Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Hyundai Motorsport z mistrzowskim tytułem
kalendarz 19/11 2019

Hyundai Motorsport z mistrzowskim tytułem

Moto sport / Hyundai

Hyundai Motorsport zdobył swój pierwszy tytuł w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC), wygrywając klasyfikację producentów w sezonie 2019.

Załogi zespołu z Alzenau czterokrotnie wygrały i trzynaście razy pojawiły się na niższych stopniach podium - pozwoliło to na zdobycie 380 punktów i jednocześnie kończąc sezon z przewagą 18 punktów nad rywalami.

W drodze do tytułu w sezonie 2019 Hyundai Motorsport zwyciężył czterokrotnie – w Rajdzie Korsyki,  Rajdzie Argentyny, Rajdzie Sardynii i Rajdzie Hiszpanii. Hyundai i20 Coupe WRC trzynaście razy zdobywał miejsce na podium. Ostatnia runda sezonu WRC 2019, która miała odbyć się w Australii, została odwołana z powodu niszczycielskich pożarów buszu w regionie Nowej Południowej Walii.

Załoga Belgów w składzie Thierry Neuville oraz Nicolas Gilsoul wygrała trzykrotnie, co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji kierowców przez Neuville’a, natomiast Dani Sordo oraz Carlos del Barrio zdobyli swoje pierwsze zwycięstwo w barwach Hyundaia podczas Rajdu Sardynii.

Andreas Mikkelsen i Anders Jæger-Amland trzy razy stawali się na podium, odgrywając ważną rolę zwłaszcza w Rajdzie Argentyny, kiedy samochody Hyundai Motorsport zajęły dwa pierwsze miejsca. Doświadczeni kierowcy Sébastien Loeb i Daniel Elena zdobyli miejsce na podium podczas Rajdu Chile.

Zwycięstwo Hyundai Motorsport w klasyfikacji producentów jest wynikiem determinacji oraz intensywnych starań całego zespołu od początku istnienia firmy, założonej pod koniec 2012 r. Hyundai Motorsport właściwie od zera stworzył zespół WRC i zbudował zupełnie nowy samochód oparty na drogowym modelu i20. Po ponad roku wyczerpujących testów zespół zadebiutował w WRC w Rajdzie Monte Carlo w 2014 r.

Bezlitosna natura WRC dała o sobie znać już podczas pierwszego rajdu, gdy zmagań nie ukończył żaden ze zgłoszonych samochodów Hyundai Motorsport. Jednak kolejne starty zespołu były coraz lepsze. W Rajdzie Meksyku Thierry Neuville po raz pierwszy stanął na podium, natomiast podczas Rajdu Niemiec zespół wygrał w świetnym stylu - kierowcy Hyundai Motorsport zajęli zarówno pierwsze jak i drugie miejsce.

Chcąc utrzymać tempo rozwoju Hyundai Motorsport poświęcił rok 2015 na wzmocnienie formy, aby w sezonie 2016 powrócić do wygrywania. Dzięki zwycięstwom w Rajdzie Argentyny oraz Rajdzie Sardynii, Hyundai wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji producentów.

W kolejnych latach zespół Hyundai Motorsport rywalizował coraz ostrzej, a kierowcy często nadawali tempo i pretendowali do zwycięstwa. W 2017 r. załogi Hyundaia wygrały cztery razy, a w 2018 trzy razy, przy czym rzadko załogi znajdowały się poza podium.

Od początku 2019 r. zespół pod kierownictwem Andrei Adamo miał jasno postawiony cel - walkę o  pierwszy tytuł mistrza świata dla Hyundai Motorsport. Aby zaciętej rywalizacji zespół zbudował przewagę już na początku, by następnie ją powiększać i wreszcie objąć pierwsze miejsce w tabeli przed końcem sezonu.

Do Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC 2020, zespół przystąpi w nowym składzie./ns/


Tagi:
Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA WRC 2019, Hyundai Motorsport, Hyundai i20 Coupe WRC, Thierry Neuville, Nicolas Gilsoul, Dani Sordo, Carlos del Barrio, Andreas Mikkelsen, Anders Jæger-Amland

Zobacz podobne artykuły:

Hyundai wspiera szpital MSWiA
kalendarz 26/03 2020

Hyundai wspiera szpital MSWiA

Wiadomości / News

2020.03.26

Hyundai Motor Poland przekazał dziesięć samochodów Centralnemu Szpitalowi Medycznemu MSWiA w Warszawie, na potrzeby załogi szpitala w czasie walki z pandemią koronawirusa.
Audi RS 5 DTM w nowych szatach
kalendarz 24/03 2020

Audi RS 5 DTM w nowych szatach

Wiadomości / Moto sport

2020.03.24

Audi RS 5 DTM przed nowym sezonem DTM 2020.
Zawodnicy zostali w domu ale nadal mogą przygotowywać się do sezonu
kalendarz 21/03 2020

Zawodnicy zostali w domu ale nadal mogą przygotowywać się do sezonu

Wiadomości / Moto sport

2020.03.21

Koronawirus zatrzymał cały motorsport w garażach. Jednak w świecie sportu to właśnie kierowcy rajdowi i wyścigowi mają możliwości, by utrzymać się w wysokiej formie.
Najnowsze artykuły:
 Koronawirus osłabi rynek aut używanych…

Koronawirus osłabi rynek aut używanych…

Używane

2020.03.28

… ale można liczyć na jego wzrost w długim okresie czasu.
 Immobilizer – co to jest i jaka jest jego zasada działania?

Immobilizer – co to jest i jaka jest jego zasada działania?

Warsztat / Technika

2020.03.28

Eksperci są zgodni – nie istnieje urządzenie, które uniemożliwiłoby kradzież samochodu. Są jedynie takie, które mogą ją utrudnić lub wydłużyć proces, przez co zwiększa się szansa wykrycia incydentu.
Czy Cristiano Ronaldo kupił Bugatti Centodieci?

Czy Cristiano Ronaldo kupił Bugatti Centodieci?

Wiadomości / News

2020.03.28

Bugatti sprzedało wszystkie 10 sztuk modelu Centodieci, zanim jeszcze został oficjalnie zaprezentowany ubiegłego podczas Pebble Beach. Czy Ronaldo jest jednym z nabywców?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.