Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Co polscy kierowcy wiedzą o systemach bezpieczeństwa w aucie?
kalendarz 04/05 2021

Co polscy kierowcy wiedzą o systemach bezpieczeństwa w aucie?

Bezpieczeństwo / Technika

Jakie nowoczesne systemy interesują polskich kierowców?

Najbardziej znanym system bezpieczeństwa w samochodzie jest ABS – zna go 58 proc. polskich kierowców. Niestety, tylko co dziesiąty kierowca ma wiedzę na temat systemu eCall, który umożliwia ręczne lub automatyczne wezwanie pomocy. A inne systemy wsparcia? Jakie nowoczesne rozwiązania interesują polskich kierowców? Starter24 opublikował właśnie wyniki swojego badania.

Wśród nowoczesnych systemów bezpieczeństwa 58 proc. kierowców zna system ABS, który zapobiega m.in. poślizgowi kół samochodu podczas hamowania. Jest to także najpopularniejszy system w samochodach badanych kierowców. Do najbardziej znanych rozwiązań należą także: kamera cofania (39 proc. odpowiedzi), tempomat (36 proc.) oraz połączenie bluetooth z systemem audio.

Niestety tylko co dziesiąty kierowca (12 proc.) ma wiedzę na temat systemu eCall, który umożliwia szybkie ręczne lub automatyczne wezwanie pomocy. Jeszcze mniej osób posiada taki system w samochodzie (tylko 8 proc.). Podobnie wygląda sytuacja z bCall, który obsługuje zgłaszanie awarii lub dowolnego zapytania przyciskiem wprost z samochodu (10 proc. odpowiedzi). W tej kwestii wyróżniają się młodzi kierowcy, osoby mające nowe auta oraz posiadający samochód w leasingu. Warto dodać, że system eCall jest od marca 2018 r. obowiązkowo montowany w każdym nowym samochodzie.

Współczesne samochody są coraz częściej wyposażone w tzw. zaawansowane systemy wsparcia kierowcy (ang. ADAS). Należą do nich m.in. system ostrzegania przed niebezpieczeństwem na drodze, rozpoznawania znaków drogowych czy automatycznego hamowania awaryjnego. Rozwiązania ADAS nie są powszechnie znane, jednak 67 proc. badanych kierowców zna przynajmniej jeden z systemów wchodzących w jego skład. Najpopularniejszy jest system automatycznego hamowania awaryjnego (23 proc. odpowiedzi).

„Po polskich drogach porusza się obecnie wiele starszych samochodów, które nie posiadają żadnych systemów wsparcia kierowcy. Nie dziwi więc fakt, że najbardziej znanym systemem bezpieczeństwa jest właśnie ABS” - komentuje Mikołaj Siwecki, Kierownik Sieci w Starter24.

- „Warto zwrócić uwagę na niski poziom świadomości systemu eCall, który może uratować życie kierowcy i pasażerów. Niestety polskim kierowcom brakuje świadomości znaczenia eCall i w zakresie edukacji jest jeszcze wiele do zrobienia” - dodaje.

Jakie nowoczesne systemy interesują polskich kierowców?

Najbardziej pożądanym rozwiązaniem okazuje się kamera cofania (38 proc. odpowiedzi), a jedna trzecia badanych wskazała na czujniki parkowania (33 proc.). Co ciekawe, zaraz po podstawowym wyposażeniu, badani kierowcy wybierają systemy ADAS. Najczęściej korzystaliby z systemu ostrzegania przed niebezpieczeństwem na drodze i automatycznego rozpoznawania znaków drogowych (odpowiednio 27 i 26 proc. wskazań). Co czwarty kierowca chciałby korzystać z systemu autonomicznej jazdy poziomu 3 (kierowca może zdjąć ręce z kierownicy, ale musi być gotowy do przejęcia kierowania w każdej chwili).

„Coraz więcej kierowców zwraca uwagę na zaawansowane systemy ADAS. Rośnie świadomość w zakresie nowych rozwiązań, a także - co ciekawe - zainteresowanie systemami autonomicznej jazdy” – komentuje Rafał Staszkiewicz, Dyrektor Marketingu w Starter24. - Warto zwrócić uwagę, że w używanych samochodach możemy zamontować dodatkowy system ADAS. Od kilku lat promujemy rozwiązanie wykorzystujące kamerę montowaną na przedniej szybie. Pełni ona rolę „stróża” śledząc drogę i przekazując kierowcy ostrzeżenia w czasie 2-3 sekund przed zdarzeniem. Rozwiązania te nie zastępują działań kierowcy takich jak hamowanie czy zmiana pasa ruchu, ale dają mu pożądany czas na reakcję.” – wyjaśnia Rafał Staszkiewicz.

Badanie przeprowadzone przez Starter24 pokazuje, że Polacy chcą przede wszystkim mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas manewrów parkingowych, jakie dają czujniki parkowania i kamera cofania. Widoczny jest także wzrost świadomości i chęć korzystania z bardziej zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy, w tym autonomicznej jazdy. Nie dotyczy to niestety systemów ratujących życie, takich jak eCall. W tym obszarze świadomość jest bardzo niska.

źródło: Starter24


Tagi:
systemy wsparcia kierowcy, nowoczesne systemy bezpieczeństwa, eCall, ABS, kamera cofania, czujniki parkowania, system autonomicznej jazdy, tempomat

Zobacz podobne artykuły:

Uwaga, tu łatwo o mandat!
kalendarz 30/04 2021

Uwaga, tu łatwo o mandat!

Bezpieczeństwo

2021.04.30

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2021.
Nowa Skoda Fabia – W mrozie i w upale
kalendarz 29/04 2021

Nowa Skoda Fabia – W mrozie i w upale

Warsztat / Technika

2021.04.29

Setki testów, tysiące symulacji, temperatury od -35°C do +90°C, ulewne deszcze, zdobywanie alpejskich szczytów – tak wyglądały testy czwartej generacji Fabii.
Europejscy kierowcy wybierają opony całoroczne
kalendarz 15/04 2021

Europejscy kierowcy wybierają opony całoroczne

Warsztat / Eksploatacja

2021.04.15

Ponad połowa kierowców w Europie, którzy używają opon całorocznych, wybiera je ze względu na wygodę, ponieważ nie trzeba ich wymieniać dwa razy do roku.

Firmy z branży

Casus Dochodzenie Roszczeń Ubezpieczeniowych

mazowieckie
ul. Kopernika 30/506
00-336 Warszawa
Tel.: 22 828 13 12, 502 421 977, 603 065 111
Email.: biuro@casus.biz
https://www.casus.biz/

LadneFelgi.pl Sp. z o.o. Sp.k.,

ul. Łokietka 86E
16-400 Suwałki
Tel.: 87 737 1900
Email.: sklep@ladnefelgi.pl
https://www.ladnefelgi.pl/

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

mazowieckie
ul. Wał Miedzeszyński 572
03-994 Warszawa
Tel.: 720 888 001
http://stacjakontrolipojazdow.pl/
Najnowsze artykuły:
Nowy VW Polo GTI na szkicach

Nowy VW Polo GTI na szkicach

Wiadomości / News

2021.05.12

VW ujawnił szkic usportowionej wersji Polo przed premierą w czerwcu.
 „Setka” Hamiltona

„Setka” Hamiltona

Wiadomości / Moto sport

2021.05.12

Lewis Hamilton zdobył swoje setne pole position.
Seat Tarraco 2,0 TDI FR 4Drive  200 KM DSG7 – Widać podobieństwo

Seat Tarraco 2,0 TDI FR 4Drive 200 KM DSG7 – Widać podobieństwo

Testy / Testy

2021.05.12

Macie wrażenie deja vu? Że gdzieś już to widzieliście? I słusznie. Bo tworząc Tarraco, Hiszpanie poszli na skróty. Zamiast bawić się długim i kosztownym procesem projektowania auta, zaadaptowali... Volkswagena Tiguana. I wysz...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.