Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jak jeżdżą kobiety, a jak mężczyźni?
kalendarz 18/03 2015

Jak jeżdżą kobiety, a jak mężczyźni?

Warsztat / Bezpieczeństwo

Spośród 10 osób posiadających prawo jazdy 4 to kobiety, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Jednak wciąż powszechny jest stereotyp „kobiety za kierownicą”, która rzekomo powoduje wiele stłuczek, jeździ mało dynamicznie i nieporadnie. Jednak raporty dotyczące wypadków w Polsce obalają ten mit. Mężczyźni spowodowali w 2013 r. 74,1 proc. wypadków, a tylko 21,4 proc. z nich zdarzyło się z winy kobiet. 

Zbyt szybka jazda jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków (21,4 proc. w 2014 r.) Odpowiednia prędkość jest więc podstawą bezpiecznej jazdy, a w tym królują kobiety. Większość mężczyzn uważa siebie za bardzo dobrych kierowców, choć rzeczywistość jest zupełnie inna. Momentem, w którym dopiero zdajemy sobie sprawę, że nie mamy opanowanych wszystkich manewrów, jest stłuczka. Co zrobić, by nie bać się wsiąść za kierownicę i zminimalizować ryzyko kolizji w przyszłości? Warto skorzystać z udziału w zajęciach w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Podczas takiego kursu ćwiczy się konkretne umiejętności, nad którymi trzeba popracować. Celem szkolenia jest nauczenie prawidłowego reagowania w krytycznych sytuacjach oraz panowania nad pojazdem w różnych warunkach drogowych.

W samochodzie kierowcy często piją napoje, czy rozmawiają przez telefon (niestety nie zawsze przez zestaw głośnomówiący), co  jest później przyczyną stłuczek i kolizji -  niezależnie od płci. Największym problemem jest używanie  telefonów komórkowych podczas jazdy. W 2013 r.  89 143 kierowców dostało mandat za używanie telefonów komórkowych.

Zagapianie się na światłach jest za to głównym powodem mniej płynnej jazdy. Co robimy czekając na zielone światło? Kobiety często poprawiają makijaż, ale także, podobnie jak mężczyźni, czytają i wysyłają sms-y i sprawdzają maile. Urządzając w samochodzie „biuro”, chcą w ten sposób zaoszczędzić czas. To jednak pozorna oszczędność – w efekcie tworzą się jeszcze większe korki, a wszyscy uczestnicy ruchu docierają później do celu. Zdarza się również, że w trakcie postoju na światłach kobiety poprawiają swój makijaż. Jeśli jednak ich przerwa na makijaż zatamuje ruch na skrzyżowaniu, będzie to podstawą do mandatu. Za blokowanie skrzyżowania kara wynosi 300 zł.

 

Zobacz podobne artykuły:

Jak technologia 5G zmieni motoryzację?
kalendarz 11/06 2019

Jak technologia 5G zmieni motoryzację?

Warsztat / Technika

2019.06.11

Większość z nas spotkała się z określeniem 5G, ale czy na pewno wiemy, o co dokładnie chodzi?
Klimatyzacja - korzystaj świadomie
kalendarz 10/06 2019

Klimatyzacja - korzystaj świadomie

Warsztat / Porady

2019.06.10

Latem jednym z najbardziej cenionych elementów wyposażenia samochodu jest klimatyzacja.
Młodych kierowców gubi brawura i małe doświadczenie
kalendarz 05/06 2019

Młodych kierowców gubi brawura i małe doświadczenie

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.06.05

Młodzi kierowcy w wieku 18–24 lata stanowią największą grupę zarówno sprawców, jak i ofiar wypadków drogowych.
Najnowsze artykuły:
 Polacy to pragmatyczni kierowcy, ale z fantazją

Polacy to pragmatyczni kierowcy, ale z fantazją

Wiadomości / Gorące tematy

2019.06.17

Polacy podchodzą do jazdy samochodem bardzo pragmatycznie i traktują auto głównie jako narzędzie służące do przemieszczania się.
 Michał Rokita wygrał 50. Rajd Festiwalowy

Michał Rokita wygrał 50. Rajd Festiwalowy

Wiadomości / Moto sport

2019.06.16

Załoga Michał Rokita-Wojciech Habuda w Renault Clio wygrywa w swoim drugim wspólnym starcie w mistrzostwach Śląska.
Aston Martin DB5 Jamesa Bonda do kupienia

Aston Martin DB5 Jamesa Bonda do kupienia

Wiadomości / News

2019.06.16

Jeden z czterech egzemplarzy modelu DB5 znanego m. in. z filmu „Goldfinger”, wyposażony we wszystkie pomocne w pracy agenta 007 gadżety.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.