/05 2020

Lexus w kosmosie

Ciekawostki / Lexus

Styliści przygotowali projekty siedmiu pojazdów i statków kosmicznych, jakimi moglibyśmy się poruszać, gdyby w przyszłości człowiek skolonizował Srebrny Glob.

Czy tym razem projektanci zbyt daleko wybiegli w przyszłość? Stanęli… na powierzchni Księżyca. Tak powstały projekty siedmiu pojazdów i statków kosmicznych, jakimi moglibyśmy się poruszać, gdyby w przyszłości człowiek skolonizował Srebrny Glob.

Prace stylistów Lexusa były odpowiedzią na zaproszenie do udziału w projekcie stworzonym w przez Document Journal, amerykański magazyn poświęcony kulturze i sztuce. Jego owocem stało się Lunar Design Portfolio – katalog skupiający pomysły najlepszych światowych projektantów z różnych branż i ukazujący ich wyobrażenia dotyczące życia na Księżycu. W interesującym wyzwaniu wzięło udział pięciu stylistów z europejskiego studia ED2 Toyoty i Lexusa. Tym samym, w którym pracowano nad Toyotą C-HR, czy futurystycznym Lexusem LF-30 Concept.

Zero Gravity

Ten przypominający motocykl pojazd wykorzystuje specjalny system – Magnetic Levitation, który w oparciu o pole magnetyczne wytwarzane przez Księżyc pozwala lewitować nad jego nierówną powierzchnią. Oczywiście Zero Gravity może się nad nią poruszać i to z niemałą prędkością, bo nawet 500 km/h. Konstrukcja pojazdu jest w pełni skoncentrowana na kierowcy, który steruje nim za pomocą elementów przypominających lejce. Zaś w stylistyce Zero Gravity można dostrzec kształty nawiązujące do charakterystycznej atrapy chłodnicy aut Lexusa. Autorem projektu jest Karl Dujardin i to właśnie jego dzieło znalazło się w drukowanym Lunar Design Portfolio.

Lexus Cosmos

Cosmos jest sporym statkiem przeznaczonym zarówno do dłuższych podróży kosmicznych, jak i krótszych tras wokół powierzchni Księżyca. Charakterystycznym elementem tej latającej jednostki o kształcie przypominającym wieczne pióro jest przeszklony segment. Pełni rolę obserwatorium, a także miejsca w którym można cieszyć się stanem nieważkości i zaznać „bezgrawitacyjnej kąpieli”. Na pokładzie nie zabrakło również komfortowej kabiny, a cały projekt pokazuje, jak kiedyś może wyglądać luksusowe podróżowanie w kosmosie. Projekt opracował Jean-Baptiste Henry.

Bouncing Moon Roller

Przyszłością są według projektantów Lexusa nie tylko statki latające, chociaż Bouncing Moon Roller może chwilami wznieść się na sporą wysokość. Ten niemal całkowicie okrągły pojazd bazuje na elastycznej powłoce wykonanej z nanorurek grafenowych i niczym piłka przeskakuje nad przeszkodami. Kabina oraz baterie zasilające jego silniki znajdują się w środku i są stabilizowane żyroskopowo. Bouncing Moon Roller jest dziełem Julien Marie.

Lexus Lunar Cruiser

Lunar Cruiser to prawdziwie wszechstronny pojazd. Wyposażono go w ogromne koła z grubymi oponami, którym niestraszne są duże i ostre skały. Koła można ponadto obrócić o 90 stopni, by statek niczym wielki dron wzniósł się nad powierzchnię Księżyca. Kabina Lexusa Lunar Cruiser ma opływowy kształt i wyraźnie nawiązuje do stylistki aut japońskiej marki, a w jej środku znalazło się oczywiście komfortowe wnętrze. Autorem tego projektu jest Keisuke Matsuno.

Lexus Lunar Mission

Projekt tego statku latającego stworzono z myślą o ludziach, którzy zamierzają odbyć swój pierwszy lota na Księżyc i stanąć na jego powierzchni. Charakterystycznym elementem jest jego lustrzana powierzchnia, która odbija widok przestrzeni kosmicznej w czasie lotu. Skrzydła Lexus Lunar Mission mają nietypowy, mocno zakrzywiony kształt i przypominają logo japońskiej marki. Twórcą tego projektu jest Yung Presciutti.

Lexus Moon Racer

Moon Racer jest kierowany do miłośników aktywnego tryby życia. Pojazd może poruszać się na różnych powierzchniach i niestraszne mu są skoki, wspinaczka czy jazda wyścigowa. Aby dodatkowo podkreślić wrażenia z jazdy, kierowcę otacza obszerna, przeszklona kopuła. Koncept Lexus Moon Racer jest również dziełem Yunga Presciuttiego.

Lexus Lunar

Lunar to zacznie większy pojazd, którego zadaniem jest ułatwienie bezpiecznego odkrywania kolejnych zakątków Księżyca. Jego konstrukcja składa się z dwóch części – dół stanowi platforma z sześcioma potężnymi i wytrzymałymi kołami, natomiast na górze znajduje się kabina osobowa. Górna część pojazdu może zostać odczepiona i posłużyć za pierwszą bazę dla księżycowej kolonii. Jest to jednocześnie trzeci projekt Yunga Presciuttiego./oprac. ns/

Foto: Lexus


Tagi:
Lexus, Lexus w kosmosie, Lexus na Księżycu, projekty Lexusa, Lunar Design Portfolio, Zero Gravity, Lexus Cosmos, Bouncing Moon Roller, Lexus Lunar Cruiser, Lexus Lunar Mission, Lexus Moon Racer, Lexus Lunar, Karl Dujardin, Jean-Baptiste Henry, Julien Marie, Keisuke Matsuno, Yung Presciutti

Zobacz podobne artykuły:

 Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy
kalendarz 01/06 2020

Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy

Wiadomości / Ciekawostki

2020.06.01

Słynna brytyjska marka będzie oferowała modele w skali 1:8.
Rozwiązania, które zawdzięczamy sportom motorowym
kalendarz 29/05 2020

Rozwiązania, które zawdzięczamy sportom motorowym

Wiadomości / Ciekawostki

2020.05.29

Nieważne, czy jeździsz rodzinnym vanem czy sportowym coupé. Twoje auto ma w sobie więcej z auta rajdowego lub wyścigowego, niż może się wydawać.
 Super auta greckiej policji lat 90.
kalendarz 23/05 2020

Super auta greckiej policji lat 90.

Wiadomości / Ciekawostki

2020.05.23

Grecja miała jedne z ciekawszych samochodów do walki m in. z ulicznymi wyścigami.
Najnowsze artykuły:
Kajetanowicz, Naja, Myszka i Kot na torze rallycrossowym

Kajetanowicz, Naja, Myszka i Kot na torze rallycrossowym

Wiadomości / Moto sport

2020.06.02

Czworo utytułowanych sportowców, tor rallycrossowy i walka o jak najlepszy wynik.
Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce o obecnej sytuacji i planach

Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce o obecnej sytuacji i planach

Wiadomości / Wydarzenia

2020.06.02

Podczas wideokonferencji Łukasz Zadworny omówił m.in. działania podjęte w sieci dealerskiej w świetle pandemii oraz najbliższe plany marki.
 Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy

Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy

Wiadomości / Ciekawostki

2020.06.01

Słynna brytyjska marka będzie oferowała modele w skali 1:8.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.