Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Lexus szykuje kolejny samochód elektryczny?
kalendarz 18/08 2020

Lexus szykuje kolejny samochód elektryczny?

News / Lexus

Nazwa jest już zarejestrowana.

Wygląda na to, że w ofercie Lexusa może wkrótce znaleźć się drugie auto na prąd. Do elektrycznego crossovera UX 300e ma dołączyć model o tajemniczej nazwie RZ 450e. Japońska marka zarejestrowała właśnie to oznaczenie w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Japończycy nie podają żadnych konkretów na temat nowych symboli. Dotychczasowa strategia nazewnicza Lexusa pozwala jednak wyciągnąć pewne wnioski. Lexus stosuje już literę R w nazwach modeli RX i RC. W przypadku tego pierwszego oznacza słowo Radiant, czyli „promienny” i nawiązuje do innowacyjnego charakteru modelu RX. Przypomnijmy, że auto było pierwszym luksusowym SUV-em we współczesnym rozumieniu. Literę X japońska marka rezerwuje dla wszystkich SUV-ów i crossoverów. RC to natomiast skrót od słów Radical Coupé, który oznacza po prostu radykalne coupé.

Połączenie RZ jest jednak całkowitą nowością w alfabecie japońskiej marki. Tym bardziej, że Lexus nie zastosował też dotąd w nazwie żadnego modelu litery Z. Mamy więc do czynienia z zupełnie nowym modelem. Amerykańskie media sugerują, że auto będzie najprawdopodobniej SUV-em. I trudno się dziwić takim podejrzeniom, skoro samochody tego typu tylko zyskują na popularności.

Oznaczenie 450e wydaje się być dużo łatwiejsze do rozszyfrowania. Lexus od samego początku charakteryzuje napędy stosowane w swoich autach przy pomocy liczb. Pierwotnie cyfry oznaczały wprost pojemność silnika – wyrażoną w litrach i pomnożoną przez 100. Tak samo jest do dzisiaj w przypadku modeli z jednostkami wolnossącymi. Symbol LC 500 oznacza auto z silnikiem o poj. 5.0. Sprawy komplikują się nieco, kiedy silnik otrzymuje dodatkowo turbosprężarkę lub współpracuje z napędem elektrycznym. Wtedy liczby symbolizują pojemność, jaką miałby wolnossący silnik o porównywalnych osiągach. Stąd oznaczenie 300 w przypadku Lexusa NX z turbodoładowanym, dwulitrowym silnikiem o mocy 238 KM, czy modelu RX 450h, który dysponuje 313-konnym napędem hybrydowym z jednostką V6 3.5.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia literowe. Symbol h w przypadku japońskiej marki oznacza układ hybrydowy, a litera e jest zarezerwowana do napędów elektrycznych. Doskonałym przykładem jest model UX 300e, czyli pierwsze auto Lexusa jeżdżące wyłącznie na prądzie. Elektryczny crossover dysponuje mocą 204 KM. Zgodnie z przytoczonymi przykładami możemy być niemal pewni, że Lexus RZ 450e będzie samochodem zasilanym z gniazdka o mocy przynajmniej 300 KM.

Pojawienie się kolejnego elektrycznego Lexusa na horyzoncie nie jest żadnym zaskoczeniem. Japońska marka i związana z nią Toyota już wcześniej zapowiadały zwiększenie inwestycji w napędy zelektryfikowane. Oznacza to nie tylko kolejne hybrydy, ale też wkład w rozwój wodorowych ogniw paliwowych i aut ładowanych wyłącznie z gniazdka. Do 2025 r. w ofercie Toyoty i Lexusa ma znaleźć się łącznie 10 modeli, które będą napędzane wyłącznie przez silniki elektryczne. Ponadto szefostwo Lexusa zakłada, że do tego czasu każdy model w ofercie marki będzie dostępny z napędem, który po części lub w całości będzie korzystał z energii elektrycznej./oprac. ns/

Foto: Lexus


Tagi:
Lexus, Toyota, RZ 450e, Lexus RZ 450e, samochody elektryczne, samochody elektryczne Lexusa, napęd elektryczny

Zobacz podobne artykuły:

 Bezpieczni za kółkiem - konkurs dla szkół z Kajetanowiczem
kalendarz 23/10 2020

Bezpieczni za kółkiem - konkurs dla szkół z Kajetanowiczem

Wiadomości / News

2020.10.23

Kajetan Kajetanowicz po raz drugi – wraz z Radiem ZET i Pirelli – organizuje akcję „Bezpieczni za kółkiem z Radiem ZET”.
Volkswagen ID.3 na piątkę
kalendarz 22/10 2020

Volkswagen ID.3 na piątkę

Wiadomości / News

2020.10.22

Elektryczny model VW otrzymał najwyższą notę w teście zderzeniowym Euro NCAP.
Mercedes wycofuje z oferty silnik 1.5 dCi
kalendarz 21/10 2020

Mercedes wycofuje z oferty silnik 1.5 dCi

Wiadomości / News

2020.10.21

Producent korzystał z jednostki wysokoprężnej Renault w modelach Klasy A i B.
Najnowsze artykuły:
 Rajd Barbórka odwołany

Rajd Barbórka odwołany

Wiadomości / Moto sport

2020.10.24

Organizator wydarzenia Automobilklub Polski opublikował komunikat dotyczący tegorocznej edycji rajdu.
Audi RS e-Tron GT na torze

Audi RS e-Tron GT na torze

Prezentacje / Concept Cars

2020.10.23

W najbliższą sobotę, w 24-godzinnym wyścigu w Spa, elektryczne Gran Turismo Audi stanie na czele stawki pojazdów podczas okrążenia formującego.
Volkswagen ID.3 na piątkę

Volkswagen ID.3 na piątkę

Wiadomości / News

2020.10.22

Elektryczny model VW otrzymał najwyższą notę w teście zderzeniowym Euro NCAP.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.