Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jak przekonać firmy do leasingu aut w nowej rzeczywistości podatkowej?
kalendarz 20/05 2019

Jak przekonać firmy do leasingu aut w nowej rzeczywistości podatkowej?

Leasing

W co drugiej firmie z sektora MŚP leasing jest jednym z najczęściej wybieranych modeli finansowania samochodów służbowych.

Z leasingu najchętniej korzystają firmy z branży handlowej (56,7 proc.), produkcyjnej (54,8 proc. wskazań) oraz transportowej (48 proc.). Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy w rozliczaniu leasingu samochodów osobowych.

Końcówka 2018 r. była jednym z najintensywniejszych okresów w branży samochodowej. Zmieniające się przepisy o PIT i CIT zmobilizowały niezdecydowanych do zakupu wysokiej klasy aut w leasingu, a dealerów samochodowych do wzmożonych wysiłków w finalizowaniu umów sprzedaży. Nowe przepisy mogą oznaczać w nowym roku mniejsze zainteresowanie zakupem samochodu, a tym samym spadek sprzedaży i osiąganych przez dealerów, czy firmy leasingujące auta wyników.

Limit 150.000 zł a różna dopuszczalna wartość samochodu

Mniej opłacalne warunki dotyczą przedsiębiorców, którzy po 1 stycznia 2019 kupią samochód osobowy, którego całkowita wartość przekracza 165 470 zł brutto (134 529 netto). Kwota ta została ustalona przez ustawodawcę dla użytkowników, którzy korzystają z auta w cyklu mieszanym, czyli zarówno w celach prywatnych jak i służbowych, w związku z czym zgodnie z przepisami mogą odliczyć sobie 50 proc. podatku VAT od raty leasingowej. Właśnie po dopuszczalnym odliczeniu otrzymujemy ustaloną kwotę limitu w wysokości 150 000 zł. Jeśli samochód nie będzie droższy, to cały czynsz inicjalny i raty – tak jak przed zmianą przepisów – będą w całości kosztem uzyskania przychodu. Z kolei dla firm, które korzystają z samochodów wyłącznie w celach służbowych i w związku z tym odliczają 100 proc. VAT, zwolnienie obejmuje zakup auta o wartości do 150 000 zł brutto. Identyczny limit dotyczy firm, które nie są płatnikami VAT.

W 2018 r. leasing był jednym z najczęściej wybieranych modeli finansowania samochodów służbowych. Z tego rozwiązania najchętniej korzystały firmy z branży handlowej (56,7 proc. wskazań), transportowej (48 proc. wskazań) oraz produkcyjnej (54,8 proc. wskazań).

Wyprzedaż rocznika

W branży motoryzacyjnej okres wyprzedaży rocznika zaczyna się już na początku listopada danego roku. W Polsce jednym z najważniejszych czynników kształtujących wartość auta jest rok produkcji, dlatego pierwsza połowa roku jest kluczowa dla dealerów samochodowych. To dla nich ostatni moment, by sprzedać pojazdy z poprzedniego roku, nie obniżając znacząco ich cen. Firmom zależy natomiast, aby nabyć nowy samochód w okazyjnej cenie, czyli niższej niż jeszcze w grudniu – możemy mówić tu o rabatach, które sprawią, że wartość samochodu nie przekroczy limitu podatkowego.

źródło: Contrust


Tagi:
leasing, leasingu aut w nowej rzeczywistości podatkowej

Zobacz podobne artykuły:

5 pytań, które najczęściej zadajemy firmom leasingowym
kalendarz 12/08 2019

5 pytań, które najczęściej zadajemy firmom leasingowym

Finanse / Leasing

2019.08.12

Leasing to forma finansowania samochodu, która staje się coraz popularniejsza zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw rozbudowujących flotę.
Chcesz wziąć auto w leasing?
kalendarz 03/04 2019

Chcesz wziąć auto w leasing?

Finanse / Leasing

2019.04.03

A zastanawiałeś się, co będzie, jeśli ulegnie ono zniszczeniu.
Leasing w Polsce dynamicznie się rozwija
kalendarz 07/01 2019

Leasing w Polsce dynamicznie się rozwija

Finanse / Leasing

2019.01.07

Dla wielu firm to jedyna możliwość inwestowania.
Najnowsze artykuły:
Nowe SUV-y od Volvo?

Nowe SUV-y od Volvo?

Wiadomości / News

2019.08.17

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, Volvo ma w planach kolejne modele.
Rajd Śląska 2019 – program

Rajd Śląska 2019 – program

Wiadomości / Moto sport

2019.08.17

W dniach 5-7 września odbędzie się największa na Śląsku impreza motosportowa.
Volkswagen T-Roc Cabriolet – przed debiutem

Volkswagen T-Roc Cabriolet – przed debiutem

Wiadomości / News

2019.08.17

VW ujawnił oficjalne zdjęcia modelu T-Roc z otwartym dachem. Premiera już we wrześniu we Frankfurcie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.