Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jak przygotować samochód na wiosnę?
kalendarz 09/03 2019

Jak przygotować samochód na wiosnę?

Porady

O czym pamiętać w kontekście przygotowań do wiosny, by cieszyć się bezproblemową i bezpieczną jazdą?

Zbliżająca wiosna to dobry moment dla kierowców na przygotowanie samochodu do użytkowania podczas tej pory roku. Każde auto wymaga gruntownej kontroli oraz - w razie potrzeby - wymiany elementów eksploatacyjnych. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę?

1. Wizyta na myjni

W czasie zimy standardową praktyką drogowców jest posypywanie dróg specjalną solą, przeznaczoną do rozpuszczania lodu. Miesza się ona zazwyczaj z błotem pośniegowym i zalega na ulicach. Efektem ubocznym jest osiadanie tej „mieszanki” na podwoziach samochodów. Najbardziej narażonymi miejscami są progi, felgi oraz elementy zawieszenia. Sól drogowa po dłuższym czasie może powodować korodowanie tych elementów, dlatego szczególnie istotne jest, by jak najszybciej się ich pozbyć. Najlepiej nada się do tego myjnia bezdotykowa z lancą o wysokim ciśnieniu. Strumieniem wody możemy błyskawicznie zmyć szkodliwą sól. Warto pamiętać, by podczas mycia nie skupiać się tylko na tym co widać, ale oczyścić także dolne części progów i elementy układu zawieszenia. Mycie auta na świeżym powietrzu uwarunkowane jest oczywiście temperaturą, która powinna być na plusie. W innym razie warto skorzystać z zabudowanej myjni automatycznej, która od razu wysuszy samochód.

2. Ogólne sprawdzenie stanu technicznego

„W kontekście przygotowania auta do wiosny warto sprawdzić jego ogólny stan techniczny. Najbardziej narażone na usterki są elementy układu kierowniczego i zawieszenia. Zimą z uwagi na wszechobecny śnieg i słabą widoczność niejednokrotnie zdarza się nam wjechać w dziurę, która może przyspieszyć zużycie takich podzespołów. W razie ich wymiany należy pamiętać o skontrolowaniu geometrii, która jest obligatoryjną czynnością serwisową po każdej ingerencji w układzie zawieszenia. Warto zweryfikować także stan hamulców oraz układu wydechowego. Dobrym pomysłem będzie wybranie się w tym celu do stacji diagnostycznej, która dysponuje odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi. Opcjonalnie można skorzystać z usług warsztatu, który obejrzy samochód na podnośniku i da nam jasną informację, czy jakieś elementy wymagają naprawy lub wymiany” – radzi Tomasz Góra, menadżer ds. rozwoju sieci serwisowych z firmy Elit Polska.

3. Zmiana opon na letnie

W okresie od listopada do lutego większość kierowców decyduje się na jazdę na oponach zimowych. Charakteryzują się one inną mieszanką gumy, która – w przeciwieństwie do opon letnich - twardnieje w dodatnich temperaturach. Zjawisko to przyspiesza zużycie opon zimowych, co obniża bezpieczeństwo jazdy oraz naraża nas na niepotrzebne wydatki. Takie opony trzeba będzie zmieniać częściej, dlatego przy temperaturze ok. 6 st. C warto założyć już opony letnie. Decydując się na opony używane pamiętajmy, by skontrolować ich stan (ewentualne odkształcenia, pęknięcia materiału), wiek (najlepiej do 5 lat) oraz głębokość bieżnika (minimalnie 2 mm). Wystrzegajmy się przy tym tanich zamienników, które zazwyczaj nie zapewniają odpowiednich właściwości jezdnych i szybko się zużywają. Opony to tak naprawdę jedyne elementy, które bezpośrednio łączą nasz samochód z jezdnią, więc ich jakość jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa.

4. Kontrola płynów i wycieraczek

„Sprawdzenie stanu technicznego auta powinno obejmować kontrolę stanu i poziomu płynów eksploatacyjnych. Spośród nich wyróżniamy olej silnikowy, płyn w układzie wspomagania kierownicy, hamulcowy, chłodzący oraz spryskiwaczy. Z technicznego punktu widzenia najmniej ważny jest płyn do spryskiwaczy, ale jego obecność, a tym samym możliwość oczyszczenia szyby i poprawy widoczności, to przecież nasze bezpieczeństwo. Należy także skontrolować stan wycieraczek – jeśli zimą zahaczały o lód, prawdopodobnie kwalifikują się do wymiany. Pamiętajmy także, że płyn hamulcowy jest higroskopijny, a to oznacza, że może zebrać się w nim woda. Zimą, w ujemnych temperaturach i wiosną, gdy wszystko się roztapia, jest on szczególnie narażony na to zjawisko. Płyn z nadmierną ilością wody obniża skuteczność układu hamulcowego.” – mówi Tomasz Góra.

5. Serwis układu klimatyzacji

Ostatnią rzeczą, której należy poświęcić uwagę przygotowując samochód do sezonu wiosennego jest układ klimatyzacji. Warto wspomnieć, że jego sporadyczne używanie jest ważne także zimą! Jeśli uruchomimy sprężarkę klimatyzacji po kilku miesiącach całkowitej bezczynności, możemy ją uszkodzić. Serwis klimatyzacji polega na uzupełnieniu czynnika chłodzącego, który najpierw maszyna odzyskuje w ilości, która pozostała w układzie, a następnie uzupełnia o tyle, ile brakuje do pełna. Wymienia się także olej smarujący i chłodzący sprężarkę oraz odgrzybia (ozonuje) układ. Przed przystąpieniem do procedury należy zweryfikować jego szczelność, o czym zapomina wiele nierenomowanych warsztatów. Dobrą praktyką jest także wymiana filtra przeciwpyłkowego, który stanowi integralną część układu klimatyzacji.


Tagi:
kontrola auta po zimie, przygotowanie samochodu do wiosny, sprawdzenie najważniejszych elementów w samochodzie

Zobacz podobne artykuły:

Piszczenie klocków hamulcowych – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?
kalendarz 08/10 2019

Piszczenie klocków hamulcowych – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

Warsztat / Porady

2019.10.08

Piszczenie hamulców to zjawisko często spotykane nie tylko w przypadku zużytych elementów układu hamulcowego, ale czasem także nowych.
Stłuczka wypożyczonym samochodem na minuty może słono kosztować
kalendarz 30/09 2019

Stłuczka wypożyczonym samochodem na minuty może słono kosztować

Finanse / Ubezpieczenia

2019.09.30

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia chroni przed kosztami.
Co warto wiedzieć o likwidacji szkody po wypadku na drodze?
kalendarz 24/09 2019

Co warto wiedzieć o likwidacji szkody po wypadku na drodze?

Finanse / Ubezpieczenia

2019.09.24

Jak w razie potrzeby sprawnie zgłosić szkodę z polisy OC?

Katalog firm

RE-NOWATOR profesjonalne oczyszczanie powierzchni

opolskie
ul. Szum 36
46-250 Wołczyn woj. Opolskie
Tel.: 723 869 666
https://re-nowator.pl/
Najnowsze artykuły:
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Hiszpanii

Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Hiszpanii

Wiadomości / Moto sport

2019.10.17

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak kilkanaście dni temu wrócili z Rajdu Walii, a już czeka ich kolejne wyzwanie.
Nowa Skoda Octavia na szkicach

Nowa Skoda Octavia na szkicach

Wiadomości / News

2019.10.17

Skoda ujawnia pierwsze szkice nowej generacji Octavii.
Andrzej i Maciej Lubiak w Rajdzie Żubrów

Andrzej i Maciej Lubiak w Rajdzie Żubrów

Wiadomości / Moto sport

2019.10.17

W ubiegłym roku ojciec i syn, Andrzej i Maciej Lubiak po raz pierwszy wystartowali wspólnie w Rajdzie Żubrów.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.