Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?
kalendarz 23/11 2022

Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?

Testy / Testy / Dacia

Duster pojawił się na rynku w 2010 roku. Rumuński SUV z francuskim silnikiem od Renault i sporą dawką japońskiej technologii od Nissana szybko zawojował rynki. W Polsce pomimo chorób wieku dziecięcego pojazd cieszył się olbrzymią popularnością. Nie inaczej było z debiutującą w 2017 roku II generacją samochodu. Popularność pojazdu firma z Pitesti dyskontuje pierwszym liftingiem, który miał miejsce w 2021 roku…

Dokładnie 4 lata od premiery handlowej rumuńsko-francuska terenówka z odrobiną japońszczyzny doczekała się liftingu. Ten jak to zazwyczaj lifting był dość delikatny, w wyniku którego Dacia otrzymała nowe przednie reflektory. Dzięki liftingowi zmienił się nieco ich kształt i wkład. LED-y do jazdy dziennej są od teraz w kształcie litery Y.

Delikatnie, ale w sposób widoczny zmienił się też kształt atrapy. W efekcie, grill przechodzi bardzo płynnie w lampy. Dodatkowo, atrapę zdobią całkiem ładne chromy. Tak jak lampy przednie, zmienił się też wygląd lamp tylnych. Już nie przypominają tych z Jeepa Renegade. Podobnie jak przednie mają wkład w kształcie litery Y. Z drobnych mian „scenograficznych” mamy też nowy wzór felg i nowy lakier.

W kokpicie zmian niewiele
Szkoda, bo choć jest prosty i ergonomiczny, nieco brak mu stylistycznego polotu. Nadal jest składanych z nieco zbyt twardych plastików. Ale wracając do zmian: po pierwsze auto ma wreszcie podłokietnik. Do tego regulowany. Dodatkowo kryje niewielki, ale bardzo przydatny schowek.

Ergonomię a zasadzie obsługę infotainmentu poprawia zmodyfikowany wyświetlacz komputera pokładowego. Jest o cal większy i lepiej wkomponowany w deskę. Jako fan jazdy na tempomacie doceniam zmianę sterowania tym przydatnym gadżetem. Od teraz odpowiedzialne za sterowanie nim przyciski przeniesiono z konsoli na kierownicę. 

Oczywiście, przy okazji liftingu autu nie urosło. Oznacza to, że pod względem przestronności i funkcjonalności nic się nie zmieniło. Auto oferuje w miarę niezły komfort czwórce pasażerów. Dlaczego w miarę? Otóż z przodu siedzi się wygodnie. Nie mam zastrzeżeń do tego, co oferują przednie fotele. Są w miarę miękkie i obszerne. Nieźle też trzymają w osi przód tył.  Kłopot mam za to z tylną kanapą. Owszem, pasażerowie drugiego rzędu mają nad głowa jest całkiem sporo przestrzeni. Za to brakuje im miejsca na kolana, stopy a do tego, jest raczej wąsko…

Bagażnik jest za to dostatecznie obszerny i pojemny. Jeśli zamówimy Dustera z kołem zapasowym (pełnowymiarowym) zapakujemy do niego 376 litrów bagażu. W przypadku auta z tzw. zestawem naprawczym pojemność wzrośnie do prawie 450 litrów. Po złożeniu oparcia tylnej kanapy przestrzeń ładunkowa to już zacne 1480 litrów. W przypadku kompaktowego SUV-a to niezły standard.

Pod maską naprawdę na bogato
Jak za minionych niestety czasów, do napędu auta mogą posłużyć motory benzynowe, benzynowe ze wsparciem LPG i jednostka wysokoprężna. I taka właśnie dziarsko klekotała pod maską testowego auta. Motor, to oczywiście silnik dCi produkcji Renault o pojemności 1461 cm3 i mocy 115 KM osiąganej przy 3750 obrotach i 260 Nm dostępnych przy 1750 obrotach. Napęd na wszystkie koła przenosiła manualna, 6-przełożeniowa skrzynia biegów z przyjemnie krótką jedynką. Auto w tej konfiguracji jest dostatecznie żwawe. Reakcja na gaz, jeśli nie spontaniczna to co najmniej dobra. 10,3 do 100 km/h i 175 km/h maksymalnie, to w przypadku SUV-a dobre parametry. Spalanie też nie rozczarowuje. Producent sugeruje, że średnio jest to 5,3 l/100 km. My w trakcie testu osiągnęliśmy średnią na poziomie 6,0. W cyklu miejskim auto spalało około 6,6 a w trasie od 5,0 do 5,7. W sumie nie ma na co narzekać. Ekonomicznie jest bowiem lepiej niż dobrze. Szczególnie w czasach szalejących cen paliw płynnych. 

Nie mam też zastrzeżeń do prowadzenia auta. Zawieszanie, jak na całkiem dzielnego w terenie SUV-a jest dość delikatne. Nawet przejazd przez poprzeczny garb czy grubego „policjanta” nie wywołuje efektu kokpitowego trzęsienia ziemi. Owszem, samochód podskoczy, ale w sposób jak najbardziej akceptowalny. Także w zakrętach Duster spisuje się nie najgorzej. Kabina lubi się wprawdzie przechylić, ale jest to raczej drobny przechył niż dworski ukłon! Za to w terenie auto, choć SUV spisuje się nad wyraz dzielnie. Spory, ponad 210 mm prześwit i nieźle skalibrowany napęd 4x4 pozwalają na wjazd tam, gdzie nigdy byśmy Dustera się nie spodziewali. Pod tym względem, to jest naprawdę SUV terenowy. 

Układ kierowniczy nie jest mistrzem precyzji, ale spełnia swoje zadanie. Przekazuje dostatecznie dużo informacji o położeniu przednich kół i pozwala na manewrówkę na zatłoczonych parkingach. W trenie z kolei, to co jest wadą staje się niezauważalne. Tak samo zresztą w dłuższych trasach, w których Dacia Duster spisuje się perfekcyjnie. 

Duster przestał być autem budżetowym. Jest za to dobrze wyceniony. Jasne, że w motoryzacji cena nie czyni cudów, ale… jest bardzo ważna. I pod względem merkantylnym Dacia jest w czołówce. Czy można skonstatować, że za te pieniądze, jest bezkonkurencyjna? Tego nie wiem, ale kto wie?
MOTOTRENDY.PL

Zalety auta:
– oszczędny silnik diesla
– prosty infotainment
– niezłe zawieszenie

Wady auta:
– twardo i nieco ponuro w kokpicie
– mało miejsca na tylnej kanapie

Podstawowe dane techniczne Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T::
Wymiary (długość/szerokość/wysokość/rozstaw osi): 4341/1804/1693/2637 mm
Bagażnik: 445(376 LPG)/1475 l
Silnik: turbodiesel
Moc maksymalna: 115 KM/3750 obr.
Maksymalny moment obrotowy: 260 Nm/1750 obr.
Napęd: AWD
Skrzynia: manualna 6 przełożeń
Prędkość maksymalna: 175 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 10,3 s
Deklarowane średnie zużycie paliwa: 5,3 litra
Pojemność zbiornika paliwa: 50 l
Cena:  od 67 800 zł
Cena wersji testowanej: od 90 800 zł


Tagi:
Dacia Duster AWD 1, 5 dCi 115 KM 6M/T, Dacia Duster AWD 1, 5 dCi 115 KM, Dacia Duster AWD 1, 5 dCi, Dacia Duster AWD, Dacia Duster, test Dacia Duster AWD 1, 5 dCi 115 KM 6M/T, test Dacia Duster AWD 1, 5 dCi 115 KM, test Dacia Duster AWD 1, 5 dCi, test Dacia Duster AWD, test Dacia Duster

Zobacz podobne artykuły:

Samochód Roku na Poznań Motor Show
kalendarz 06/04 2024

Samochód Roku na Poznań Motor Show

Wiadomości / News

2024.04.06

Wśród nowości Renault po raz pierwszy w Polsce − Scenic E-Tech electric.
Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia
kalendarz 04/04 2024

Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia

Testy / Testy

2024.04.04

Testowany przez nas Volkswagen Caddy to nie tyle prosty samochód użytkowy ile dobrze wykończone i wyposażone auto rodzinne. O jego zaletach mogliśmy przekonać się podczas tygodniowego testu.
Nowości Dacii w Genewie
kalendarz 22/02 2024

Nowości Dacii w Genewie

Wiadomości / News

2024.02.22

Tegoroczny Salon Samochodowy w Genewie będzie miejscem premiery trzech nowych modeli.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.