Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Eksperci, aspirujący i nowicjusze
kalendarz 25/03 2021

Eksperci, aspirujący i nowicjusze

Eksploatacja

Starter24 zbadał umiejętności polskich kierowców.

Panuje powszechna opinia, że polscy kierowcy są pewni siebie i przekonani o swoich wysokich umiejętnościach. Czy jest to równoznaczne ze znajomością obsługi samochodu oraz najnowszych systemów wsparcia kierowcy? Okazuje się, że tylko co piątego kierowcę, można uznać za prawdziwego „eksperta”, a 40 proc. z nich konsultuje się w sprawie obsługi samochodu. Starter24, firma z branży car assistance, będąca częścią międzynarodowej grupy ARC Europe, opublikowała właśnie wyniki swojego badania.

Ocena umiejętności a znajomość obsługi samochodu

Aż 71 proc. badanych ocenia siebie jako dobrych kierowców (w tym 16 proc. jest zdecydowanie o tym przekonanych). Bardziej pewni swoich umiejętności są mężczyźni i najmłodsi kierowcy, ale także respondenci w wieku 18-24 lata. Dotyczy to także najbardziej doświadczonych osób, które prawo jazdy posiadają już od ponad 20 lat.

Konsultacje w sprawie obsługi samochodu

40 proc. ankietowanych kierowców deklaruje, że zdarzyło im się konsultować z kimś w sprawie obsługi samochodu. Nieco częściej dotyczy to mężczyzn, a także badanych w wieku 35-44 lata. Najczęściej była to rozmowa ze znajomym lub z mechanikiem, natomiast kobiety zasięgały rady swoich partnerów. Co ciekawe, tylko 3 proc. badanych konsultuje się z ubezpieczycielem, a tylko co piąty ze swoim dealerem/serwisem.

Awarie samochodu

32 proc. badanych kierowców przyznaje, że przydarzyła im się awaria samochodu. W takiej sytuacji najwięcej badanych próbowało samodzielnie poradzić sobie z problemem. Prawie co trzecia osoba postanowiła skonsultować się ze znajomym lub mechanikiem czy serwisem.  Samodzielnie próbowali naprawić auto przede wszystkim mężczyźni (40 proc.), kobiety w tej sytuacji najczęściej decydowały się na skorzystanie z usługi assistance (51 proc.).

Osoby, które do tej pory nie miały awarii samochodu, najczęściej uważają, że w takiej sytuacji zadzwoniłyby do bliskich – rodziny bądź znajomych (54 proc.). Panowie częściej niż kobiety próbowaliby także samodzielnej naprawy (42 proc.), ale również częściej wskazują na skorzystanie z assistance.

„Cieszy nas fakt, że jest grupa kierowców, którzy wykorzystują assistance w awaryjnych sytuacjach, bo to pomaga szybciej odzyskać mobilność. Część prostych problemów możemy rozwiązać zdalnie. Najczęściej telefonicznie pomagamy klientom usunąć awarie dotyczące zatrzaśniętej klapki wlewu paliwa, systemu bezkluczykowego, komunikatów na desce rozdzielczej czy uzupełnienia płynów. Z kolei na drodze usuwamy awarie związane z akumulatorem (ponad 52 proc.), uszkodzoną oponą (18 proc.), dostępem do samochodu (kluczyk/pilot), układem elektrycznym i płynami eksploatacyjnymi” – komentuje wyniki badania Mikołaj Siwecki, Kierownik Sieci ze Starter24.

Jacy są polscy kierowcy?

Polacy przeciętnie znają się na codziennej obsłudze samochodu. Średnio ich umiejętności zostały ocenione w badaniu na 5,6 w 10-stopniowej skali. Okazuje się, że tylko co piątego kierowcę można uznać za prawdziwego „eksperta” (20 proc. badanych). Stosunkowo dużą grupę stanowią aspirujący, czyli kierowcy z umiarkowaną wiedzą z zakresu obsługi samochodu (38 proc.). Największą grupą wśród badanych kierowców są nowicjusze (42 proc.). W większości oceniają samych siebie jako raczej słabych kierowców i mają najmniejszą wiedzę z zakresu codziennej obsługi samochodu.

W jaki sposób to zbadano? Respondentów pytano o znajomość kontrolek na desce rozdzielczej oraz deklarowaną wiedzę z zakresu obsługi samochodu. Wybrano 11 kontrolek, które występują w większości nowoczesnych samochodów, a z którymi kierowcy mają czasami problem (np. ABS i stabilizacja toru jazdy, awaria świec żarowych, awaria silnika).

Z kolei do oceny wiedzy z zakresu obsługi samochodu wybrano 10 najpopularniejszych czynności, które kierowca może sam wykonać przy codziennej eksploatacji pojazdu (np. uzupełnienie płynów, wymiana baterii w pilocie, wymiana koła czy podłączanie akumulatora do innego źródła zasilania).

- „Wyniki badania wskazują, że polscy kierowcy pomimo wysokiego przekonania o swoich umiejętnościach potrzebują wsparcia zarówno w przypadku awarii, jak i codziennej obsługi samochodu. Naszym zdaniem, takim wsparciem powinny być usługi assistance. Już teraz znaczącą część awarii potrafimy usuwać zdalnie i na drodze. W niedalekiej przyszłości, korzystając z funkcjonalności „connected car”, udostępnimy rozwiązania do przewidywania i zapobiegania awariom – mówi Paweł Zawisza, Business Development Director w Starter24. Warto też zwrócić uwagę na ciągle bardzo duże możliwości dla firm ubezpieczeniowych, leasingowych czy dealerów, w zakresie codziennego wsparcia kierowcy, czyli budowania świadomości i punktów kontaktu z klientem. Jako dostawca usług assistance (a szerzej mobilności) już teraz oferujemy rozwiązania, które wspierają kierowców oraz zapewniają im spokój i pewność na drodze” – podsumowuje Zawisza.

źródło: Starter24


Tagi:
umiejętności polskich kierowców, polscy kierowcy, znajomość obsługi samochodu

Zobacz podobne artykuły:

Czy stać nas na samochody?
kalendarz 29/02 2024

Czy stać nas na samochody?

Warsztat / Eksploatacja

2024.02.29

Nawet 50 proc. wartości. Tyle może kosztować roczne utrzymanie używanego auta.
 Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
kalendarz 04/12 2023

Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Warsztat / Eksploatacja

2023.12.04

Brak przeglądu może słono kosztować.
Przygotuj swój samochód do zimy
kalendarz 02/11 2023

Przygotuj swój samochód do zimy

Warsztat / Technika

2023.11.02

Nieubłagalnie zbliża się okres w którym szczególnie musimy zadbać o swoje samochody. Pora jesienno – zimowa rządzi się swoimi prawami, dlatego nie czekajmy do ostatniej chwili z niezbędnymi czynnościami które pozwolą w pełni...

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
AC vs coraz droższe naprawy aut

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
Elektryzujące oferty wyprzedażowe Nissana ARIYA

Elektryzujące oferty wyprzedażowe Nissana ARIYA

Wiadomości / News

2024.02.29

Z początkiem roku Astara – oficjalny importer Nissana – obniżył ceny flagowego, w pełni elektrycznego crossovera Nissana ARIYA. Klienci mogą teraz skorzystać z atrakcyjnych ofert wyprzedażowych, oszczędzając nawet do 44 000 z...
Ponownie żółty

Ponownie żółty

Prezentacje / Nowości

2024.02.29

W ramach odświeżenia modelu w połowie cyklu jego życia Nissan ponownie wprowadza żółty kolor nadwozia do swojego miejskiego crossovera.