Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Czy czwarta fala to już pewnik?
kalendarz 01/09 2021

Czy czwarta fala to już pewnik?

Gorące tematy

Boimy się transportu publicznego.

Coraz głośniej mówi się o nadejściu czwartej fali koronawirusa. Początkowe prognozy zakładały, że pojawi się w naszym kraju jesienią. Kierowcy coraz częściej decydują się na zakup samochodów używanych, szykując się na nadejście kolejnych obostrzeń. A jakie są zachowania kierowców na polskich drogach? Czy faktycznie coraz chętniej jeździmy swoimi autami?

Polacy coraz chętniej kupują samochody

W trakcie pierwszej fali epidemii korona wirusa, rząd wprowadził wiele obostrzeń, które zobowiązywały do zawieszenia działalności firm z niektórych sektorów, a także do pozostania w domach. Dotyczyło to nie tylko naszego kraju, ale również całego świata. Branża motoryzacyjna przeżyła wówczas ogromny kryzys.

Zaprzestano produkcji nowych samochodów i części, a także sprowadzania aut z zagranicy przez handlarzy. Warsztaty samochodowe odnotowały mniejszą liczbę klientów, niż przed pandemią, a firmy transportowe musiały ograniczyć swoją działalność. Jedynie branża KEP nie narzekała na liczbę zamówień, ponieważ większość społeczeństwa zaczęła kupować przez internet.

Wprowadzono liczne ograniczenia w zakresie liczby osób mogących podróżować jednym środkiem transportu, loty zostały anulowane, a samo przemieszczanie się obywateli ograniczono, sprowadzając wyjście z domu do wyjątkowych okoliczności.

Te doświadczenia nauczyły Polaków, że bardzo ważne jest posiadanie możliwości podróżowania własnym środkiem transportu. W trosce o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, chcąc zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem, a także ze względu na komfort i możliwości, które daje własne auto, zaczęli rozglądać się za ofertami kupna nowego pojazdu.

Własny samochód to o wiele więcej możliwości przemieszczania się. W sezonie wakacyjnym to ogromna zaleta, gdy chcemy wyjechać na urlop, a poza tym to także komfort i troska o bezpieczną podróż. Nie ma się co dziwić, że kierowcy decydują się na tę formę przemieszczania, zwłaszcza w obliczu kolejnej fali pandemii.

Nie tylko sprzedawcy samochodów odnotowują większe zainteresowanie zakupem auta przed kolejną falą pandemii. Również warsztaty samochodowe zauważyły wzrost odwiedzin klientów na przegląd, zaległe naprawy i serwis.

Otrzymujemy sygnały z naszych warsztatów, że niektórzy przyjeżdżają z nowym samochodem, który kupili od pierwszego właściciela na przegląd, a inni przygotowując swoje samochody do sprzedaży zgłaszają się na drobne naprawy. Obecnie oczywiście najwięcej osób pojawiało się z powodu chęci wykonania wakacyjnego przeglądu przed wyjazdem, lecz już teraz można wysnuć wniosek, że Polacy szykują się powoli do kolejnej fali pandemii, również w kontekście motoryzacyjnym. Jedni wymieniają samochody na nowe, inni sprzedają stare, by móc zainwestować w nowe. W obawie przed kolejnym lockdownem wiele osób również decyduje się na wykonanie zaległych napraw, aby nie utknąć w trakcie pandemii z brakiem możliwości jazdy własnym samochodem - komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty.

Polacy nie chcą znów zostawać w domach, bez możliwości swobodnego poruszania się po swojej okolicy. Coraz więcej osób inwestuje w zakup własnego samochodu. Co ciekawe, pomimo wzrastających cen paliwa, to właśnie ten sposób zasilania auta jest pierwszym wyborem Polaków.

A jakie marki są najbardziej interesujące dla Polaków? W pierwszej trójce znalazły się Toyota, BMW i Audi, a tuż za nimi VW, Mercedes oraz Opel.

Z danych CEPiK wiemy, że w czerwcu najwięcej zarejestrowanych modeli należało właśnie do Toyoty (40 639 szt.), Skody (28 626 szt.) oraz VW (20 476 szt.). Czy ten trend utrzyma się? Z pewnością liczba aut zarejestrowanych w naszym kraju będzie wzrastać, aniżeli maleć.

źródło: Neptis/Yanosik


Tagi:
czwarta fala pandemii, koronawirus

Zobacz podobne artykuły:

 Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?
kalendarz 17/09 2021

Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?

Wiadomości / Gorące tematy

2021.09.17

Południowa Obwodnica Warszawy (POW) jest już na ukończeniu.
TOP 10 najczęściej kradzionych aut w Polsce
kalendarz 14/09 2021

TOP 10 najczęściej kradzionych aut w Polsce

Wiadomości / Gorące tematy

2021.09.14

W ubiegłym roku najczęściej kradzioną marką była Toyota (787 sztuk), a modelem Audi A4 (214).
 Polska największym użytkownikiem autogazu w UE
kalendarz 25/08 2021

Polska największym użytkownikiem autogazu w UE

Wiadomości / Gorące tematy

2021.08.25

Rok 2021 nie jest łatwy dla użytkowników LPG w Polsce.
Najnowsze artykuły:
 BMW 750iL – Dla Bonda i nie tylko

BMW 750iL – Dla Bonda i nie tylko

Wiadomości / Ciekawostki

2021.09.19

BMW 750iL było flagowym wariantem trzeciej generacji modelu E38.
Kia może zrezygnować ze Stingera?

Kia może zrezygnować ze Stingera?

Wiadomości / News

2021.09.17

Producent co prawda odświeżył swojego sportowego sedana, ale…
Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

Finanse / Ubezpieczenia

2021.09.16

Zniszczona opona? Trzeba wymienić jedną, bo druga ma jeszcze ponad połowę bieżnika?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.