Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Europejczycy w samochodach
kalendarz 20/07 2020

Europejczycy w samochodach

Gorące tematy

Bułgar za dzienne zarobki przejedzie 523 km, Monakijczyk prawie 7000 km.

3,5 razy częściej ginie człowiek na drodze w Polsce niż w Szwajcarii. Choć pojawią się np. głosy odnośnie liczby ludności w obu krajach, co też jest prawdą. Tyle, że nie o to chodzi w tym przypadku. Polacy jeżdżą blisko 14-letnimi samochodami i mogą sobie pozwolić na krótkie podróże. Za swoje dzienne zarobki Polak przejedzie około 750 km. Szwajcar tymczasem dotrze na sam kraniec Europy, pokonując ponad 3400 km.

W wakacje 2020 zmuszeni jesteśmy do odwrotu od tradycyjnego transportu zbiorowego. Europejczycy wsiądą więc w samochody i wyruszą w podróż, dlatego eksperci rankomat.pl sprawdzili, jak ona może wyglądać. Jak kosztowne jest podróżowanie autem osobowym? To zależy. Ceny benzyny w krajach europejskich różnią się między sobą znacząco. Cena paliwa w Bułgarii to jedynie 60 proc. ceny w Monako. Ale gdy porównać poziom zarobków, to okaże się, że mieszkańcy Monako, mimo wysokich cen paliwa, dużo dalej dojadą, tankując bak za swoje dzienne zarobki.

Zdecydowanie najtańszą benzynę tankują mieszkańcy Europy Środkowo - Wschodniej. Oni jednak także zdecydowanie najmniej zarabiają.  Mieszkańcy najbogatszego Monako dziennie zarabiają 21 razy więcej niż przeciętny Bułgar. Niemiec, średnio zarobi ponad 3 razy więcej niż mieszkający po sąsiedzku Polak.

Dysproporcje w odległości, jaką przejadą za dziennie zarobki mieszkańcy poszczególnych krajów, są ogromne. Dzienne zarobki przeciętnego Bułgara pozwolą mu na zakup paliwa (w cenach lokalnych) na 523 km trasy. Polak pojedzie nieco dalej - 754 km. Mieszkaniec Monako ruszy w prawdziwie daleką trasę - 6850 km.

Daleko - czyli gdzie?

Załóżmy zatem, że ów europejski peleton rusza z jednego miejsca - z Warszawy. Dokąd dojadą statystyczni mieszkańcy każdego z krajów? Wszyscy mają do dyspozycji taką ilość paliwa, jaką uda im się kupić za swoje dzienne zarobki.

Mieszkaniec Hiszpanii: do Zurychu
Mieszkaniec Francji: Mediolan
Mieszkaniec  UK: Lyon
Mieszkaniec Polski: Lipsk
Mieszkaniec Niemiec: Monako
Mieszkaniec Monako: Dakar
Mieszkaniec Bułgarii: Rauen
Mieszkaniec Szwajcarii: Gibraltar
Mieszkaniec Rumunii: Brandenburg
Mieszkaniec Norwegii: Valladolid
Mieszkaniec Szwecji: La Rochelle
Mieszkaniec Czech: Münster
Mieszkaniec Włoch: Nijmegen
Mieszkaniec Holandii: Paryż
Mieszkaniec Portugalii: Lehrte

Podczas gdy statystyczny Polak dojedzie niedaleko poza granice swojego kraju, mieszkaniec Monako dotrze aż do dalekiego Dakaru, a Szwajcar na styk Europy i Afryki.

Czym ruszą w podróż? Ile lat ma statystyczne auto?

Oczywiście, to nie jest pytanie wyłącznie o komfort podróży, ale przede wszystkim o jej bezpieczeństwo. Najmłodszą flotę samochodów osobowych w Europie mają mieszkańcy Luksemburga oraz Wielkiej Brytanii, nawet Szwajcarzy jeżdżą statystycznie starszymi samochodami. „Polskie” samochody są na tle Europy stare, ale do najstarszych im daleko. Europa Środkowo-Wschodnia wciąż jeździ pojazdami bardzo starymi. Rekord należy do Bułgarów, gdzie średni samochód ma ponad 20 lat.

Jak bezpiecznie podróżują mieszkańcy Europy?

Najwyższa śmiertelność na milion mieszkańców występuje w Rumunii - 96 zgonów na 1 mln mieszkańców, natomiast najbezpieczniej na drodze można czuć się w Norwegii (20 zgonów/1 mln mieszkańców).  Polski wynik (77 zgonów/ 1 mln mieszkańców) jest co prawda znacznie lepszy niż rumuński, ale daleko nam do krajów takich jak Wielka Brytania, czy Niemcy.

Za różnice w śmiertelności odpowiadają: poziom wyszkolenia, kultura jazdy, stan dróg, stan pojazdów, a także przepisy obowiązujące na terenie danego kraju oraz skuteczność ich egzekwowania.

Polska popularniejsza od Malty

Jeśli chodzi o preferencje podróżnicze mieszkańców Unii Europejskiej to zdecydowana większość ich wyjazdów to wycieczki krajowe. Jedynie 29,5 proc. wszystkich podróży to wycieczki za granicę kraju pochodzenia. Kraje, które wyróżniają się tym, że większość podróży ich mieszkańców to te zagraniczne to Belgia, Luksemburg, Malta i Słowenia.

Najpopularniejszym celem podróży dla mieszkańców UE jest Hiszpania (ponad 20 proc. wyjazdów zagranicznych mieszkańców Unii). Na drugim miejscu znalazły się Włochy (ponad 15 proc.), podium zamyka Francja (niecałe 9 proc.). Polska zajmuje 10 miejsce, jako cel podróży bardziej popularny niż Malta, Czechy czy Cypr. Poza Unią Europejską najczęstsze cele podróży to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Szwajcaria. A więc i tak, przede wszystkim Europa.

Podróż za 216 euro

Średnie wydatki  Europejczyków na jedną podróż rozciągają się od 135 do 827 euro. Najwięcej wydają Norwegowie, mieszkańcy Luksemburga i Szwajcarii. Najmniej mieszkańcy Europy Środkowo – Wschodniej: Rumuni, Czesi i Bułgarzy. Polacy wydają stosunkowo niewiele – 216 euro, to więcej niż Węgrzy, czy Portugalczycy, ale mniej niż Litwini czy Słoweńcy.

źródło: Rankomat.pl


Tagi:
wyjazdy samochodem, na wakacje samochodem, autem po Europie

Zobacz podobne artykuły:

PKN Orlen będzie kontrolował rafinerie, stacje benzynowe, gaz i elektrownie
kalendarz 03/08 2020

PKN Orlen będzie kontrolował rafinerie, stacje benzynowe, gaz i elektrownie

Wiadomości / Gorące tematy

2020.08.03

Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen.
 Dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego
kalendarz 31/07 2020

Dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego

Wiadomości / Gorące tematy

2020.07.31

Zainteresowanie niższe niż przewidziany budżet.
Przewoźnicy autokarowi w głębokim kryzysie
kalendarz 27/07 2020

Przewoźnicy autokarowi w głębokim kryzysie

Wiadomości / Gorące tematy

2020.07.27

Połowie firm w branży grozi upadłość, a bez pracy może zostać nawet 8 tys. osób.
Najnowsze artykuły:
 Nowe twarze i nowe rajdówki w Motul HRSMP

Nowe twarze i nowe rajdówki w Motul HRSMP

Wiadomości / Moto sport

2020.08.05

16 załóg w rajdówkach sprzed lat wzbogaci stawkę Marma 29. Rajdu Rzeszowskiego.
Thomas Schäfer nowym szefem Skoda Auto

Thomas Schäfer nowym szefem Skoda Auto

Wiadomości / News

2020.08.05

Z dniem 3 sierpnia br. Schäfer został prezesem zarządu Skoda Auto, zastępując jednocześnie Bernharda Maiera po prawie pięciu latach na tym stanowisku.
 VW Caddy mini kamper – Spanie pod gwiazdami

VW Caddy mini kamper – Spanie pod gwiazdami

Prezentacje / Concept Cars

2020.08.04

Volkswagen Samochody Dostawcze prezentuje pierwsze rysunki i informacje na temat modelu będącego następcą Caddy Beach.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.