Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Dublet VW na pożegnanie WRC
kalendarz 23/11 2016

Dublet VW na pożegnanie WRC

Wiadomości / Moto sport / slider

Volkswagen kończy udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata podwójnym zwycięstwem.

Niemiecki zespół żegna się z cyklem WRC jako Rajdowy Mistrz Świata, odnosząc 43. Zwycięstwo. W Australii Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger do szeregu zwycięstw dodali jeszcze jedno.

Na 94,1 proc. trasy o łącznej długości odcinków specjalnych wynoszącej 283,36 km w peletonie World Rally Cars, prowadziła załoga Mikkelsen/Jaeger. Ich zacięty pojedynek z czterokrotnymi mistrzami świata, załogą Ogier/Ingrassia, należał do najbardziej widowiskowych w sporcie rajdowym ostatnich lat. I to mimo faktu, że żadna z tych załóg nie wyruszała na trasę z dogodnej pozycji.

oryg_vw-australia-jpg

Wygrywając ostatni rajd sezonu Mikkelsen i Jaeger osiągnęli właśnie to, co z ich punktu widzenia było konieczne, żeby zapewnić sobie drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Ich rywale w walce o tytuł wicemistrzów, Thierry Neuville/Nicolaus Gilsoul (Hyundai) nie zamierzali jednak się poddać i zajęli ostatecznie trzecie miejsce w rajdzie – za Mikkelsenem/Jaegerem i Ogierem/Ingrassią. Wystarczyło im to, by obronić swoją pozycję w klasyfikacji generalnej.

Rajd Australii nie okazał się niestety szczęśliwy dla załogi Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila startującej w trzecim Polo R WRC. Już na początku rajdu lekko zahaczyli autem o barierę na moście i uszkodzili zawieszenie. Mimo straty ponad 7 minut ubiegłorocznym wicemistrzom udało się ponownie zdobyć punktowane miejsce i zakończyć rajd na dziewiątej pozycji.

oryg_vw-kierowcy-jpg

W Australii na Power Stage – ostatnim odcinku specjalnym, na którym trzej najlepsi kierowcy i piloci zdobywają dodatkowe punkty, po raz 39. najlepszy czas uzyskał duet VW – Sebastien Ogier/Julien Ingrassia. W ciągu minionych czterech lat dodatkowe punkty wędrowały na konto zespołu z Wolfsburga 92 razy. Dla Ogiera/Ingrassi był to 33. najlepszy czas na Power Stage’u w ich karierze.

Powiedzieli po Rajdzie Australii: Sebastien Ogier (VW Polo R WRC: „Pod koniec oesu Wedding Bells za daleko wyjechałem w lewym zakręcie i obróciłem auto. W wielkiej chmurze kurzu musiałem przede wszystkim zorientować się, w którą stronę prowadzi trasa. Straciliśmy przez to około 20 sekund. Ale niczego nie żałuję. Julien i ja przez cały weekend jechaliśmy dużo ryzykując i stoczyliśmy wspaniałą walkę z Andreasem. Zasłużył na to zwycięstwo. I tak najważniejsze, że nasz fantastyczny zespół żegna się z Rajdowymi Mistrzostwami Świata zwycięstwem, to dla mnie bardzo wzruszająca chwila. Wiele zawdzięczam zespołowi, Volkswagen Motorsport był dla mnie i Juliena jak rodzina. Zawarłem tu mnóstwo przyjaźni i nigdy nie zapomnę chwil przeżytych wspólnie w ciągu tych czterech lat. Kończy się wspaniała podróż, jestem dumny, że mogłem w niej uczestniczyć”.

Andreas Mikkelsen (VW Polo R WRC): „To wspaniały weekend i wymarzony rezultat na zakończenie sezonu. Dzisiaj był szczególny dzień, bo po raz ostatni wystąpiliśmy jako jeden zespół. Tak bardzo chciałem wygrać ten rajd dla Volkswagena! Naprawdę wspaniale, że mi się to udało. Volkswagen to zespół, który dał mi szansę na wejście do najwyższej rajdowej ligi, mocno mi zaufali i stworzyli wspaniałe możliwości. To już na zawsze zajmie specjalne miejsce w moim sercu. W tym ostatnim rajdzie wszystko dobrze się złożyło, wszystko, naprawdę wszystko, doskonale zadziałało – to po prostu najlepsze, co osiągnęliśmy wspólnie podczas czterech lat w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Fakt, że nie zdobyłem tytułu wicemistrza, to z jednej strony szkoda, z drugiej jednak strony nie jest to aż tak ważne. Bo gdybym mógł wybrać czy chcę wygrać nasz ostatni wspólny rajd, czy zostać wicemistrzem świata, na pewno wybrałbym zwycięstwo w rajdzie”.

oryg_vw-meta-jpg

Sven Smeets, dyrektor Volkswagen Motorsport: „Dzisiaj jest wielki dzień dla Volkswagena, ale też czas rozstania z Rajdowymi Mistrzostwami Świata. Pożegnać się z nimi odnosząc podwójne zwycięstwo to naprawdę wspaniała rzecz. Mimo trudnej sytuacji cały zespół aż do ostatniego serwisu, do ostatniego metra dał z siebie wszystko i pracował absolutnie profesjonalnie. Jestem niesamowicie dumny z tego, czego dokonaliśmy podczas Rajdu Australii, ale też ze wszystkich osiągnięć w ciągu ostatnich czterech lat. Wielkie podziękowania dla wszystkich w Hanowerze, w Wolfsburgu i tutaj na miejscu, a także dla naszych partnerów, którzy się do tego przyczynili. Wiele osiągnęliśmy i z dużą pewnością siebie otwieramy kolejny rozdział naszej przyszłości w sporcie samochodowym”.

Rajd Australii – wyniki: 1. Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N), Volkswagen, 2h 46m 05.7s 2. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen, + 14.9s 3. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Hyundai, + 1m 12.6s 4. Hayden Paddon/John Kennard (NZ/NZ), Hyundai, + 1m 26.7s 5. Dani Sordo/Marc Martí (E/E), Hyundai, + 1m 28.3s 6. Mads Østberg/Ola Fløene (N/N), Ford, + 1m 41.5s 7. Ott Tänak/Raigo Mõlder (EST/EST), Ford, + 3m 04.3s 8. Esapekka Lappi/Janne Ferm (FIN/FIN), Škoda, + 7m 32.3s 9. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen, + 7m 56.9s 10. Lorenzo Bertelli/Simone Scattolin (I/I), Ford, + 8m 00.1s

Rajd Australii – wyniki Power Stage: 1. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen 3m 36.8s 2. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Hyundai + 1.2s 3. Dani Sordo/Marc Martí (E/E), Hyundai + 2.7s

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), punktacja: Kategoria kierowców: 1. Sébastien Ogier, 268 pkt 2. Thierry Neuville, 160 pkt 3. Andreas Mikkelsen, 154 4. Hayden Paddon, 138 5. Dani Sordo, 130 6. Jari-Matti Latvala, 112 7. Mads Østberg, 102 8. Ott Tänak, 88 9. Kris Meeke, 64 10. Craig Breen, 36

Kategoria producentów: 1. Volkswagen Motorsport, 377 pkt 2. Hyundai Motorsport, 312 pkt 3. Volkswagen Motorsport II, 163 4. M-Sport, 162 5. Hyundai Motorsport N, 146 6. DMACK, 98 7. Jipocar Czech National Team, 18 8. Yazeed Racing, 4

Zobacz podobne artykuły:

 Nasser Al-Attiyah: „To dla nas fantastyczny rezultat...”
kalendarz 19/01 2021

Nasser Al-Attiyah: „To dla nas fantastyczny rezultat...”

Wiadomości / Moto sport

2021.01.19

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel, którzy zajęli drugie miejsce ze stratą niespełna 14 minut do zwycięzcy, Stephane’a Peterhansela.
 Niepokojące wyniki kontroli warszawskich taksówek
kalendarz 19/01 2021

Niepokojące wyniki kontroli warszawskich taksówek

Wiadomości / Gorące tematy

2021.01.19

Ponad 17 tys. licencjonowanych taksówek jeździło po ulicach Warszawy w 2020 r. W ponad 40 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości.
Audi Sport customer racing  - plany na rok 2021
kalendarz 18/01 2021

Audi Sport customer racing - plany na rok 2021

Wiadomości / Moto sport

2021.01.18

W kalendarzu m.in. Intercontinental GT Challenge i wyścig 24h na Nürburgring.
Najnowsze artykuły:
 Nasser Al-Attiyah: „To dla nas fantastyczny rezultat...”

Nasser Al-Attiyah: „To dla nas fantastyczny rezultat...”

Wiadomości / Moto sport

2021.01.19

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel, którzy zajęli drugie miejsce ze stratą niespełna 14 minut do zwycięzcy, Stephane’a Peterhansela.
Odcinkowy pomiar prędkości na A1

Odcinkowy pomiar prędkości na A1

Wiadomości / News

2021.01.19

Odcinkowy pomiar prędkości już niedługo zacznie funkcjonować na budowanej autostradzie A1.
Audi Sport customer racing  - plany na rok 2021

Audi Sport customer racing - plany na rok 2021

Wiadomości / Moto sport

2021.01.18

W kalendarzu m.in. Intercontinental GT Challenge i wyścig 24h na Nürburgring.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.