Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Coraz mniej wypadków drogowych spowodowanych alkoholem?
kalendarz 03/11 2013

Coraz mniej wypadków drogowych spowodowanych alkoholem?

Warsztat / Bezpieczeństwo

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to jeden z najgorętszych okresów na polskich drogach. Niestety, nie wszystkim udaje się w tym czasie dotrzeć do celu podróży.

Jak wynika ze statystyk, jedną z przyczyn wypadków drogowych jest alkohol. I choć większość Polaków jest świadoma, że nie należy prowadzić samochodu w stanie nietrzeźwości, to wiedza na temat działania alkoholu na organizm nadal jest niewystarczająca.

Nawet po wypiciu jednego piwa nie wolno wsiadać za kółko – deklaruje 90 proc. kierowców, którzy wzięli udział w badaniu instytutu MillwardBrown przeprowadzonego na zlecenie Kompanii Piwowarskiej. Jeszcze bardziej restrykcyjne podejście – w teorii – mamy do prowadzenia auta następnego dnia po wieczornej konsumpcji alkoholu. Aż 96,8 proc. respondentów jest świadomych, że nawet wtedy organizm może nie być całkowicie wolny od promili. Skąd zatem biorą się wypadki?

Umiarkowany optymizm

Statystyki policyjne dotyczące wypadków spowodowanych przez alkohol pozwalają na delikatny optymizm: w 2012 roku, w porównaniu z rokiem 2011, liczba ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu zmalała o 12 468 osób. W porównaniu do 2011 roku o 14 proc. zmniejszyła się również liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Jednak wiedza o tym, jak alkohol wpływa na organizm człowieka, nadal jest na zbyt niskim poziomie, a w społeczeństwie pokutują na ten temat różne mity.

Tylko co piąty badany twierdzi, że nie istnieje sposób na przyspieszenie wytrzeźwienia. Ponad 1/4 ankietowanych nie ma o tym pojęcia, natomiast prawie 2/3 wskazuje metody powszechnie – aczkolwiek niesłusznie – uważane za skuteczne. Na czele tej listy znajduje się sen (10,8 proc.), a zaraz po nim prysznic bądź kąpiel (8,9 proc.), kawa (7,9 proc.), picie wody (4,7 proc.), wysiłek fizyczny (4,3 proc.), odpowiedni posiłek i wiele innych.

Kawa ani prysznic nie pomogą

Tymczasem metabolizmu alkoholu nie da się w żaden sposób przyspieszyć – ani drzemką, ani środkami w powszechnym mniemaniu odtruwającymi organizm i pobudzającymi. Wchłanianie oraz rozprowadzanie alkoholu po organizmie odbywa się szybko, zaledwie w kilka minut, jednak jego wydalanie trwa znacznie dłużej. To kwestia indywidualna, zależna nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale także płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. Alkohol może się utrzymywać w organizmie przez wiele godzin po konsumpcji, czasem nawet następnego dnia rano i nie ma to nic wspólnego z wrażeniem, że jesteśmy już trzeźwi i rześcy. Warto wziąć to pod uwagę przy okazji Wszystkich Świętych: spotkanie z dawno niewidzianą rodziną i późna, suto zakrapiana kolacja mogą spowodować, że wyjazd zostanie odłożony dopiero na następny dzień. Ale nawet wtedy może być za wcześnie, aby usiąść za kierownicą.

Warto przed podróżą sprawdzić swój stan trzeźwości. Przydatna może się okazać np. bezpłatna aplikacja mobilna „Sprawdź promile”, dostępna na telefony ze wszystkimi rodzajami oprogramowania (iOS, Android, Windows Phone, modele obsługujące aplikacje java). Można ją pobrać za darmo z AppStore, Google Play, Marketplace lub poprzez odczytanie QR kodu na stronie: sprawdzpromile.pl lub z Facebooku. Kalkulator oblicza poziom promili za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Alkomat w telefonie nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, jakim dysponuje policja  – przypomina Katarzyna Radecka. – Jednak jego działanie opiera się na wiarygodnym algorytmie, a podany wynik może być cenną wskazówką dla kierowcy. Skorzystanie z niego na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż beztroskie siadanie za kółkiem, gdy wydaje nam się, że alkohol już z nas uleciał, albo stosowanie domowych sposobów przyspieszających wytrzeźwienie.

Zobacz podobne artykuły:

 Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?
kalendarz 05/04 2024

Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?

Bezpieczeństwo

2024.04.05

5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który ma na celu zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań na drogach.
Gwarancja sukcesu
kalendarz 05/04 2024

Gwarancja sukcesu

Bezpieczeństwo

2024.04.05

Dobra szkoła nauki jazdy to nie tylko doświadczenie i jakość. To również pewność, że osoba starająca się uzyskać prawo jazdy będzie otoczona profesjonalną opieką.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.