Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Citroën w filmie „Francuski kurier”
kalendarz 19/11 2021

Citroën w filmie „Francuski kurier”

Ciekawostki / Citroen

Nowy film Wesa Andersona „Francuski kurier” jest adaptacją zbioru opowiadań z ostatniego numeru amerykańskiego czasopisma, który ukazał się w fikcyjnym francuskim miasteczku z XX w.

Współpraca artystyczna Citroëna przy tej produkcji zaowocowała przewijającymi się w czołowych rolach przez cały film modelami Traction Avant i Type H. Oprócz nich na ulicach tego typowo francuskiego miasteczka pojawia się też kilka innych modeli Citroëna.

Nowy film nominowanego wielokrotnie do Oscara reżysera-wizjonera Wesa Andersona „The French Dispatch” („Francuski kurier”) jest adaptacją zbioru opowiadań z ostatniego numeru amerykańskiego czasopisma o tej samej nazwie, który ukazał się w fikcyjnym XX-wiecznym francuskim miasteczku. Scenariusz filmu rozgrywa się w wyimaginowanym miasteczku Ennui-sur-Blasé (gra słów - w dowolnym tłumaczeniu „zblazowana nuda”), które przedstawia Francję na tle upływających lat.

Wes Anderson: „Wizualna warstwa filmu, kostiumy, scenografia, wszystko powstało na bazie poszukiwań i dokumentacji. Pomimo, że chodzi o kompletnie fikcyjną historię, a wszystko zostało wymyślone z dużą dozą fantazji, wszystko w tym filmie jest mocno zakorzenione w realiach”.

Twórcy filmu skrupulatnie wybrali samochody. Wizyta w Konserwatorium Citroëna jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć pozwoliła wytypować modele, które byłyby najodpowiedniejsze do fabuły pod względem historycznym. Wybór padł na Traction Avant i Type H. Obok nich na ulicach tego typowego francuskiego miasteczka pojawiają się też inne modele, jak 2 CV, Ami 6, DS i GS.

Po śmierci redaktora naczelnego „Francuskiego kuriera”, wielkonakładowego amerykańskiego czasopisma z siedzibą we francuskim mieście Ennui-sur-Blasé, cały zespół redakcyjny zbiera się, aby napisać poświęcony mu nekrolog. Wspomnienia związane z ukochanym szefem ułożą się w cztery historie składające się na treść filmu, z których jedną jest „Prywatna jadalnia komisarza policji”, utrzymana w konwencji francuskich dramatów kryminalnych z lat 30., 40. i 50. ubiegłego wieku. W kluczowym momencie rzeczywisty obraz filmowy zostaje zastąpiony animacją przywołującą na myśl francuskie komiksy i miasto Angoulême, stolicę francuskich kreskówek. Samochodowy pościg odbywa się kultowym modelem tamtych czasów: Citroënem Traction.

Przypomnijmy, że samochody Citroëna wielokrotnie można było zobaczyć w scenach, które trwale zapisały się w historii kina. Lista jest długa i obejmuje filmy, które odniosły światowy sukces: pojawiający się w filmie „Tylko dla twoich oczu” (1981 r.) model 2 CV 007, który stał się okazją do opracowania serii specjalnej modelu świętującego właśnie swoje 40-lecie, Citroën DS w filmie „Powrót do przyszłości II” (1989), czy też 2 CV w animowanej produkcji „Auta 2” (2011), w której całuje się z DS ponad Sekwaną. W filmie „Podwodne życie ze Stevem Zissou” (2004) Wes Anderson oddaje dwukrotnie hołd Citroënowi: kiedy załoga profesora Zissou rusza na ratunek, by uwolnić zakładników uwięzionych w Hotelu Citroën oraz w scenie jazdy żółtym Mehari po wyspie służącej im za bazę./oprac. ns/

Foto: Citroën


Tagi:
Citroën, Wes Anderson, French Dispatch, Francuski kurier, Citroën Traction Avant, Citroën Type H

Zobacz podobne artykuły:

Lamborghini Urus na przełęczy Umling La
kalendarz 06/11 2021

Lamborghini Urus na przełęczy Umling La

Wiadomości / Ciekawostki

2021.11.06

Ukończona w sierpniu przełęcz Umling La Pass w Indiach jest jednocześnie najwyżej położoną przejezdną drogą na świecie.
 Aston Martin DB5 – znów w akcji
kalendarz 13/10 2021

Aston Martin DB5 – znów w akcji

Wiadomości / Ciekawostki

2021.10.13

Udział w najnowszym filmie o Jamesie Bondzie Aston Martina DB5, to odniesienie do początków serii, kiedy to agentem 007 był Sean Connery.
 Opel Astra – To już 30 lat
kalendarz 10/10 2021

Opel Astra – To już 30 lat

Wiadomości / Ciekawostki

2021.10.10

W 1991 r. Astra zastąpiła Kadetta. Dotychczas powstało pięć generacji modelu w liczbie prawie 15 mln egzemplarzy.
Najnowsze artykuły:
Za te rzeczy możesz stracić prawo jazdy!

Za te rzeczy możesz stracić prawo jazdy!

Warsztat / Porady

2021.11.30

Lepiej się ich wystrzegać.
Ceny paliw będą rosnąć

Ceny paliw będą rosnąć

Wiadomości / Gorące tematy

2021.11.29

W najbliższym czasie nie ma szans na spadek cen benzyny i diesla poniżej 6 zł za litr.
Nowe modele w AMG Brand Center w Gdańsku

Nowe modele w AMG Brand Center w Gdańsku

Wiadomości / Wydarzenia

2021.11.26

W polskim „domu” AMG zaprezentowano dwa najnowsze modele - Mercedesa-AMG SL i Mercedesa-AMG EQS 53 4Matic+, czyli pierwszy sportowy elektryczny sedan z Affalterbach.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.