Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Cadillac Marszałka Piłsudskiego
kalendarz 10/11 2014

Cadillac Marszałka Piłsudskiego

Wiadomości / Wydarzenia / Cadillac

11 listopada zabytkowa limuzyna przejedzie ulicami Warszawy w marszu „Razem dla Niepodległej”.

Przypomnijmy, że prace nad odrestaurowaniem tego zabytkowego pojazdu trwały wiele miesięcy, o czym już informowaliśmy. Cadillac 355D stanął na dziedzińcu Belwederu, gdzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. dziękował w piątek wszystkim, którzy uczestniczyli w pracach nad renowacją samochodu.

Cadillac 355D Series 30 został zamówiony 8 listopada 1934 r. dla Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych i Ministra Spraw Wojskowych, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Sprowadzony z USA do Polski na przełomie lutego i marca 1935 r. przez Stołeczne Towarzystwo Handlu Samochodami, należał do Samodzielnej Kolumny Samochodowej Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.

Samochód został wykonany na specjalne zamówienie. Zgodnie z wymogami, posiadał m.in. nadwozie podwyższone o 10 cm (wyżej umieszczone drzwi dla ułatwienia wsiadania), pancerne szyby o grubości 25 mm, płyty pancerne o grubości 1 cm w drzwiach, pasie tylnym i przykabinowych częściach nadkoli, wzmocnione zawieszenie, podwójne akumulatory, powiększony zbiornik paliwa i dodatkowo zbiornik oleju silnikowego oraz sygnał dźwiękowy pojazdów uprzywilejowanych w ruchu. Po śmierci Marszałka 12 maja 1935 r. Cadillac był w dyspozycji jego żony, Aleksandry Piłsudskiej. W końcu 1936 r. wszedł w skład taboru inspekcyjnego, a później rezerwowego, użytkowanego przez następcę Józefa Piłsudskiego na stanowisku Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Wykorzystywany był także do obsługi wizyt gości zagranicznych Prezydenta RP. W kampanii wojennej 1939 r. służył Naczelnemu Wodzowi, Marszałkowi Edwardowi Śmigłemu – Rydzowi w Kolumnie Samochodowej Kwatery Głównej Naczelnego Wodza. 18 września w wyniku inwazji ZSRR na Polskę Marszałek Edward Śmigły-Rydz znalazł się na terenie sojuszniczej Rumunii, gdzie został internowany. Cadillac 355D trafił do Prezydium Rady Ministrów Rumunii.
 
Po zakończeniu II wojny światowej został rewindykowany staraniem polskiej ambasady w Bukareszcie i w końcu 1946 r. powrócił do kraju. We wrześniu 1965 r. Cadillac został wpisany do księgi inwentarzowej Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie i jest do dzisiaj w jego zbiorach. Muzeum Techniki otrzymało samochód w stanie daleko posuniętej dewastacji: z uszkodzonymi szybami, bez silnika i jego osprzętu, bez wskaźników i oprzyrządowania deski rozdzielczej, bez skórzanych siedzeń w przedziale kierowcy, ze zniszczonymi obiciami drzwi przednich i tapicerką przedziału pasażerskiego. Brakowało także oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, urządzeń sygnalizacyjnych oraz wyposażenia pojazdu, w tym kół zapasowych.
 
- Ten samochód będzie cieszył i oczy, i serca nie tylko 11 listopada, w czasie Marszu od Grobu Nieznanego Żołnierza, aż po Belweder, ale też będzie można go obejrzeć na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w sobotę i niedzielę. Później samochód będzie garażowany na terenie Łazienek Królewskich w oszklonej gablocie - powiedział Bronisław Komorowski. - Wspólnie mogliśmy przywrócić do życia nie tylko zabytek kultury materialnej (...) ale także pamiątkę istotną z punktu widzenia pamięci o państwie polskim – podkreślił Prezydent Komorowski.
 
Prezydent nie wykluczył, że przy okazji przyszłorocznego Święta Niepodległości odrestaurowany zostanie samochód prezydenta Ignacego Mościckiego.

Foto: Łukasz Kamiński, Eliza Radzikowska-Białobrzewska
Prezydent.pl 
 
Podstawowe dane techniczne Cadillaca 355D Series 30 Fleetwood 7 Passengers Limousine (edycja specjalna dla Marszałka Józefa Piłsudskiego):

Silnik czterosuwowy, ośmiocylindrowy w układzie widlastym (8V), gaźnikowy, chłodzony cieczą, napędza koła tylnej osi
Pojemność skokowa: 5793 cm3. Moc: 130 KM przy 3400 obr/min
Skrzynia biegów o trzech przełożeniach w przód i jednym do tyłu
Nadwozie stalowe, osadzone na ramie, z tapicerską wstawką dachową na drewnianym stelażu
Rozstaw osi: 3708 mm. Rozstaw kół: przód 1508 mm, tył 1575 mm. Długość całkowita: 5780 mm. Ogumienie: 7.50 x 17 (wzmocnione)
Masa całkowita: ok. 3000 kg (z opancerzeniem)
Zużycie paliwa: ok. 30 l/100 km. Prędkość maksymalna: ok. 100 km/h.

 

Zobacz podobne artykuły:

 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski
kalendarz 23/04 2024

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?
kalendarz 13/04 2024

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.13

W życie wchodzą nowe unijne przepisy.
Najnowsze artykuły:
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.
Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.