Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Które opony wybrać? Sezonowe czy całoroczne?
kalendarz 03/11 2018

Które opony wybrać? Sezonowe czy całoroczne?

Porady

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7°C, to znak dla części kierowców, że należy pomyśleć o zmianie opon z letnich na zimowe. O tej czynności z łatwością mogą zapomnieć właściciele samochodów z oponami całorocznymi.

Zima już nie zaskakuje kierowców – w październiku i listopadzie pojawiają się kolejki do serwisów wulkanizacyjnych, co oznacza, że właściciele aut pamiętają o wymianie opon przed opadami pierwszego śniegu. Nadal jednak wielu z nich zastanawia się, które opony są lepsze – sezonowe czy całoroczne. Dla kogo sprawdzą się poszczególne rodzaje opon?
Jeździsz w długie trasy przy zmiennej prędkości? Postaw na opony sezonowe

Dzięki odpowiednim mieszankom o dużej zawartości kauczuku i krzemionki oraz charakterystycznej budowie bieżnika (szerokie rowki obwodowe, rowki poprzeczne i lamelki) opony zimowe dają gwarancję dobrej przyczepności, elastyczności i przystosowania do warunków panujących zimą. Na opony zimowe decyduje się większość kierowców, nawet jeśli wiążę się to z zakupem aż 8 opon i ich dwukrotną wymianą w ciągu roku. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych, którzy pokonują w sezonie zimowym więcej niż 6 tys. kilometrów oraz jeżdżą po różnych nawierzchniach.

Opony sezonowe są przystosowane do intensywnej eksploatacji, zachowują dłużej swoją trwałość, wpływają na bardziej ekonomiczną jazdę (mniejsze zużycie paliwa) i zwiększają komfort podróży. Dodatkowo ich wymiana to również świetna okazja do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Wraz z założeniem nowego kompletu opon mechanik może sprawdzić felgi, wyważyć koła i skontrolować elementy zawieszenia.

Jeździsz tylko po mieście? Wybierz opony całoroczne
Dyskusja nad zaletami i wadami opon całorocznych jest ciągle aktualna. Jest to głównie spowodowane tym, że od opon uniwersalnych oczekuje się perfekcyjnej skuteczności w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dlatego powszechnie ten rodzaj opon uważa się za kompromis i oszczędne rozwiązanie dla kierowców jeżdżących małymi samochodami miejskimi w ekonomiczny sposób oraz głównie po mieście, przy pokonywaniu w ciągu roku niewielkich dystansów. Jeśli jeździsz po odśnieżonych drogach, często stoisz w korku i przebywasz w ciągu dnia więcej niż parę kilometrów, opony całoroczne nie niosą za sobą większego ryzyka, więc będzie to dla Ciebie ekonomiczne wyjście.

Opony całoroczne to wygodne rozwiązanie – chociażby ze względu na brak konieczności przechowywania nieużywanego kompletu opon oraz dwóch dodatkowych wizyty w warsztacie rocznie. Te udogodnienia to jednak tylko kompromis wobec opon sezonowych, które są lepiej przystosowane do warunków panujących na drogach. Przy wyborze opon warto kierować się przede wszystkim rozsądkiem – przeanalizować, jakie trasy pokonujesz w zimie, jak dużo jeździsz oraz jakie masz auto.
RED
Źródło: Norauto

 


Tagi:
opony zimowe czy całoroczne, Opony zimowe, opony całoroczne

Zobacz podobne artykuły:

Pudełko prawdę ci powie
kalendarz 21/01 2019

Pudełko prawdę ci powie

Warsztat / Porady

2019.01.21

Jak interpretować poszczególne symbole?
Zachowaj bezpieczeństwo w zimowych warunkach
kalendarz 15/01 2019

Zachowaj bezpieczeństwo w zimowych warunkach

Warsztat / Porady

2019.01.15

Śnieg i ujemna temperatura to sytuacje, w których należy zachować szczególną czujność na drodze.
Jak bezpiecznie transportować skuter śnieżny?
kalendarz 14/01 2019

Jak bezpiecznie transportować skuter śnieżny?

Warsztat / Porady

2019.01.14

Okres na ferie i odpoczynek w górach tuż tuż, dlatego już teraz warto wiedzieć, jak przewozić skuter śnieżny bezpiecznie i zgodnie z przepisami.
Najnowsze artykuły:
W 2018 r. Polacy kupili najwięcej nowych aut osobowych w XXI w.

W 2018 r. Polacy kupili najwięcej nowych aut osobowych w XXI w.

Wiadomości / Gorące tematy

2019.01.21

Jaki będzie 2019?
Pudełko prawdę ci powie

Pudełko prawdę ci powie

Warsztat / Porady

2019.01.21

Jak interpretować poszczególne symbole?
VW Golf Mk8 przyłapany

VW Golf Mk8 przyłapany

Wiadomości / News

2019.01.21

Użytkownik Instagrama, johannes.vag dostrzegł nowego Golfa w pełnej krasie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.